Svojim estetičko eklektičnim pristupom koji se manifestirao u vidu traženja novih vizija plovidbm koroz mora progresivnog rocka, autorskih skladbi, world musica i filmske glazbe, Peter Gabriel je osigurao mjesto u samom vrhu trenutne art-pop avangarde.
Tema večerašnjeg izdanja emisije eXit jest britanski glazbenik, aktivist i inovator Peter Gabriel, poznat po svojem karakterističnom estetsko eklektičkom pristupu glazbi koji ga time svrstava uz slične istraživače graničnih izričajnih područja poput Scotta Walkera, Davida Bowieja, Davida Sylviana ili Johna Foxxa.
Gabriel je naime tijekom svoje još uvijek aktivne karijere plovio kroz brojna glazbena mora, ostavljajući na svakom od njih dugoodržavajuću brazdu vlastitog broda. Nije li to dovoljan razlog da ga svrstamo u društvo sa spomenutim velikanima koji su, ruku na srce, polučili sličan učinak?
Karijeru započinje godine 1969. kao vokal, tekstopisac i jedan od ključne autorske trojke (uz Tonyja Banksa i Mikea Rutherforda) Genesisa, sastava koji će ranih sedamdesetih zajedno s Yesom, King Crimsonom i ELP postaviti temelje progresivnog rocka. Gabrielov se doprinos toj ranoj fazi Genesisa manifestirao i kroz znakovit, dotad za popularnu glazbu nezamisliv scenski izraz koji je uključivao elemente performansa, cirkuske predstave i cabareta. Ipak, točka je zasićenja u bendovskom radu dosegnuta nakon turneje koja je promovirala izvrstan konceptualni album The Lamb Lies Down the Broadway (1974.), tako da početkom 1976. Peter napušta Genesis, okrećući se samostalnoj karijeri.
Između 1977. i 1982. Gabriel objavljuje četiri danas već kultna albuma koji se unatoč nedostatku jasne poveznice smatraju tetralogijom. Svaki je album nazvan tek autorovim imenom, dok im se kolokvijalno pridaju redni brojevi (I, II, III i IV), no isti su zaradili nadimke prema motivima na naslovnicama u kvalitetnoj izvedbi studija Hipgnosis (Car, Scratch, Melt i Security).
Statusu ovih ostvarenja doprinosi ne samo Gabrielov specifični izričaj koji je ovdje, lišen tereta Genesisa zablistao u punom sjaju pruživši nam relativmno kratke no svejedno potpune autorske skladbe, već i izbor suradnika. Tako je primjerice prvi album u nizu producirao Bob Ezrin, drugi Robert Fripp, treći Steve Lillywhite (poznat po radu na ranim albumima U2), a četvrti Gabriel osobno uz pomoć Davida Lorda. Znakovit je i popis gostujućih glazbenika: pored poslovičnog Roberta Frippa, tu su David Rhodes, Sid McGinnis, Tony Levin, Peter Hammill, Roy Bittan i drugi.
So iz 1986. ozvara novu etapu u Gabrielovu stvaralaštvu i prvi je uradak u svojevrsnoj trilogiji koja će biti nastavljena sa Us (1992.), te konačno zaključena 2002. albumom Up. Pored uočljivih dvoslovnih naziva, ovi su albumi povezani i stvaralačkim pristupom koji predefiniranu art-rock formu obogaćuje uvođenjem elemenata world musica. Gabrielova zanimacija za svjetsko glazbeno naslijeđe datira još iz ranim osamdesetih i može se promatrati u sprezi sa njegovim pojačanim interesom za probleme ‘trećeg svijeta’ te političkim aktivizmom. U tom se kontekstu rađaju projekti poput WOMAD-a (World of Music, Arts and Dance), utemeljenje Real World Studiosa, a vrijedna je spomena i njegova učestala suradnja sa glazbenicima sličnih svjetonazora poput Briana Enoa, te sa nevladinom organizacijom Amnesty International.
Car, Scratch & Melt
Zasad posljednja tri Gabrielova albuma su Scratch My Back (2010.), New Blood (2011.) i And I’ll Scratch Yours (2013.) na kojima se uvjetno vraća progresivnom zvuku ne zanemarujući ipak sve one sonične krajolike kroz koje je plovio osamdesetih i devedesetih. Je li riječ o trilogiji, ostaje nam vidjeti, no priča o Peteru Gabrielu nije niti izdaleka zaključena!
Neizostavno je spomenuti i Gabrielov rad na području filmske glazbe, gdje se ističu soundtrackovi poput Birdyja (1985.), OVO (2000.) i Long Walk Home (2002.), no posebno mjesto u tj skupini zauzima Passion (1988.), napravljen za potrebu Scorsesejeve ekranizacije kontroverznog romana Nikosa Kazantzakisa. Moglo bi se kazati da je taj album jedna od krucijalnih točki suvremenog world musica, rame uz rame sa Remain in LightTalking Headsa, Devotional SongsNusrata Fateha Ali-Khana, My Life in the Bush of Ghosts Briana Enoa i Davida Byrnea ili The Last EmperorRyuichija Sakamota.
Peter Gabriel trenutno živi u Wooley Valleyju pored Batha u Somersetu sa ženom i djecom, te nadajmo se, smišlja nova iznenađenja kakvih nikad nije na odmet!
U noćnom dijelu emisije eXit (po završetku redovnog dijela programa) od 23.15 pa negdje do 02.30 h ove subtnje/nedjeljne noći možete poslušati reprizu ovotjednog izdanja emisije Soda Fountain; Snow Falls Into Military Temples, te dva koncertna zapisa iz prve polovice osamdesetih, zlatnog doba eksperimentalnog post punk traganja i onog ranog, istinskog industriala – nastup sastava This Heat u Krefeldu iz 1980., kao i čuvenu snimku “Atonal & Hamburg” koncerta Test Departmenta, poznatijih kao Test Dept. (1985.)
Scott Walker je b jedna od enigmi suvremene glazbe, no ono što zadivljuje jest njegov nepredvidiv razvojni put od općepoznate i prihvaćene pop zvijezde pa do obskurnog kantautora za odabrane.
U vrijeme svoje tragične izolacije od ostatka svijeta, Berlin je kao čudesni svjetionik u svoja njedra privlačio emigrante iz međunarodnog glazbenog polusvijeta.
U ovotjednom eXitu Vas očekuje zadnje ostvarenje Billa Callahana, te dva hvale vrijedna koncertna zapisa iz devedesetih – nastup Nirvane na Reading Festivalu 1992., te kompilacijska snimka svirki sastava Son Volt iz 1999. Treba li tražiti više od toga?