KLFM

Kunst & Liebe Frequency Machine

Tvrđave mašte: utočišta književnosti

18:00–19:00 Četvrtak 9.1.2025.

“Nije se mogao suzdržati da ne pridonese vlastitim obolom iskustva, čime se uvjerio u svoje postojanje.”

Književna mašta je kroz povijest oživljavala tvrđave kao mjesta drame, avanture i introspekcije, istražujući njihovu dinamičnost kako fizičkih, tako i emocionalnih prostora. U srednjovjekovnim epskim pričama utvrde su poprište sukoba koji oblikuju sudbine plemenitih likova i zajednica. To su opasani prostori koji dominiraju nad okolinom, ali i mjesta koja utjelovljuju represiju i kontrolu.

Kulise dvoraca su stoljećima izražavala složenu međuigru između autoriteta, izolacije i sudbine. U djelima kao što su Dvorac Otranto Horacea Walpolea, Drakula Brama Stokera i Grof od Monte Crista Alexandrea Dumasa, ove utvrđene strukture podjednako služe kao fizičke postavke i kao metafore koje sažimaju psihološku i društvenu dinamiku svojih narativa.

U noveli Tvrđava Meše Selimovića, ona nije samo fizički prostor, već i metafora za represivni politički sistem Osmanskog Carstva, gdje se glavni protagonist suočava s korumpiranim vlastima koje tvrđavu koriste kao simbol svoje goleme moći. Tvrđava je tako mjesto na kojem se donose odluke o životu i smrti, često bez pravde ili moralne osnove. Kafkin Dvorac također prezentira tajanstvenu utvrdu na brdu koje dominira okolinom. Objekt je to koji simbolizira nepristupačnu moć i birokratsku otuđenost. Služi kao simbol apsurdnog sistema koji ne samo da osnažuje opću atmosferu beznađa, već postavlja pitanja o prirodi vlasti i smislu zajednice.

Ono što tvrđavu čini toliko moćnim simbolom jest njezina dualnost: ona je istovremeno prostor zaštite i zatočeništva, moći i nemoći, unutarnje introspekcije i vanjskog konflikta. Kroz ovu kompleksnost, njezino mjesto u književnosti učestalo podsjeća na ljudsku potrebu za sigurnosti, ali i na cijenu koju plaćamo za stvaranje tih sigurnih prostora. Priče poput onih o Camelotu ili o Grofu Monte Cristo nisu uzalud bile i ostale popularne. Iskoristile su tradicionalnu fascinaciju dvorcima kao mjestima junaštva, ali i spletki i intriga. Ova idealizacija utjecala je na umjetnost stoljećima. Štoviše, može se tvrditi da je također jačala kulturne i nacionalne identitete, budući da često utjelovljuje povijesne borbe ili moralne ideale. Ova zamišljena uporišta nositelji su vrijednosti, ideja i povijesti same po sebi.

autor: Ivan Šarić, 06/01/2025

, , , , , , , ,

Vezane objave

Arhiva

Filozofija sreće

18:00–19:00 Četvrtak 27.6.2024.

“Nesreća je svjedočanstvo, a radost alegorija”

Zašto je Goethe ghostao Bettinu?

18:00–19:00 Četvrtak 12.12.2024.

“Spojimo krevete i čavrljajmo cijelu noć”

Otkud zlo?

18:00–19:00 Četvrtak 7.9.2023.

“…a što ako je svemoćan i ne želi intervenirati? Onda je zlonamjeran.”

Država, t(k)o sam ja!

18:00–19:00 Četvrtak 5.10.2023.

“Nejednakost imovine, prije nejednakosti časti.”

Tjedna rotacija

Arhiva

Pellegrino & Zodyaco / Koinè

PIXIES / Doolittle (1989)

PERFUME GENIUS / It’s a Mirror

Sketches For Winter (R)

THE POLICE / Around the World (Live)

TTI-21 / Ulična parada (R)

playlist

Listen on Online Radio Box! KLFM