Intervencije se izmjenjuju na tjednoj bazi, od 28. veljače do 3. travnja, a na različitim javnim i privatnim površinama u gradu. Cilj je site-specific instalacijama u centru i oko njega prikazati inovativna čitanja grada, te drugačije zamisliti javni prostor Splita i otvoriti ga kao prostor za umjetničko izražavanje i dijalog. Želimo da intervencije posluže kao medij za angažiranje građana u promišljanju svoje okoline i zamišljanju što ona može biti u odnosu na svoju prošlost i budućnost.
Ovogodišnje izdanje splitskih Praznina započinje sound art instalacijom Tina Dožića pod nazivom “Sva su kopna, ustvari, otoci. A svi otoci – plove.”, u ponedjeljak 28. veljače u 18 sati, ispred konobe Tri Volta (Dosud 9). Kompozicija će se puštati svakodnevno na navedenoj lokaciji između 17 i 18 sati, zaključno s 5. ožujka 2022.
Rad će biti emitiran i na community radiju KLFM u petak, 4. ožujka u 17:30.
Tin Dožić o radu: “Razmišljajući o ekstremnom kontrastu ljetne i zimske dinamike u gradu Splitu te odnosu ljetne prenapučenosti zbog masovnog turizma i zimskog zatišja, okrećem svoju pozornost od grada prema moru i putovanju morem. More želim usporediti sa splitskim ulicama, a zamišljam ga kao dinamičnu plohu koja se također mijenja sezonski, kako zbog vremenskih prilika, tako i zbog količine brodova koji je presijecaju. Ovaj rad realiziran je kao zvučna kompozicija temeljena na zvukovima trajekta na relaciji Split – Stari Grad. Trajekt promatram kao kopno u pokretu, hipotetski otok ili grad, koji s jedne strane povezuje stanovnike stvarnih otoka s glavnim kopnom, a s druge strane ljeti prevozi mase turista od Splita prema otocima. Zimi je taj grad nenastanjen, njegove ulice prazne. Čini mi se zanimljivo povući neku zamišljenu paralelu između praznih splitskih ulica i zvuka praznog trajekta te ispuniti splitsku ulicu tim zvukom.”
Tin Dožić multimedijalni je umjetnik iz Zagreba koji svoj rad temelji na istraživanju medija, a područja interesa su mu materijalnost medija, (mračna) ekologija, DIY kultura, antropocen i geologija, susret znanosti i umjetnosti, spavanje i snovi. Dožićev rad Pjesme za antropocen osvojio je nagradu Zlatna lubenica na festivalu Media Mediterranea 2018. godine. Finalist je nagrade Radoslav Putar 2019. i alumni WHW akademije u generaciji 2019./2020. Kao član autorskog tima: Sven Sorić (vizualni identitet), Hrvoje Spudić (vizualni identitet), Sara Salamon (video animacija) i Tin Dožić (oblikovanje zvuka) dobitnik je Nagrade 55. zagrebačkog salona primijenjene umjetnosti i dizajna (2020.) za mlade autore do 35 godina za vizualni identitet za 30. MBZ: Muzički biennale Zagreb / Music Biennale Zagreb. Član je HZSU. U projektu Praznine sudjelovao je 2021. godine.
Ove godine program projekta organizira se i u Dubrovniku, u partnerstvu s Art radionicom Lazareti, gdje će se realizirati u formi kakva je održavana u Splitu ’20. i ’21. godine, pa će obuhvaćati Otvorene ateljee u kojima će boraviti domaći/e i regionalni/e umjetnici/e, kao i program Posvoji prostor u kojem su pozvani pojedinci, udruge i umjetničke organizacije i kolektivi da posvoje jedan od prostora i oblikuju svoj grad tijekom zimskih mjeseci. Program u Dubrovniku započinje u subotu, 5. ožujka, a trenutačno je otvoren javni pozvi „Posvoji prostor“ za sve koji žele realizirati neku aktivnost u nekom od prenamijenjenih prostora u dubrovačkoj gradskoj jezgri.
Projekt Praznine financijski podržavaju Allianz Kulturstiftung i Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske.
Foto: Blanka Kicsák