FMFS traži volontere!
Dvanaesto izdanje Festivala mediteranskog filma Split je pred vratima; u kalendare i planere zabilježite datum 13. lipnja jer tada službeno…
Kunst & Liebe Frequency Machine
Izvještaj o rezultatima provedbe projekta “DKC-HR: Mreža društveno-kulturnih centara”
Savez udruga Klubtura nositelj je projekta DKC-HR: Mreža društveno-kulturnih centara sufinanciranog iz Europskog socijalnog fonda koji umrežava postojeće lokalne civilnodruštvene inicijative za uspostavu društveno-kulturnih centara na razini Hrvatske. Ciljevi projekta su prenijeti znanja i iskustava o sudioničkom planiranju i upravljanju između društveno kulturnih centara te o sudioničkom upravljanju u EU; umrežiti DKC-e i uspostaviti model programske suradnje; upoznati javnost i dionike s civilno-javnim partnerstvom i sudioničkim upravljanjem u kulturi.
U sklopu projekta održane su dvije radionice razmjene znanja i iskustava. Prva radionica razmjene znanja i iskustava namijenjena akterima koji se u svojim lokalnim sredinama bave zagovaranjem osnivanja i uspostavom društveno-kulturnih centara na načelima sudioničkog upravljanja i civilno-javnog partnerstva održana je 11. listopada 2019. u Zagrebu, u maloj dvorani Pogona jedinstvo. Dvadesetak sudionika radionice su razmijenili znanja i iskustva o zagovaračkom radu, provedbi kampanja i uspostavi dijaloga s lokalnom samoupravom. Druga Radionica naziva “Potrebe i mogućnosti razvoja prostorne infrastrukture za društveno kulturne centre” održana je 19. veljače 2020. u Beton kinu u Domu mladih u Splitu. Radionica je okupila preko pedeset sudionika i sudionica, predstavnika organizacija civilnog društva, zaposlenika javnih ustanova u kulturi te jedinica lokalne samouprave iz Splita, Zadra, Karlovca, Rijeke, Zagreba i Čakovca. Sudionici su se upoznali s aktivnostima i izazovima s kojima se suočavaju druge lokalne sredine u RH te perspektivama na razvoj lokalne infrastrukture za kulturne i društvene djelatnosti koje imaju različiti sektori. Zbog okolnosti vezanih za epidemiju virusa COVID-19 predviđeni studijski posjet s ciljem prijenosa znanja i iskustava o sudioničkom upravljanju u zemljama Europske unije nije realiziran u sklopu projekta.
Proveden je prvi krug razmjene suradničkih kulturno-umjetničkih aktivnosti DKC-HR po uzoru na Clubture-HR model razmjene i suradnje, uz specifičnost razmjene u 7 gradova u kojima se nalaze postojeći društveno-kulturni centri kojima organizacije upravljaju prema načelima sudioničkog upravljanja i civilno-javnog partnerstva. Osim toga, u ovim suradničkim aktivnostima mogli su sudjelovati i građani kao prijavitelji i partneri. Poziv za predlaganje suradničkih kulturno-umjetničkih aktivnosti upućen je građanima, neformalnim inicijativama, udrugama i umjetničkim organizacijama. Poziv je bio otvoren od 15.4. do 15.5.2019. godine, a u tom je periodu zaprimljeno 12 prijedloga s preko 60 prijavljenih suradničkih kulturno umjetničkih aktivnosti koje se realiziraju u 7 društveno-kulturnih centara (Rijeka, Zagreb, Split, Karlovac, Čakovec, Dubrovnik i Pula). Na jednodnevnom sastanku održanom 7. lipnja 2019. godine u maloj dvorani Pogona Jedinstvo u Zagrebu predstavljeno je 12 prijedloga suradničkih kulturno-umjetničkih aktivnosti od kojih je, kroz proces zajedničkog ocjenjivanja, odabrano 6 prijedloga razmjene kulturno-umjetničkih aktivnosti za provedbu u 2019. i 2020. godini. Do kraja rujna 2020. godine provedeno je 34 suradničkih javnih kulturno umjetničkih aktivnosti koje uključuju filmske radionice, audio-vizualne instalacije, predstave, performanse, radionice suvremenog cirkusa, radionice ilustracije, predavanja o povijesti LGBTIQ zajednice i medijskoj pismenosti, community radio u 7 društveno kulturna centra u RH. U provedbi suradničkih aktivnosti je sudjelovalo preko 70 građana, preko 30 organizacija civilnoga društva, a aktivnosti je prema procjenama provoditelja posjetilo preko 1300 osoba.
U sklopu projektnih aktivnosti koje se odnose na umrežavanje uspostavljena je formalna Mreža društveno-kulturnih centara na nacionalnoj razini. Mreža je osnovana u pravnom obliku udruge s članicama među kojima su postojeći društveno-kulturni centri te lokalni savezi koji u svojim sredinama zagovaraju uspostavu društveno-kulturnih centara temeljenog na načelima sudioničkog upravljanja. Mreža društveno-kulturnih centara osnovana je 28. svibnja 2020. godine u Zagrebu. Organizacije osnivačice mreže su: Art radionica Lazareti (Dubrovnik), Forum udruga nezavisne kulture – FUNK (Koprivnica), Platforma Doma mladih Split (Split), Platforma Hvar (Hvar), Savez udruga Kaoperativa (Karlovac), Savez udruga Klubtura (Zagreb), Savez udruga Molekula (Rijeka), Savez udruga Operacija Grad (Zagreb), Savez udruga Rojca (Pula). Prema ciljevima iz Statuta, Mreža će zagovarati javnu politiku za održivu infrastrukturu društveno-kulturnih djelatnosti temeljenu na sudioničkom upravljanju i civilno-javnom partnerstvu, reprezentirati postojeće društveno-kulturne centre prema donositeljima odluka na nacionalnoj i lokalnim razinama te pružati podršku postojećim centrima i lokalnim inicijativama kroz prijenos znanja i iskustava. Nakon osnivanja, sljedeći koraci Mreže su provedba operativnog i strateškog planiranja, širenje na nove inicijative, platforme i organizacije u Hrvatskoj te jačanje vidljivosti Mreže. Mreža je registrirana 24. srpnja 2020. godine pri Gradskom uredu za opću upravu u Zagrebu.
Kao završna aktivnost projekta, 23. rujna 2020. u prostoru Pogona-Zagrebačkog centra za nezavisnu kulturu i mlade održana je konferencija “DKC-HR: Mreža društveno-kulturnih centara”. U sklopu konferencije održani su paneli o praksama sudioničkog upravljanja i civilno javnog partnerstva u društveno-kulturnim centrima u Hrvatskoj i regiji. Uvjeti za sudjelovanje u programu konferencije u prostoru Pogona bili su prilagođeni epidemiološkim mjerama, a osigurana je i mogućnost sudjelovanja putem online platforme Zoom. Više detalja o sadržaju i programu konferencije možete pročitati u izvještaju objavljenom na stranicama Saveza udruga Klubtura.
autor: Kristina Tešija, 02/10/2020
Arhiva
Dvanaesto izdanje Festivala mediteranskog filma Split je pred vratima; u kalendare i planere zabilježite datum 13. lipnja jer tada službeno…
Nakon četiri godine istraživačkog rada, licenciranja i traženja najbolje zvučećih studijskih master-vrpci, autori kompilacije izlaze s prvim nastavkom „Socijalističkog disca“.
Od veljače ove godine LGBTIQ populacija u Splitu bogatija je za kontinuiranu pravnu i psihosocijalnu podršku. Ova podrška namijenjena je…
KLFM konačno i službeno započinje emitiranje putem internetskog streaminga kao prvi splitski “community” radio. Taj ćemo događaj obilježiti prigodnom promocijom u petak 30. studenog u 21.00 h, u klubu Quasimodo!
playlist