KLFM

community radio

Saga Berlin-Brandenburg

18:00–19:00 Četvrtak 23.1.2025.

“Svi su me smatrali inženjerom, a meni je bilo neugodno proturječiti im.”

Priča o gradnji zračne luke Berlin-Brandenburg je saga u kojem je sve pošlo po zlu. Činila je monumentalan političko-graditeljski pothvat koji je bio okarakteriziran preambicioznim ciljevima, stalnim kašnjenjima i sistemskim problemima koji su je pretvorili u simbol nacionalnog neuspjeha.

Izvorno zamišljena kao projekt za konsolidaciju berlinske zrakoplovne infrastrukture, Berlin-Brandenburg  je trebao zamijeniti tri starije gradske zračne luke: Tegel, Tempelhof i Schönefeld, te služiti kao jedinstveni prilaz glavnom gradu Njemačke.

U bolnom i dugotrajnom procesu izgradnje, postalo je očito da kritične komponente infrastrukture imaju temeljne nedostatke. Problemi sa strukturalnim značajkama, električnim instalacijama,  informatikom i protupožarnim sustavom, pojačan lošom koordinacijom među izvođačima i nedostatkom odgovornosti, prisilio je vlasti da na neodređeno vrijeme odgode otvaranje. Mjeseci su se pretvorili u godine, a godine skoro u čitavo desetljeće.

Apsurd problematične izgradnje zračne luke je s vremenom stvorio dalekosežne političke posljedice na Njemačku: razotkrio je brojne političke nelogičnosti, probleme u upravljanju, korupciju i uzrokovao val javne frustracije. Postao je simbolom lošeg upravljanja unutar političkog i administrativnog sustava jednog od najvećih svjetskih gospodarstava.

Problemi zračne luke su također istaknuli sistemske nedostatke u njemačkim birokratskim i regulatornim sustavima. Pothvat je patio od prefragmentiranog donošenja odluka, s previše uključenih sudionika i bez jasnog lanca zapovijedanja. Na koncu, ova neučinkovitost pokrenula je pitanja o sposobnosti Njemačke da upravlja velikim infrastrukturnim projektima, reputacijom koja je dotada bila točka nacionalnog ponosa.

autor: Ivan Šarić, 19/01/2025

, , , , , , , ,

Vezane objave

Arhiva

Otkud zlo?

18:00–19:00 Četvrtak 7.9.2023.

“…a što ako je svemoćan i ne želi intervenirati? Onda je zlonamjeran.”

Njegovo ime je Pas

18:00–19:00 Četvrtak 7.12.2023.

“Eh Aleksandre! Da nisam Diogen, i ja bih želio biti Diogen.”

Fukuyama: posljednji čovjek

18:00–19:00 Četvrtak 23.11.2023.

“Kraj povijesti ili rađanje post-činjeničnog?”

O Zlatnom pravilu i kategoričkom imperativu

18:00–19:00 Četvrtak 11.1.2024.

“Osjetio sam da je metal mog duha, poput željezne šipke koju je načeo uporni plamen, postupno omekšao i savio nevolje koje su ga pritiskale.”

Tjedna rotacija

Arhiva

JAMES BLAKE / Trying Times

KINGS OF LEON / Only By The Night (2008)

RØLØ / Melasa

Patrice Bäumel / GU Berlin (R)

ST. VINCENT / Live in London!

TONI STAREŠINIĆ / Eksterminator ’81

playlist

Listen on Online Radio Box! KLFM