KLFM

community radio

BECK / Sea Change (2002)

15:00–16:00 Nedjelja 7.12.2025.

Iz knjige ‘Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati’

Sea change u engleskom jeziku označava duboku i korjenitu promjenu, uglavnom radikalno skretanje lifestylea u prijelomnim životnim trenucima potaknuto prosvjetljenjem ili traumom. U ovom slučaju, riječ je o potonjem – na neki način. Tko je našem Becku slomio srce? Povijest kaže Leigh Limon, stilistica i njegova tadašnja zaručnica koja je nakon prevare postala bivša. Veza duga devet godina pukla je neokrunjena brakom pa se Beck ogrnuo depresijom koja je za akustičnom gitarom potaknula tihu kantautorsku lavinu introspektivne ljubavne i egzistencijalistički orkestrirane akustike.

„Sea Change“, dakle, nije morski album rasplesanih beatova, semplova i ideja izvučenih na obalu iz postplesne američke miješalice devedesetih, nego puna i potpuna metamorfoza indie zabavljača u ranjenog singer-songwritera, rastakanje veseljaka koji je preko noći navukao košulju s izbušenim srcem na rukavu. „Sea Change“ je Beckov osmi studijski album, za koji su pjesme nastale odmah nakon kraja turneje na kojoj je promovirao disco zaokret „Midnite Vultures“. Ako je taj LP bio promjena, „Sea Change“ je novo rođenje – svijetu se predstavio „zreli Beck“ koji se osim rupama u vlastitom srcu inspirirao i starim albumima Sergea Gainsbourga, a ne zvuči čudno ni to da su ga uspoređivali s Nickom Drakeom i Bobom Dylanom.

U pomoć je pozvao Nigela Godricha, čovjeka kojeg poznajemo kao osobu koja je stvorila zvuk jednog poznatog albumčića zvanog „OK Computer“ (1997.), ali „Sea Change“ je puno manje Radiohead, a puno više američkim folkom obojen akustični space rock. Kako to zvuči? Kao himna o prekidu „Lost Cause“ ili kao „Paper Tiger“, nježan ugriz orkestracija koje napadaju bazično kotrljajući bluesy rock, baš kao što daju posebnu notu života potpunom emocionalnom skidanju u „Lonesome Tears“, ulijevajući se s pokojom dodatnom kapljicom ljepote u more suza i melodija. A one (možda i nesvjesno) više slave promjenu, nego što je se užasavaju.

(Velimir Grgić, „Album na dan: 365 najvažnijih albuma koje morate poslušati“)

albumnadan.com

Tracklist:

  1. “The Golden Age”
  2. “Paper Tiger”
  3. “Guess I’m Doing Fine”
  4. “Lonesome Tears”
  5. “Lost Cause”
  6. “End of the Day”
  7. “It’s All in Your Mind”
  8. “Round the Bend”
  9. “Already Dead”
  10. “Sunday Sun”
  11. “Little One”
  12. “Side of the Road”

autor: Ante Marković, 04/12/2025

Vezane objave

Arhiva

FIREWATER / Psychopharmacology (Jetset, 2001.)

15:00–16:00 Četvrtak 21.5.2020.

Ovaj album označuje kraj traženja vlastitog izričaja i početak kretanja eklektičkim putem kojega su sami popločali, Tod Ashley, Tamir Muskat, Paul Wallfisch i Oren Kaplan su pronašli svoju žutu stazu.

LAURIE ANDERSON / Bright Red

15:00–16:00 Nedjelja 12.2.2023.

Slušamo Bright Red, peti po redu album Laurie Anderson, američke avangardne glazbenice i multimedijalne umjetnice, snimljen 1994. u produkciji Brian Enoa.

BLACK BOX RECORDER / England Made Me (1998.)

11/08/2015.

Tjedan Luka Hainesa na KLFM-u nastavljamo njegovim najpop uratkom i jednim od ponajboljih djela uopće. Usporedjujući BBR izdanja sa sličnožanrovskim postignućima nakon njihove ere s lakoćom se da ustanoviti kakva je England made me neprocjenjiva nezaboravna vatra.

MOLOKO / Things to Make and Do (2000)

15:00–16:00 Nedjelja 22.5.2022.

Róisín Murphy i Mark Brydon kao Moloko sa trećim albumom, u zoru novog milenija, kao manifestom novog šefildskog zvuka.

Tjedna rotacija

Arhiva

ROBYN / Sexistential

TAME IMPALA / Currents (2015)

BROKEN SOCIAL SCENE / The Call

Patrice Bäumel / GU Berlin (R)

BLUR / Live at Budokan (1995)

ANE PAŠKA / Odadenjena (2025.)

playlist

Listen on Online Radio Box! KLFM