Odlazak Ray Manzareka, klavijaturista i utemeljitelja sastava The Doors, te ponovno okupljanje kultnih Trobecovih Krušnih Peći prigodom promocije sabranog materijala iz osamdesetih, središnje su teme ovotjednog izdanja emisije eXit.
Ovog Vas tjedna ne očekuje nikakva skribomanska najava na kakve ste navikli, pošto su obje tematske cjeline večerašnje emisije već obrađene u prigodnim člancima.
Članovi sastava The Doors na foto sessionu za potrebe omota albuma ‘Waiting for the Sun’ (1968.). S lijeva na desno: Robbie Krieger, Jim Morrison, Ray Manzarek i John Densmore.
Prvi je dio posvećen nedavno preminulom Ray Manzareku, klavijaturistu i utemeljitelju sastava The Doors, o kojemu više možete pročitati UPRAVOOVDJE.
There will never be
Another one like you
There will never be
Another one who can
Do the things you do…
U nastavku možete poslušati onaj već mitski nastupni album Trobecovih Krušnih Peći, koji se u kazetnom izdanju i minimalnoj tiraži pojavio 1992., sedam godina nakon nastanka, a ovih će dana konačno postati dostupan u digitalnoj formi, u sklopu kompilacije S mukom žvaču trubadurov vrat. Ista zbrirka raritetnih snimaka kultnog benda (čijem su nastanku doprinjela i imena iz prijateljskih i suradničkih krugova – spomenimo Igora, Svagija i Maju) donosi još neke izgubljene dragulje poput nastupa na Zagrebačkom Biennaleu 1983., te koncertni zapis iz Kopra (Ta krvava prošlost, 1987.)
Detaljnije o ovom sastavu i njihovom reunionu pronađite NA PRILOŽENOM LINKU.
Članovi Trobecovih Krušnih Peći na određenoj lokaciji preko puta Tehničkog muzeja
Noćni termini koji slijede nakon završetka redovnog dijela emisije eXit (dakle, negdje od 23.00 h) će ove subote također malčice odskočiti od stereotipa. Prilika da se obilježe određene obljetnice – sedamdesetidrugi rođendan Boba Dylana pa i dvjestota obljetnica rođenja Richarda Wagnera (čiji je utjecaj na glazbene i vzualne komponente onoga što danas nazivamo ‘rockom’ neupitan) će rezultirati poprilično šarolikom noćnom glazbenom plahticom!
U večerašnjoj emisiji – presjek najnovijeg albuma Gaslight Anthemsa, samozvanih rock spasitelja iz New Jerseyja, te osvrt na koncertnu aktivnost sastava The Birthday Party i Boys Next Door!
Ono što odlazak Keitha Emersona ne uklapa u već poslovičnu ‘crnu bilancu’ koju nam je ponudila aktualna 2016. jest način na koji je napustio ovaj svijet. Uradio je to po vlastitom izboru, suočen s mogućnošću življenja bez onoga što je u njegovu slučaju predstavljalo smisao – briljirati na sceni, spajajući zapanjujuću energičnost i urođenu genijalnost. Ukratko, živio je za svoju glazbu, za ono što je danas već ostavština za budućnost; jedan monumentalni opus koji se tek nominalno i kronološki može svrstati pod već ishabani pojam ‘rock’. Jer, često se u desetak sekundi Emersonovog stvaralaštva moglo naći više harmonija, struktura i vizija no što ih sadrže cjelokupni uradci brojnih rock te posebice punk sastava!
Lučki grad Liverpool odgovoran je za eskalaciju britanskog rocka jer je tranzitnom ulogom i multikulturalnom klimom predstavljao most između naslijeđa Starog kontinenta i nadolazeće američke glazbe.
Uz segmente upravo objavljenog novog albuma M. Warda, ova emsiija pruža i uvid u dva live nastupa, od kojih bi se onaj 16 Horsepowera mogao nazvati antologijskim… no koji njihov koncert to nije bio?!