
Pavement / David Berman & Silver Jews
a) Pavement Danas se uz američki sastav Pavement u pravilu vezuju bezbrojni stereotipi, epiteti, etikete – ‘lučonoše indie rocka’,…
Leteći tanjuri napadaju!
Dvoje članova bristolskog sastava Linda’s Strange Vacation, David Pearce i Rachel Brook, krajem 1992. odlučuju napustiti matično vozilo te krenuti s realizacijom vlastitih ideja u sklopu samostalnog projekta. Stvaraju začuđujući blend space rocka, dream popa i tada vladajućeg shoegaze trenda s eksperimentalnim pristupom obojenim distorziranim zvukom i pozamašnom količinom feedbacka. Sastav nazvan Flying Saucer Attack (ili jednostavno skraćeno FSA) svoje fluidne eksperimente uglavnom snima na kućnim stereo sustavima i klasičnim četverokanalnim magnetofonima, držeći se krilatice home taping is reinventing music, što, čudno ali istinito, nimalo ne šteti njihovoj slojevitoj glazbi kod koje svaki šum i svaki proizvedeni zvuk na granici čujnosti imaju svoje mjesto u sveukupnoj koncepciji.
Tijekom devedesetih nižu se ostvarenja sugestivno krštena kao Rural Psychodelia (što je u stvari neslužbeni naziv njihova prvog albuma), Distance, Further, Chorus, Distant Station, In Search of Spaces, New Land, Mirror, dakle znakoviti i atmosferični nazivi koji u kohabitaciji s imenom samog sastava doprinose kreiranju specifičnog vanvremenskog ambijenta. U najkraćim crtama, rezultat njihova djelovanja mogao bi se opisati kao interdimenzijski prelazak iz stvarnog svijeta okarakteriziranog čudnim svjetlosnim prelamanjima u ledenoj i vjetrovitoj večeri u nove i neistražene prostore nepoznatih klimatskih uvjeta i vladajućih fizikalnih zakona. Ipak, unatoč određenoj dozi mistike koju su pridodali vlastitoj auri, Flying Saucer Attack nisu se libili sukobljavanja s prizemnijim temama, o čemu najbolje svjedoče obrade skladbi sastava Wire i Suede, uvrštene u njihov opus. Bitno je napomenuti kako ne treba očekivati da će Outdoor Miner ili The Drowners sačuvati karakteristični zvuk i ugođaj svojeg izvornog oblika, jer slojevito instrumentalno tkanje i pomalo sablasno odjekivanje zvučnog zida napravili su svoje. Ali, na kraju krajeva, u tome i leži bit kvalitetnog prerađivanja pojedine kompozicije drugog autora – sačuvati temeljne osobine, a sve što se nadograđuje iznad esencijalnog podrediti promjeni i nijansiranju putem vlastitog izraza.
Nakon što su svojim djelovanjem obilježili britansku eksperimentalnu scenu posljednje dekade dvadesetog stoljeća i pritom pratili vlastiti razvojni put obilježen konstantnim metamorfozama, Flying Saucer Attack, shvativši da su svoje već rekli i da bi svako daljnje djelovanje bilo forsiranje postojećeg koje bi moglo unakaraditi već stvoreno, na samom razmeđu milenija odlučuju prestati s djelovanjem, uz otvorenu mogućnost ponovnog ujedinjenja ako pojedinci koji sačinjavaju sastav osjete da su im kreativne baterije iznova napunjene. Uglavnom, izabrali su savršen način kako sačuvati vlastitu veličinu od marginaliziranja i urušavanja!
autor: Vjeran Stojanac, 18/12/2019
Arhiva
a) Pavement Danas se uz američki sastav Pavement u pravilu vezuju bezbrojni stereotipi, epiteti, etikete – ‘lučonoše indie rocka’,…
Nešto o čudnovatom glazbeniku Davidu Paju (iii Paji), zatim uočljiva poveznica između najpoznatije slike Edwarda Hoppera, i remek djela Toma Waitsa.
Calexico je jedan od onih sastava koji naizgled ne donose revolucionarne pomake u suvremenoj glazbi, no njihovo eklektično slaganje stilova i utjecaja nije nikakav ambiciozni pastiš, već jedinstven primjer suživota trendova koji se na zanimljiv način stapaju u funkcionalan zvučni amalgam. Od folka do jazza, od bluesa do surf rocka, od eksperimentalne glazbe do spaghetti western soundtracka – sve su to trase kojima je Calexico kročio stvarajući svoj karakteristični izraz!
Pripremite se za sucem sprženi, no svejedno tamni izraz jednog od najboljih, no nažalost zaboravljenih sastava osamdesetih; Thin White Ropea! Na početku ćemo se prisjetiti prerano otišlog genija Iana Curtisa koji bi, da je živ, danas bio stariji za Isusove godine, a emisija završava osvrtom na Echo & the Bunnymen, odnosno njihove čuvene BBC sessione (naravno, kod Johna Peela, gdje drugdje?)
playlist