KLFM

community radio

NICK DRAKE / Five Leaves Left (1969)

15:00–16:00 Nedjelja 18.2.2024.

Iz knjige ‘Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati’

Izuzetni glazbeni talent Nicka Drakea prepoznao je poznati folk producent i menadžer Joe Boyd nakon svega nekoliko minuta slušanja njegove demo-snimke. Nakon što je poslušao cijelu snimku, ponudio mu je diskografski ugovor pa je 1969. objavljen debitantski album „Five Leaves Left“. Album je prožet melankolijom, strahom od smrti i strepnjom od života, bila je to najava kratke i financijski neuspješne karijere za kratkog života umjetnika koji će se hrvati s depresijom i biti nesklon bilo kakvom obliku javnog nastupa – od koncerata preko intervjua do promocija. On se već ovdje spremao za odlazak; naslov albuma preuzet je s oznake na pakiranju tada poznatih papirića za cigarete. Ostalo je samo pet papirića, kraj je blizu.

Album „Five Leaves Left“ je spoj sretnih okolnosti koje su se dogodile nakon što se Joe Boyd vjerojatno već pokajao zbog ishitrenog nuđenja ugovora mladom, povučenom ali i mušičavom Drakeu. Naime, Boyd je želio orkestracijama podebljati kantautorov glas praćen samo njegovom akustičnom gitarom. Nick Drake se nije dao i želio je minimalistički zvuk, točno onakav kakav je osmislio u svojoj studentskoj sobi u Cambridgeu. Popustio je Boydu pod uvjetom da aranžmane napiše anonimni Robert Kirby, jedan od njegovih rijetkih prijatelja s fakulteta. „Five Leaves Left“ tako nosi dvostruki melankolični potpis koji ga izdvaja od sličnih albuma uljepšanih orkestralnim izvedbama.

Od prve pjesme „Time Has Told Me“ do posljednje, desete po redu „Saturday Sun“, album zvuči izmješten iz svog vremena – funkcionira i u tom vremenu u kojem je nastao, ali je puno bliskiji kantautorskim radovima nastalim desetljećima kasnije, što samo govori o utjecaju koji je posijao. Njegovo vlastito vrijeme bilo mu je izuzetno nesklono, album je propao odmah po izlasku jer se prodao u svega nekoliko tisuća primjeraka. Jedino je vrijeme koje je protjecalo davalo pozlatu patini koja se nakupljala na ovom i još dvama albumima Nicka Drakea, dajući univerzalni sjaj pjesmama talentirane duše koja je pokleknula.

(Zoran Stajčić, „Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati“)

albumnadan.com

Tracklist:

1
Time Has Told Me
2River Man
3Three Hours
4Way To Blue
5Day Is Done
6‘Cello Song
7The Thoughts Of Mary Jane
8Man In A Shed
9Fruit Tree
10Saturday Sun

autor: Ante Marković, 15/02/2024

, , , ,

Vezane objave

Arhiva

Stereolab / Dots and Loops (Duophonic 1997.)

01/10/2014.

Dots and Loops je sat i šest minuta glazbenog snošaja sa superinteligentnim bićem iz osme galaksije.

ECHO & THE BUNNYMEN / Ocean Rain (1984)

15:00–16:00 Nedjelja 7.5.2023.

Četvrti Bunnymen album snimljen u Parizu uz veliku pomoć orkestra i prave “lush” produkcije. Jedan od rijetkih album koji zvuči baš onako kako izgleda cover.

ELVIS COSTELLO / My Aim is True (1977)

15:00–16:00 Četvrtak 19.11.2020.

Album nastao u 24 sata i za 2.000 funti. Tamo neke 1976. Snimljen u londonskom Highburry-u. Planeta zemlja je imala više od dva Elvisa.

GEORGE MICHAEL / Faith (1987)

15:00–16:00 Nedjelja 14.9.2025.

Nezaboravne vatre iz knjige ‘Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati’

Tjedna rotacija

Arhiva

COURTNEY BARNETT / Creature of Habit

THE POLICE / Ghost in the Machine (1981)

KURT VILE / Zoom 97

SOFIA KOURTESIS / DJ-Kicks (R)

MORCHEEBA / Live Sessions (2002)

SEINE / Vreva (R)

playlist

Listen on Online Radio Box! KLFM