NICK DRAKE / Bryter Layter (1971)
“Could have been your statue, could have been your friend,
A whole long lifetime, could have been the end.”
Kunst & Liebe Frequency Machine
Jedan mali i nebitan album jednog poprilično nepoznatog švicarca koji sebe naziva Beat Solèr a svoj projekt Seelenluft. I sve bi to bilo istina i bitno da ovo nisu nezaboravne vatre.
Jer u ovoj kategoriji je relativno sve osim subjektivnog i osobnog iskustva koje nam ostavio neki samo nama bitan komad glazbe. Reklo bi se privatiziranje etera ali nije. Smisao nezaboravnih vatri je u prvom redu dijeljenje i skretanje pažnje na poznata i manje poznata izdanja koja sigurno zaslužuju fascinirati još nekog.
A da je ovaj album te 2002. godine bio moja osobna fascinacija, bio je. I u stvari nikad nije ni prestao biti već je svakim novim slušanjem, iz godine u godinu, uvijek postavljao pitanje kako jedna ovako lucidno složena glazbena papazjanija nije bila poznatija, prodavanija ili bilo šta drugo čime bi se i službeno potvrdila neporeciva kvaliteta. A opet, šta znače brojke, klikovi i ostala današnja mjerila uspjeha? Baš ništa.
I zato, taj ludi album pun twistova, kompleksnih ritmova, vokala i napjeva sa svih strana svijeta, od Comptona do Vijetnama, voljen i omražen ( pitchfork mu je dao 5,6 i time samo dokazao da su lame i da ne kuže ništa ), ovaj četvrtak i nedjelju od 15 sati.
A i Manila je najluđi komad rap-a ikad.
autor: el5egundo, 01/12/2021
Arhiva
“Could have been your statue, could have been your friend,
A whole long lifetime, could have been the end.”
Tjedan Luka Hainesa na KLFM-u nastavljamo njegovim najpop uratkom i jednim od ponajboljih djela uopće. Usporedjujući BBR izdanja sa sličnožanrovskim postignućima nakon njihove ere s lakoćom se da ustanoviti kakva je England made me neprocjenjiva nezaboravna vatra.
Legendarni davitelji iz londonskog predgrađa sa svojim prvim albumom koji je potpuno promijenio tok svijesti eruptirajućeg britanskog punka.
playlist