Povratnički album Marianne Faithfull iz 1979. na kojemu je zadržavši svoj izvorni rock kantautorski pristup uspješno koketirala sa tada aktualnim novovalnim i disko trendovima. Rezultat? Remek djelo!
Sedmi album britanske kantautorice Marianne Faithfull, Broken English je objavljen 1979., nakon punih dvanaest stagnacije. Naime, poprilično razuzdan život sredinom ‘ludih šezdesetih’ ostavio je traga u vidu izuzetno jake alkohole i heroinske ovisnosti, što ju je na koncu pretvorilo u beskućnicu, a propala veza sa Mickom Jaggerom bila je finalna točka na “i”.
Srećom, Marianne se koncem sedamdesetih podigla na noge, te uz svesrdnu pripomoć prijatelja (među kojima se ističu John Lennon, David Bowie i Roger Waters) vratila na glazbenu scenu.
Taj je povratak možda zbunio njene prjašnje fanove pošto je Marianne radikalno promjenila svoj glazbeni izraz poprimivši neke novovalne elemente, pa i disco utjecaje. Ali, taj se pokus pokazao uspjelim, štoviše plodonosnim!
U suradnji sa gitaristom, skladateljem i budućim dugugudišnjim suradnikom Barryjem Reynoldsom nastaje barem polovica od prisutnih osam brojeva. Guilt primjerice obiluje religioznim, konkretno katoličkim referencama što se može pripisati Barryjevom utjecaju, Witches’ Song pomalo zalazi u mračna područja nadnaravnog i mističnog, dok naslovna Broken English referira na tada aktualnu prijetnju domicilnog europskog terorizma, posebno uzimajući u fokus grupaciju Baader – Meinhof (Jesus! Pa mi ovdje imamo i poveznicu sa temom ovotjednog izdanja emisije Soda Fountain!).
Ostatak su materijala obrade skladbi drugih autora, ali to im nipošto ne umanjuje vrijednost. Tako je primjerice autor pjesme Brain Drain Mariannein tadašnji suprug Ben Brierley, bivši ćlan punk sastava Vibrators, dok se za Ballad of Lucy Jordan (koju je američki skladatelj filmske glazbe Shel Silverstein nekoliko godina ranije napisao za Dr. Hooka) može kazati da u izvedbenom smislu nadmašuje izvornik.
Oni hrabriji bi isto to mogli kazati i za LennonovuWorking Class Hero, a i potpisnik ovih redaka tako misli.
U svakom slučaju, Broken English je stilski raznolik i jako dobar povratnički album koji zadržava Marianneinu sklonost baladičnom izričaju i rock rudimentima, ali se ne libi istraživati i tada aktualne trendove. A upravo takav pristup čini jedan uradak velikim!
Marianne Faithfull:Broken English (Island Records, 1979.)
01 Broken English 4:34
02 Witches’ Song 4:44
03 Brain Drain 4:12
04 Guilt 5:09
05 The Ballad Of Lucy Jordan 4:10
06 What’s The Hurry 3:03
07 Working Class Hero 4:40
08 Why D’Ya Do It 6:48
Album koji je mogao slobodno i u kategoriju It’s Alive jer je kolekcija legendarnih Peel Sessionsa. Ali evo ga u vatrama, jer u košmaru strahova i strepnji koje trenutno živimo ne vidimo bolji način za dati ruku ukrajinskim prijateljima.
The Cure su jedna od rijetkih britanskih grupa koja je bez drastičnih rezova i paljenja mostova početno kultno sljedbeništvo zamijenila širokom publikom.