THE ZOMBIES / Odessey And Oracle (1968)
Iz nedavno objavljene knjige ‘Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati’
Kunst & Liebe Frequency Machine
˝mediteranska retro-moderna˝
Ljubav i Moda je bila ploča osvježenja u novovalnom vakuumu ponavljanja šablona i ideja, štoviše, žanrovski je pripadala nekom davno smirenom Novom valu, zvuku 50-ih i 60-ih, a osim toga dolazila je sa juga, ˝sa okusom mora i soli˝. Možda je i dobro da je producentsku palicu držao (novovalni) Ivan Piko Stančić jer savršena ispleglanost snimke i zvuka nije, još uvijek, nešto na što je publika bila navikla na živim svirkama Đavola od 1984.g. kada su oformljeni pod tim imenom. Bio je to sirovi, ˝zvuk sa mudima˝, bez klavijature, a sa saksofonom, sličan zvuku Narodnog Blaga, pratećeg benda Marinka Fon Biškića, a ako se podsjećamo splitske scene te 1983./84., ne zaboravimo i Kineski zid, Tužne uši (Abortus), Vojnici olovnih nogu (Mea Culpa), . . .
Ideja o glazbenom, stilskom i vizualnom pravcu kojem će stremiti Đavoli došla je od Roberta Ćalete – Čarlija; njihova menadžera, tekstopisca i osobnog ˝đavoljeg˝ gurua, uvijek nasmijanog Marinka Fon Biškića te ˝privremenog pjevača˝ Nenada Belana – Nene. Da je sudbina htjela drukčije danas bi se Đavoli zvali Marinko i galebi asfalta, ali Marinko je te 1984.g. otišao u Zagreb što je za vrijeme snimanja albuma bila iznimna činjenica u hladnom i snijegovitom Zagrebu. Inače, ime Đavoli je došlo od naslova pjesme Diavoli, talijanskog emigranta u Belgiju, Rocca Granate kao i činjenice da je prepjev iste bio standard koncertne set liste Đavola.
U tadašnjem Jugotonu, kao što i Mišo Kovač – Mate potvrđuje, sve se vrtilo oko tiraže, a ploče ste mogli naći i na stalaži uz usisivač i cjedilo ako je bilo potražnje, ne uvijek i zasluženo. Koja će se ploča snimiti, osim glavnog urednika, uvelike je ovisilo i o rukovoditeljima odjela prodaje i ekonomije i drugih ogranaka. Sreća je bila u činjenici što se Siniša Škarica, baš u to vrijeme, bavio naslijeđima Matta Collinsa, Bijelih Strijela, Crvenih Koralja i drugih te mu je Čarli donio snimku Đavola sa sličnim retro zvukom kao naručenu ˝novitadu˝ pa je bilo sasvim logično da se potrudio i založio za nju kod nabrojanih (ne)glazbenih odlučitelja. Kao opći rezultat upornosti i strpljenja 1985.g. snimljen je promotivni EP Mjesečina nad getom sa četiri pjesme nakon kojega slijedi nastup u TV emisiji Stereovizija te potom Ljubav i moda.
Prije 20 godina, pred svojom punoljetnosti, zasigurno, ne bih javno priznao kako je ploča Ljubav i moda, vokalno-instrumentalnog sastava Đavoli, iz 1986.g., od neprocjenjive glazbene vrijednosti, kako za vrijeme koje je obilježila, tako i za godine koje su slijedile. Tako utiho obožavana Ljubav i moda je ˝sačuvana i pažena˝ i nakon vlastitih 30 godina ostarjela je sa stilom i smislom.
Osim ploče Ljubav i moda, planirani smo poslušati i demo snimke iz 1984. kao i prvi EP, a sve kako bi zaokružili početak karijere Đavola od 1984. do 1986.g.
A/ Đavoli trio 1984. (demo)
aranžmani: Đavoli (ljubaznošću Nene Belana)
(kvaliteta snimaka su ˝maksimum mogućnosti˝ s proba 1984./Split)
1. Tako lijepa (R. Granata – P. Sam / Đ. Marjanović)
2. Đavoli (G. Zoles / A. Subota)
3. Volim te draga (P. Spector / J. Barry / E. Greenwick / N. Belan)
4. Reci mi ljubavi (N. Belan)
5. Tako je volim (Ramones / N. Belan)
• bas – Dragiša Mandić
• bubnjevi – Željko Hajsok
• gitara i vokal – Neno Belan
B/ EP Mjesečina nad getom 1985.
A1. Kucaj opet (Keep a knockin´) (R. Penniman / N. Belan)
A2. Zvuci ulice (N. Belan / R. Ćaleta Čarli)
B1. Nebo vraća osmjehe (N. Belan / R. Ćaleta Čarli)
B2. Večeras (pusti me) (N. Belan)
• alt sax – Truba
• bas – Panda
• bubnjevi – Grizli
• gitara i vokal – Neno Belan
• producenti – R. Belan (B1, B2), Jappa (A1, A2)
C/ LP Ljubav i moda 1986.
autor: Ivan Poljicanin, 30/03/2016
Arhiva
Iz nedavno objavljene knjige ‘Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati’
Sve što ste oduvijek željeli znati o ljubavi i seksu, a niste se usudili pitati, otpjevano(izgovoreno?) tek nešto melodičnije od televizijskih ili radio-vijesti, praćeno najsanjivijom gitarom ikad.
Ovog tjedna u terminu emitiranja velikih, kultnih albuma možete preslušati ‘Remain in Light’ Talking Headsa, jedno od onih djela koja su promjenila ne samo izričaj određenog sastava, već i tijek suvremene pop glazbe! Usput kazano, ovih se dana obilježava 35 godina od njegovog objavljivanja!
playlist