
Naveden na Eden
“Stablo čije grane dosežu do neba moraju imati svoje korijenje u paklu.”
“…a što ako je svemoćan i ne želi intervenirati? Onda je zlonamjeran.”
Novinar i autor Lee Strobel zamolio je Georgea Barnu, stručnjaka u istraživanju javnog mnijenja, da provede istraživanje diljem Sjedinjenih Američkih Država. Anketa je uključivala kontroverzan upit; “Kada biste Bogu mogli postaviti samo jedno pitanje, što biste Ga pitali?” Najčešći odgovor, koji je ponudilo 17% ispitanika, bio je “Zašto postoje bol i patnja u svijetu?”
Ako je Bog svemoćan, sveznajući i savršeno dobar, zašto dopušta toliko loših stvari? Ova formulacija postavlja ono što filozofi nazivaju “problem zla”. Ova prastara dilema dovodi u pitanje kompatibilnost svemoćne ili dobronamjerne više sile s postojanjem zla i patnje u svijetu. Gnostički filozofi su istraživali različita rješenja, uključujući teodiceje i obrane, u pokušaju da pomire ove naizgled kontradiktorne aspekte teizma.
Neke se obrane svode na odgovor da zlo nije nikakav dokaz protiv Božjeg postojanja. Tu se javlja tvrdnja da ne bismo trebali očekivati razumijevanje zašto bi Bog dopustio zlo, pa je stoga i naša prosudba o toj stvari neutemeljena. Ako postoji božansko biće, ono bi moglo imati razlog za svo zlo u svijetu, svrhu koju mi ne možemo razumjeti, pa ne bismo trebali vjerovati svom osjećaju da je neko zlo u svijetu opravdano.
To onda potiče pitanje može li se sličan argument iznijeti o drugim vjerovanjima koja imamo, prijeteći time proizvesti duboki, opći skepticizam u polju znanosti i morala.
autor: Ivan Šarić, 04/09/2023
Arhiva
playlist