Ovotjedni je koncept emisije “Soda Fountain” u znaku Davida Bowieja – uostalom, ovog tjedna smo obilježili dvije godine od njegovog odlaska u međuzvjezdani prostor!
Četvrtak ujutro između 10.00 i 11.59 h, termin je već poslovično rezerviran za emisiju/glazbenu listu eklektičke i često tematske prirode, nazvanu Soda Fountain. Današnje izdanje spada u onu očigledno među slušateljstvom dobro primljenu skupinu ‘posvetnih emisija’, svojevrsnih slagalica gdje se glazbeno naslijeđe jednog autora razmatra kroz covere u izvedbi njegovih/njihovih sljednika. Nije to nekakav novitet – uostalom, zadnjih smo godina na taj način predstavili Beatlese, Jacquesa Brela, Sergea Gainsbourga,Neila Younga, The Clash, Hanka Williamsa, Townesa Van Zandta…
Ovotjedni je koncept u znaku svima nam dragog i prerano preminulog Davida Bowieja – uostalom, ovog tjedna smo obilježili dvije godine od njegovog terminalnog odlaska u međuzvjezdani prostor.
10/01/2016
(intro: Emulsion – Warszawa)
01 Big Country – Cracked Actor
02 Meg Lee Chin – Heroes
03 Wedding Present – Chant Of The Evercircling Skeletal Family
04 Duran Duran – Boys Keep Swinging
05 Shawn Mullins – Changes
06 Beck – Diamond Dogs
07 Alice In Chains – Suffragette City
08 Marilyn Manson – Golden Years
09 The Cure – Young Americans
10 The Danger – Hang On Yourself
11 Ian McCulloch – Prettiest Star
12 Crimson Joy – Space Oddity
13 Anggun – Life On Mars
14 Sigue Sigue Sputnik – Rebel Rebel
15 Tears For Fears – Ashes To AShes
16 Dresden Dolls – Life On Mars
17 Alejandro Escovedo – All The Young Dudes
18 Bauhaus – Ziggy Stardust
19 LA Guns – Moonage Daydream
20 Stone Temple Pilots – Andy Warhol
21 Donovan – Rock’N’Roll With Me
22 Dinosaur Jr. – Quicksand
23 Endless – Five Years
24 David J’s Cabaret Obscura – Time
25 Nirvana – The Man Who Sold The World
26 The Mission – After All
27 Oasis – Heroes
28 Black Box Recorder – Rock’N’Roll Suicide (outro: David Bowie – Sons Of The Silent Age)
Oni revniji među vama će se sjetiti da je KLFM podosta ozbiljno shvatio odavanje počasti tada upravo preminulom velikanu. Ne samo da su tog tjedna Davidove skladbe ispunjavale veći dio dnevnih mixtapeova, već praktički nije bilo emisije koja se nije dotakla njegovog šokantnog odlaska (primjerice, eXit – The Constellation of Chamaleon), a i redovni je odabir određenog ‘kultnog’ albuma odbačen u korist zajedničke liste na kojoj je svaki od članova kolektiva priložio po jednu Bowiejevu pjesmu, dodatno u najavi obrazloživši razloge koji su ga potakli na takav izbor (Davidovo evanđelje po KLFM-u).
Štoviše, moglo bi se kazati da je tih korotnih šest-sedam dana bio jedini period kada smo svi u kolektivu stajali zajedno te mislili i osjećali isto.
Mislim da nema potrebe za dodatnim litanijama, jer je barem u slučaju Davida Bowieja sve jasno. Također, već i ptice na grani znaju da je njegov utjecaj nemjerljiv, u što se možete uvjeriti preslušavanjem njegovih skladbi u verzijama svih tih imena među kojima su primjerice Big Country, The Wedding Present, Nirvana, Stone Temple Pilots, Alice In Chains, Donovan, Oasis, The Mission UK, Bauhaus, Dresden Dolls, Duran Duran, The Cure i brojni drugi.
Ljeto je, dakle, u punom jeku. Temperature su abnormalno visoke, tako da promatrajući horizont dobijate dojam kako njegovo blještavilo reže nekakva nevidljiva žica od krute žive, dovedene do bijelog usijanja. Iako je vrijeme gusarenja i piratluka davno prošlo, vizije jutarnjih izmaglica na hladnijim morima u područjima visokih plimnih razlika očito imaju nekakvu iscjeliteljsku moć. Također i vizije zadimljenih, tek pokojim fenjerom osvijetljenih krčmi u lučkim gradovima u nekom davno svršenom vremenu – uglavnom bitno sjevernije odavde.
Iako bitno tmurnije i nesigurnije od lepršavih šezdesetih, u glazbenom su smislu sedamdesete bile bitno šarenije od prethodnog desetljeća. Vrijeme je to smjene generacija i rađanja novih trendova, u prvom redu punka koji će u svojem kratkom životu postaviti temelje svoje post inačice. te kroz model novovalnog rocka definirati zvuk koji na određen način još i danas diktira pravila na nezavisnoj glazbenoj sceni.
Ovotjedno će izdanje Soda Fountaina predstavljati glazbeno vozilo kroz uglavnom sive i beznadne sedamdesete, a posvećeno je svima onima koji su rođeni početkom i sredinom tog desetljeća, uključujući i malenkost u vidu potpisnika ovih redaka, dok će priložena glazbena lista pokušati dočarati ambijent u kojemu su ta novorođenčad kmečala, kenjala pelene, borila se s prvim koracima i onim rudimentarnim slogovima i riječima… dok je Svijet po ko zna koji put još jednom pokušavao otići kvragu!
Kolovoz se konačno bliži kraju. U očekivanju novih tematskih jutara četvrtkom, putujte šarolikim glazbenim stilovima i uživajte u ovoj neobaveznoj, naizgled slučajnim putem složenoj listi!