KLFM

Kunst & Liebe Frequency Machine

Echo & the Bunnymen / Meteorites

‘Meteorites’ je specifičan album koji na zanimljiv način kombinira navalni gitarski zid i psihodeličnu pozadinu, no ako je vjerovati lideru Bunnymena, Ianu McCullochu, ovo će izdanje sastav konačno vratiti starim lovorikama na koje su početkom osamdesetih zasjeli izvrsnim ostvarenjima ‘Crocodiles’, ‘Heaven Up Here’, ‘Porcupine’ i ‘The Ocean Rain’. Koliko ima istine u Ianovim rječima, uvjerite se uz naš aktualni album tjedna!

 

Meteorites je jedanaesti album liverpulskog post-punk sastava Echo & the Bunnymen, i savršeno figurira kao jubilarni uradak povodom tridesetpetogodišnjice njihova rada.

Ovaj je album dočekivan bez pretjerane sumnje i to s punim pravom, pošto od reuniona 1993. bend snima ploče ujednačene kvalitete; mada će fanovi prepoznati određene razlike u zvuku jednog pomalo monotonog  What Are You Going to Do with Your Life?, ili pak briljantne Siberie. No, čak i takve sitne oscilacije treba uzimati s dozom rezerve i poštovanja. Bunnymeni su, naime, svoju revolucionarnu ulogu ostvarili u prvoj polovici osamdesetih, a od istoimenog albuma (Echo & the Bunnymen, 1987.) djeluju na konstantnoj ravnoj crti recikliranja bolje prošlosti i majstorskog preživljavanja u novim glazbenim i tržnim uvjetima, svojstvenog tek najiskusnijim veteranima.

Echo-and-the-Bunnymen-MeteoritesIpak, Meteorites na trenutke slušatelja vraća u ta zaboravljena vremena, i to ne toliko po glazbenoj i strukturalnoj izvedbi pjesama koliko po njihovoj svježini i energičnosti. Netko će svejedno primjetiti uplive poznatih ‘zaštitnih znakova’ iz mladosti benda, primjerice Willov karaktersitični uvodni riff u pjesmi Market Town, pomalo orjentalni prizvuk Constantinoplea koji kao da priziva vremena Porcupinea, pa i potencijalni hit Lovers on the Run koji odiše psihodeličnim pop ambijentom prvijenca Crocodiles kojemu je ubrizgan dašak funka. No, ti su detalji koliko nebitni, toliko i očekivani u novom životu Bunnymena koji je primarno usmjeren prema traženju alternativnog puta kako za Iana McCullocha, tako i Willa Sargeanta.

A taj je put, izgleda, pronađen. Zvučna slika kakvu nudi Meteorites, i to još od uvodne, istoimene skladbe čiji ambinetalni početak govori sam za sebe, ali i o čitavom albumu; temelji se na iznova pronađenoj energiji (Willova gitara na ovom albumu zvuči reskije i čvršće no na ikojem od ponovnog ujedinjena) i odavanja počasti vlastitom psihodeličnom naslijeđu. Na koncu, većina skladbi s ovog albuma odiše maglovitom, fluidnom pozadinskom atmosferom čime se stvara odličan kontraefekt s primarnim navalnim gitarskim zidom. Netko će to nazvati zaslugom produkcije, no Ian i Will definitivno ne spadaju među one koji će doživljaj određenog albuma prepustiti slučajnom htijenju pojedinca za pultom (mada je Martin Glover iz Killing Jokea ovdje i više nego dobro odradio svoj posao).

Što pak o novom albumu misli članstvo Bunnymena, nakon brojnih perturbacija (i nažalost smrtnih slučajeva – sjetite se Pete De Freitasa) svedeno na dvojac McCulloch – Sargeant? U svakom slučaju, njihov je stav bitno pozitivniji od onog kritičarskog, pošto Meteorites doživljavaju kao istinski povratak u zlatno doba sastava:

At long last we’ve made the worthy successor to ‘Crocodiles’, ‘Heaven Up Here’, ‘Porcupine’, and ‘Ocean Rain’. ‘Meteorites’ is what Echo and the Bunnymen mean and are meant to be…up there in Heaven…untouchable, celestial, beautiful, and real…it has changed my life.

/Ian McCulloch/

Naravno, istina je uvijek negdje po sredini, u što ćete se i sami moći uvjeriti preslušavajući aktualni album tjedna! Oni sretniji, koji se idućeg mjeseca zateknu na teritoriju Ujedinjenog Kraljevstva, moći će pohoditi i neki od živih nastupa na promotivnoj ‘Meteorites’ turneji, koja započinje drugog svibnja koncertom u Leamingtonu Spa.

Echo-The-Bunnymen1 Will Sargeant i Ian McCulloch

Echo & the Bunnymen: Meteorites (429 Records, 2014.)

01 Meteorites
02 Holy Moses
03 Constantinople
04 Is This a Breakdown
05 Grapes Upon a Wine
06 Lovers on the Run
07 Burn It Down
08 Explosions
09 Market Town
10 New Horizons

autor: Vjeran Stojanac, 28/04/2014

, , , ,

Vezane objave

Arhiva

Porto Morto – portret umjetnika u budućnosti

18/10/2022.

Foto by: Joško Ćišić Na koncertima, dobre vizuale često mogu sakriti neke nedostatke, kao lošije vokalne sposobnosti pjevača, neuštimanost svirača…

The Beatles – Bijeli album / Revisited

0:00–0:00 Nedjelja 20.1.2019.

The Beatles. Bijeli album. Dvostruki. 50 godina kasnije.   I tako, vraćamo se u 68′.. Prošlo je 50 godina od…

The Ministry of Wolves – Music From Republik Der Wölfe (Mute Records, 2014.)

10/03/2014.

Skladanje glazbe za predstavu “Republik Der Wölfe” kazališta Theatre Dortmund je u formi sastava The Ministry of Wolves okupilo neke od najvećih imena ‘ozbiljnijeg’ ogranka suveremene popularne glazbe – Micka Harveyja, Alexandera Hackea, Danielle De Picciotto te Paula Wallfischa. Možemo tek nagađati je li riječ o trenutnom okupljanju s svrhom, ili nećem dugoročnijem, no ovaj album ne samo da obećava, već predstavlja iznimku u doba kada glazba pati od sindroma reciklaže i hipsterizma!

Se Delan – The Fall

21/04/2014.

Iza dvojca ‘Se Delan’ stoje Belinda Kordic, švedska kantautorica australskih korijena, poznata po radu s neofolk projektom ‘Killing Mood’, te Justin Greaves, gitarist i ključna osoba sastava ‘Crippled Black Phoenix’. U kojoj su se mjeri Belinda i Justin uspjeli osloboditi naslijeđa matičnih bendova, i je li takav korak uopće neophodan pri ovakvim kolaboracijama? U svakom slučaju, ‘The Fall’ je lijep i zanimljiv noćni album!

Tjedna rotacija

Arhiva

ANIMAL COLLECTIVE / Isn’t It Now?

HARUOMI HOSONO / Hosono House (1973)

SAMPASS / Lavina

ACID PAULI / Get Lost

DARKSIDE / Live at Spiral House

URBAN / Žena dijete (1998)

playlist

Listen on Online Radio Box! KLFM