
Franco Battiato / L’Era Del Cinghiale Bianco (1979)
U vatrama jedno od najzanimljivijih imena talijanske glazbe, inovator, ezoterik i ikonički plesač.
Yellow Magic Orchestra su Haruomi Hosono , Yukihiro Takahashi i Ryuichi Sakamoto. Trojka koja je kroz svoja samostalna i izdanja ovog benda dobro obilježila japansku ali i svjetsku elektronsku glazbu.
Oformljeni krajem sedamdesetih, YMO u svojim “zlatnim” godinama, do prvog službenog razlaza 1984., izdaju nekolicinu albuma koji ostaju kao referentna mjesta elektronske glazbe. Od Hokaida do Detroita. Nema tog inventivnog, cijenjenog i breakthrough umjetnika elektronskog zvuka koji ih nije citirao ili se njima inspirirao. Bez obzira na njihovu geografsku udaljenost od europske i svjetske electro pop scene 80ih. I tu vrijedi ona stara “dobar glas se daleko čuje”.
Već od prvog eponimnog izdanja, japanska kritika ih diže u nebesa a publika s oduševljenjem prihvaća taj novi zvuk koji dobiva ime TechnoPop. Sa tim dječijim istraživačkim pristupom novim tehnologijama ( sequenceri, ritam mašine, synthisizeri.. ) YMO nekoliko godina drže prva mjesta japanskih top lista, snimaju reklame za mega tvtrke kao Fuji i Sony i postaju egzotična zanimacija zapadnjačkih glazbenika, od Human League do Eric Claptona i Michael Jacksona.
Literatura će ih nekad spomenti kao izvorne Cyberpunkere, nekad će im se zaljepiti etiketa proto-techna, neoromantičari ih uzimaju kao svoju inspiraciju, glazbeni povjesničari ih stavljaju po važnosti uz bok Kraftwerk..
Svakako, bend za kojeg postoji više nego dovoljno razloga da zaigraju ovu našu tjednu utakmicu. Nezaboravne vatre koje vrtimo integralno ovaj četvrtak i nedjelju u 15.00h.
1. “Kimi ni, mune kyun. (A holiday affair)” (君に、胸キュン。(浮気なヴァカンス)
2. “Expected Way” (希望の路; “Kibou no michi”)
3. “Focus”
4. “Ongaku” (音楽; “Music”)
5. “Opened My Eyes”
6. “You’ve Got to Help Yourself (Preview)” (以心電信(予告編)
2. “Lotus Love”
3. “Kai-Koh” (邂逅; “Kaikō”)
4. “Expecting Rivers” (希望の河; “Kibou no kawa”)
5. “Wild Ambitions”
autor: el5egundo, 13/11/2019
Arhiva
U vatrama jedno od najzanimljivijih imena talijanske glazbe, inovator, ezoterik i ikonički plesač.
Iz nedavno objavljene knjige ‘Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati’
Ovotjedne Vatre donose jedan istinski klasik. Remek djelo velikog talijanskog majstora, svjetske slave, Piera Umilianija. “Svezia inferno e paradiso” iz 1968. godine nastao je kao soundtrack dokumentarnog (mondo/shockumentary) filma Luigi Scattinija. Iako je svjetsku slavu stekao kroz “Mah Nà Mah Nà” i Muppete, album sadrži znatno kompleksnije i sjajne atmosferičke swinging klasike, kao što je primjerice “Stoccolma My Dear”.
playlist