BILL DRUMMOND / The Man (1986.)
KLF, ritualno spaljivanje miljun funti, kultna svađa sa Julianom Copeom, izložba “Is God a cunt'” liverpulskoj crkvi Sv. Petra, utemeljenje “svjetskog neglazbenog dana” i jedan izvrstan album iz 1986!
Kunst & Liebe Frequency Machine
Iz knjige ‘Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati’
Usred ljeta na Times Squareu, novinare pozvane na promociju albuma „Innervisions“ čekao je autobus za vožnju gradom, a prije ulaska stavili su im poveze preko očiju. Na odredištu, razgledavali su studio, instrumente, ručali i poslije plesali zavezanih očiju kako bi što snažnije doživjeli nove pjesme Stevieja Wondera. Društvena pravda, očuvanje i prosperitet zajednice glavne su teme „Innervisionsa“. Vremena su politički izazovna i krenuti putem snažnih društvenih komentara zahtijevalo je unutarnju snagu da se izazovu, suoče i izlože kontroverzna pitanja bez otuđenja od onih koji autoru pružaju komercijalnu podršku. Unatoč opasnosti da bude pogrešno protumačen, Wonder je prihvatio rizike i političke komentare pretvorio u majstorski oblikovanu glazbu za top liste. Kroz devet pjesama opisuje probleme s kojima se ljudi svakodnevno susreću i ukazuje kako je rješenje za uspostavljanje pravednijeg društva u individualnom dosezanju viših razina svijesti.
Počinje s „Too High“, o devastirajućem učinku ovisnosti o drogama na pojedince i zajednicu, a završava s „He’s Misstra Know-It-All“ koja poziva slušatelje da budu pronicljiviji i oprezniji prema onima koji tvrde da posjeduju sve odgovore, što se pak tumačilo kao upiranje prstom u tadašnjeg američkog predsjednika Richarda Nixona. Hit „Don’t You Worry ‘Bout a Thing“ preispituje negativne obrasce i nemir koji se mogu umiriti pomoću transcendentalne meditacije koju spominje u „Jesus Children of America“, a „Higher Ground“ poziva na ustrajnost na putu spoznaje. „Living for the City“, potresna priča o dolasku mladog Afroamerikanca s juga u New York, koja govori o nejednakosti u zapošljavanju, stanovanju i pravosuđu, ključna je pjesma albuma i jedna od prvih koja uključuje samplinge – zvukove grada, glasova, prometa, policijske sirene, naređenja stražara i zaključavanja vrata zatvora, kako bi slušatelju pojačao zvučni doživljaj društva koje ga okružuje.
Politički utjecaj Wonderovih pjesama nije nužno u riječima, već prvenstveno u inovativnom i nekonvencionalnom pristupu glazbi koji privilegira eksperimente – otvorenost različitim glazbenim utjecajima i pravo da se čuju u njima utkane vizije slobode u Steviejevoj jedinstvenoj plesnoj mješavini soula, R&B-ja, funka, jazza, latina, reggaea i gospela koja osvaja Grammy za najbolji album.
(Bojan Mandić, „Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati“)
Knjigu naručite na albumnadan.com uz 15% popusta koristeći kod KLFM15
Tracklist:
autor: Ante Marković, 10/04/2024
Arhiva
KLF, ritualno spaljivanje miljun funti, kultna svađa sa Julianom Copeom, izložba “Is God a cunt'” liverpulskoj crkvi Sv. Petra, utemeljenje “svjetskog neglazbenog dana” i jedan izvrstan album iz 1986!
Album koji je bio predmet dosta žučnih rasprava o tome jeli vrhunac ili propast grungea. Branio sam uvijek to prvo. Dogodio se taman kad su karirane košulje postale out. A i izašla je Cotton Eye Joe.
Album nastao u dva dana intenzivnih probi i krema etiopske pop glazbe. Hailu Mergia, Mulatu Astatke, Girma Beyene i ostatak deveteročlanog Walias benda, stvaraju čaroliju koja i danas stvara trnce.
playlist