26. je lipnja Mick Harvey objavio album “Delirium Tremens”, čime nastavlja godine 1995. započet rad na transformaciji skladbi Sergea Gainsbourga na novu razinu postojanja. U ovotjednom izdanju emisije eXit možete preslušati sva tri albuma iz dotičnog opusa (pored ovog posljednjeg, tu su i “Intoxicated Man” te “Pink Elephants”), te u pripadnim intervjuima čuti što Mick misli o tom pomalo neuobičajenom ali zanimljivom i očito uspjelom posvetnom projektu!
Mick Harvey je australski glazbenik, aranžer i producent široj javnosti uglavnom poznat kao dugogodišnji suradnik Nicka Cavea u projektima Boys Next Door, The Birthday Party i The Bad Seeds. Također, jedan je od utemeljitelja prve inkarnacije sastava Crime and the City Solution, te autor brojnih samostalnih ostvarenja među kojima su i albumi filmske glazbe.
Mick Harvey
Među takvim Mickovim samostalnim ostvarenjima jest i nekoliko izvrsno aranžiranih albuma obrada skladbi francuskog kantautora Sergea Gainsbourga – prva dva, Intoxicated Man i Pink Elephants su se pojavili 1995., odnosno 1997., a prije nekoliko dana, 26. lipnja objavljen je i treći album u ovom nizu; Delirium Tremens.
Već smo rekli da je Harvey vrstan aranžer i producent – između ostalih, na listi njegovih producentskih uradaka su i albumi Rowlanda S. Howarda, Roberta Forstera, PJ Harvey, Anite Lane, Congo Norvella (odnosno Kida Conga Powersa) i drugih. Ništa neobično; Mick je sposoban uživiti se u tuđe glazbeno stvaralaštvo te prepoznati onaj autorski fluid koji jedva čeka biti naglašen, eksponiran, posebice ukoliko su se sami autori pomalo izgubili u tom postupku što u suvremenoj popularnoj glazbi i nije rijetkost.
Upravo zbog te rijetke osobine pronicanja u bit tuđih skladbi i transformiranja istih u nove forme bez gubitka temeljne im osobnosti, Mick Harvey na svojim samostalnim albumima pored vlastitih često prilaže i obrade tuđih skladbi (Lee Hazlewood, The Saints, Nick Cave, Bruno Adams, Simon Bonney, Guy Clark, Jeffrey Lee Pierce, Emmylou Harris i dr.).
“Intoxicated Man” (1995.), “Pink Elephants” (1997.) te “Delirium Tremes” (2016.).
Ipak, zasebnu cjelinu u Harveyjevom opusu čini spomeuta trilogija s coverima pjesama Sergea Gainsbourga. Mick je vrsno preveo izvorne francuske tekstove na engleski, dok je na samim kompozicijama vršio tek one nužne, moglo bi se kazati kozmtičke zahvate čime nije izgubljena autentičnost, odnosno onaj karakteristični Gainsbourgov fluid, a ukupnom je djelu pridodana vanvremenska eklektičnost.
Ukoliko vas zanima kako zvuči taj vjerojatno još nedovršeni opus, preslušajte tri trenutno postojeća albuma te vrste u ovotjednom izdanju emisije eXit.
Sedmog se srpnja navršilo osam godina od smrti Syda Barretta, jednog od pionira progresivnog rocka, mističnog kantautora čiji su stihovi vrludali bajkovitim i uvrnutim predjelima, ‘ludog dijamanta’, slikara, čovjeka koji je spoznao tajnu, vizionara, i iznad svega – utemeljitelja Pink Floyda! Tim povodom u ovotjednom eXitu preslušajte izbor iz njegovog ne isuviše obimnog no značajnog opusa, uz snimku intervjua iz 1967., te 45-minutni BBC-jev dokumentarac o ovom velikanu!
U petak, 24. srpnja, objavljeno je remasterirano reizdanje ‘trećeg’ samostalnog albuma Rogera Watersa, ‘Amused to Death’. Nije teško pogoditi zašto se Waters nakon skoro 23 godine odlučio na remasteriranje i ponovno objavljivanje ovog konceptualnog remek-djela. Svijet se nije promjenio na bolje, diljem Zemlje ratovi i dalje bijesne, no danas su nam bliži no ikad. Razlog tomu su, pogađate, novi mediji koji su u međuvremenu izronili na površinu, potisnuvši donekle čak i staru dobru televiziju. Svijet je umrežen, tako da se svaka nova vijest promptno pojavi na većini internetskih portala, a servisi poput youtubea ili vimea garantiraju trenutni uvid u vizualni zapis događaja – ne treba čak čekati izvanredne TV vijesti! No, poruka ovog albuma jest poruka nade, koliko god ta bila sitna, mizerna, čak i podobna za ignoriranje!
Tridesetog studenog 1979., dakle prije točno 37 godina objavljen je dvostruki album ‘The Wall’ sastava Pink Floyd, uradak koji je vremenom postao školski primjer konceptualnog projekta u općem smislu.