KLFM

community radio

Slavensko bajoslovlje rendom

17:00–18:00 Četvrtak 26.6.2025.

Mitski odjeci starovjerja.

Ukratko, može se reći da imamo dva velika mitska zbivanja. Trajni sukob Peruna i Velesa čini prirodnu ravnotežu – kad Veles zadrži vodu na zemlji Perun ga tuče munjama dajući kišu, a gdjekad se bore i oko žene-pomagačice, koja je pola godine s mužem, a pola s ljubavnikom (također stari praindoeuropski mit, poput Perzefone i Hada u grčkoj mitologiji).

Drugo mitsko zbivanje obuhvaća još više pojedinosti. Perunu (nebeskom božanstvu) i Mokoš (sunčanom božanstvu) rađa se sin (s aspektima Mjeseca) kojega kao novorođenče ophodnici/koledari, pod izlikom da ga žele vidjeti i pozdraviti kao novoga boga, otimaju i odvode k Velesu u podzemni svijet, gdje odrasta ne znajući da je Perunov sin.

Na proljeće, na Jurjevo, izlazi konjolik na površinu te donosi plodnost i zelenilo (stoga zovu ga i Zelenim Jurjem). Njegov izlazak na površinu, gdjegod i borba protiv „oca“ Velesa, trenutak je kad proljeće zamjenjuje zimu. Neprepoznat, on se potom zaljubi u prekrasnu Maru, Perunovu kći, za koju ne zna da mu je sestra (u stvari, na mitološkoj razini to i nije važno).

O Ivanju oni se žene na vrhu drveta (stablo svijeta, arbor mundi), u Perunovim dvorima. To je čin božanske svadbe koji je ujedno i vrhunac godišnje plodnosti, i tada Juraj ime mijenja u Ivan. Potkraj ljeta on prevari svoju božansku ženu koja ga stoga ubija, pa tako Mara iz mlade božice vegetacije postaje hladna božica zime i smrti, Morana, koja na kraju godine i sama umire. Ciklus ponovno počinje sljedećim Jurjevim rađanjem u zimi, obnavljanjem vremenskoga poretka na Novu godinu.

Deniver Vukelić,
Pretkršćanski prežici
u hrvatskim narodnim
tradicijama
.

Plejlista

  1. Lidija Bajuk – Protuletje
  2. Kries – Lepi Juro kries nalaže
  3. Legen – Jurijaši
  4. Nemeček – Jurjevo
  5. Legen – Jarovit
  6. Cinkuši – Bratec kosi
  7. Kries – Moj javore
  8. Nemeček – Kuvet
  9. Branimir Štulić – Zvira voda iz kamena
  10. Kries – Ivo se šeće
  11. Veja – Nadrasla jelva
  12. Cinkuši – Grad se beli
  13. Legen – Kolo
  14. Dunja Knebl – Ivanova ljuba

 

*slika: Marian Wawrzeniecki. Na svetom pragu slavenskog uročišta. 1920. Ulje na platnu, 69 × 58 cm. Varšava, Narodni muzej.

autor: Tea, 26/06/2025

, , , , , , ,

Vezane objave

Arhiva

Rendom Ulice vol.1

17:00–18:00 Četvrtak 15.5.2025.

 

Rendom tapijaaaaaa

23:00–0:00 Srijeda 2526.3.2020.

Vidim nema najava pa da uleti neka. Evo emisija za tapijarenje po doma.

Remix identiteta – Rendom razgovor sa Marinom

23:00–23:55 Srijeda 15.4.2020.

Kratki razgovor s Marinom Jurcanom (Udruga Metamedij) i privju novog ‘albuma’ Remiks identiteta vol. 5

Rendom album – Blue Note Trip side B

23:00–0:00 Nedjelja 2627.11.2017.

neda mi se, stavi ove komentare sa amazona

Tjedna rotacija

Arhiva

PYE CORNER AUDIO / More Songs About The Sun

R.E.M. / Reckoning (1984)

ALEX IZENBERG / Old Gold

JOB JOBSE / Dekmantel

BLACK PUMAS / Live from Brooklyn Paramount

ĐAVOLI / Ljubav i moda (1986)

playlist

Listen on Online Radio Box! KLFM