ENNIO MORRICONE / Così Come Sei (1978)
Maestro živi vječno!
Kunst & Liebe Frequency Machine
Iz nedavno objavljene knjige ‘Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati’
Warholova „Banana“ na naslovnici i njegovo pokroviteljstvo bendu su dali okvir djelovanja, inovativnost i inspiraciju, ali i mračnu nišu u koju su se malobrojni tada usudili ući. Seksualne devijacije, narkomanija, prostitucija i sadomazohizam nisu bile teme koje su ljubitelji glazbe tada željeli istraživati. Bio je ovo početak 1967. godine, psihodelija tek treba dosegnuti svoj vrhunac, zanimljivije se stvari mogu vidjeti na LSD-u nego u mračnim zakutcima New Yorka. No kasniji stilovi poput gothic rocka, punka, art rocka, garage rocka i indie rocka su to puno istraživali pa je album dobio vrednovanje kakvo zaslužuje i izašao iz opskurnosti. Kako je prva naklada albuma prodana u svega 30.000 primjeraka, Brian Eno je ustvrdio, s obzirom na neproporcionalan utjecaj albuma, kako je svatko tko ga je kupio osnovao bend.
I ne samo to, nego su pjesme poput „Sunday Morning“, „I’m Waiting for the Man“, „All Tomorrow’s Parties“ i „Heroin“, bez obzira na svoju, je li, tematiku, postali rado slušani klasici. Poezija Loua Reeda je gorka, ali u njoj i u njegovoj izvedbi ima ljepote, baš kao što je ima u poeziji i izvedbi Boba Dylana ili Leonarda Cohena (kada bi oni imali pjesme o svojim dilerima i curama koje su zapravo dečki). Glazba je kombinacija zvukova koje bi proizvodili glazbenici apsolutno razočarani rock’n’rollom, oni kojima je pop glazba neopisivo dosadna ili oni koji nikada ništa od toga nisu čuli, ali eto, frendovi su im u bendu pa su se pridružili, bez obzira na to što, očigledno, svi dolaze s nekog drugog planeta, a ne s trećeg kamenčića od Sunca. Bend će na kasnijim pločama poprimati drukčije oblike, a Lou Reed će solo karijerom ostvariti svoje snove da postane pop zvijezda pa je ovo album s kojim ćemo uvijek poistovjećivati The Velvet Underground.
(Ivan Palijan, „Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati“)
Knjigu naručite na albumnadan.com uz 15% popusta koristeći kod KLFM15
Tracklist:
1. Sunday Morning
2. I’m Waiting For The Man
3. Femme Fatale
4. Venus in Furs
5. Run Run Run
6. All Tomorrow’s Parties
7. Heroin
8. There She Goes Again
9. I’ll Be Your Mirror
10. The Black Angel’s Death Song
11. European Son
autor: Ante Marković, 05/06/2024
Arhiva
Iako krajnje podcjenjeni, Thin White Rope su ostavili dubok trag na glazbenoj sceni, što se najbolje vidi u činjenici da je njihova valorizacija uslijedila tek nakon prestanka djelovanja. Jednostavno, bili su stoner prije stonera, desert rock prije Giant Sanda i Calexica, grunge prije grungea, alter country prije no što je zaživio termin ‘No Depression’. Njihov je silovit, mračan i agresivan zvuk uz nadrealne stihove Guy Kysera stvorio jednu snovidnu pustinjsku domenu u kojoj se poput dana i noći izmjenjuju slike ekstaze i užasa. Album ‘Sack Full of Silver’ možda ponajbolje opisuje rečeno!
Album kojim je Willlie Nelson zakoraćčo u odmetničke vode!”
Nekada glazba koja je promijenila naše živote ne mora biti iz prošlog stoljeća. Dovoljno se vratiti u prošli decenij, u 2006. i izvući izdanje The Trials of Van Occupanther.
playlist