Puce Mary & co: Copenhagen Noise Experimental Scene
20:00–22:30 Subota 22.2.2020.
Očito ste imali pogrešnu predodžbu o pojmu avangardne glazbe čime plaćate danak vlastitoj umišljenosti i uvjerenosti u svoju nepogrešivost. Nije kasno da se to promijeni!
Zalazimo u pomalo neistražena područja glazbene avangarde. U tom ćemo se smislu vrtiti oko dva imena, u prvom redu Frederiekke Hoffmeier (stoji iza projekta Puce Mary) te nešto manje Loke Rahbeka (Croatian Amor, Damien Dubrovnik… nastavite domoljubni niz!)
No, usredotočimo se na Frederiekke. Što u samostalnom radu kao spomenuti projekt Puce Mary, što u kolaboracijama (uglavnom snimanih za izdavačke kuće PAN i Posh Isolation) sa Rahbekom, koji je ujedno suosnivač i suvlasnik Posh Isolationa), njezin se rad svodi na tri konstante: ambijentala, eksperimentala, noise!
Iako je Frederiekke napustila prijazni Kopenhagen te sad živi i radi u sparnom i ljepljivom Los Angelesu, dio hyggea ostaje u njoj. Kažu da se umjetnik srodi sa određenim podnebljem (ili ga upije rođenjem) tako da čak i ako ga promijeni zadržava neke nativne elemente. Primjerice Dylanu Thomasu je bilo lakše izbiti sav whisky iz želuca precizno centriranim udarcem nego izbiti Wales iz njega. Kod Frederiekke je to srođenje sa nativnim nebom jasno vidljivo, kao što je vidljiva i njezina germanska ljepota. Dakle nije jedna od onih koji su prodali dušu Hollywoodu, palmama, surfanju i masonima.
Tijekom godina je objavila veći broj albuma (što samostalnih, što kolaboracija). Još 2010. objavljuje albume Lucia i dogodine Closed Room (sa Rahbekom i to su tek prve od suradnji koje će uslijediti), izvrsne samostalne albume poput The Great Panic i Persona (2014.), Spiral (2016.) te zasad neslužbeno posljednji The Drought (2018/2019.), objavljen na berlinskoj etiketi Pan. Zanimljivo je da je ovaj album produkt suradnje koja je uslijedila nakon turneje sa Drew Mc Dowallom (Coil).
Da se ne ponavljam sa hvalospjevovima neprežaljenom Coilu (čiji je utjecaj u radu Puce Mary doslovno stršeći), usmjerit ću se na potke koje stoje iza tog albuma. Za početak ću citirati Daniela Martina McCormicka iz Pitchforka:
Frederikke Hoffmeier’s voice is the thread that holds together her apocalyptic mood pieces, a cinematic take on noise that’s driven by dead-eyed focus.
Zatim ću kazati kako je apokaliptičnom raspoloženju presudio i lepezasti set Frederiekkeinih literarnih uzora – spomenimo tek Charlesa Baudelairea, JG Ballarda, Jeana Geneta, TSEliota… I naravno, zvuk i Frederiekkein istraživčki nagon. To bi bilo to.
A sad dosta preseravanja. Preslušajte emisiju.
I find myself feeling like decades have passed I’m an old woman now and I have lost my attraction I’m tortured by a feeling of drowning Under you, under society, politics The decay of nature My lack of interest And I feel desperate
Pojedini se pisci jako dobro uklapaju u aktualni duh vremena, čak i ukoliko to nije bila njihova svijesna namjera. U svakom slučaju, Ballardova analiza kraha (post)modernizma gdje se parametri postavljaju na početne, katkad i zaboravljene vrijednosti se jako dobro reflektira na glazbenoj sceni koja je stasavala od početka njegovog literarnog djelovanja, došavši posebice do izražaja u eskpanziji industrijskog i sintetičkog zvuka kasnih sedamdesetih i ranih osamdesetih. Ova sinegrija između glazbe i književne ostavštine iz koje je potekla jest rijedak. mada ne i usamljen primjer takve vrste u popularnoj kulturi!
Iako Live8 (2005.), spektakl kojim je obilježena dvadesetogodišnjica Live Aida nije polučio šokantni uspjeh izvornika, na neki je način ipak postigao cilj, i to prije u smislu analiziranja stanja na glazbenoj sceni nego po humanitarnom pitanju. Prisjetimo se kako su stvari stajale prije deset godina!
Red prisjećanja na voljenog pokojnika, kratko razglabanje o umjetnicima čiji su uradci pronašli novi život u vidu toponima na omotu novog albuma sastava Saint Etienne, te drugi dio homagea Jeffrey Lee Pierceu – što više tražiti u ovim turbulentnim danima?
Ožujak je doba godine koje prednjači po pitanju zrakoplovnih nesreća. Nažalost, takvi događaji ne štede nikoga, pa tako ni skladatelje i izvođače popularne glazbe, no zauzvrat istima nude pregršt zanimljivih, mada mračnih tema. Time se, eto, bavi aktualno izdanje emisije eXit.