KLFM

community radio

URBAN / Žena dijete (1998)

17:00–18:00 Nedjelja 30.11.2025.

Iz upravo objavljene knjige Album na dan: 365 najvažnijih domaćih & ex-YU albuma koje morate poslušati

Intro Urbanova drugog albuma odmah nas i bez milosti katapultira u 1998. godinu, vadeći kristalno jasna i dijamantno blistava sjećanja na dane kada je sav očaj rock nostalgije i mediokritetske estrade koja je reciklirala uvijek iste formule razvaljen tim jednim potezom. Taj jedan „nježni“ udarac bio je Mobyjem i Prodigyjem inspiriran instrumentalni breakbeat „Romeo (Intro)“. Ushićeni smo doživjeli konačno nešto novo, nešto iskreno sada, svjetski, moderno, digitalno, pjevno, pop, rock – sve u jednom!

Zbog svoje sposobnosti da spoji alternativne rock zvukove s modernom elektronikom i da uvede inovacije koje su hrvatskoj glazbenoj sceni donijele prijeko potrebnu svježinu i autentičnost, Damir Urban je jedno vrijeme slovio kao spasitelj ne samo hrvatskoga rocka, nego i hrvatske glazbe. U metežu krvavih i kaotičnih 1990-ih pojavilo se djelo jedinstvene Urbanove vizije, prkoseći svemu oko sebe, ali i dajući nam sve što smo trebali. Pritom je bio i savršeno umjetnički skroman, nenametljiv, zapravo artistički introvertiran. Kao, evo me, tu sam – uzmite što vam se sviđa. A svidjelo nam se dosta toga. „Otrovna kiša“, Urbanov solo start iz 1996., nakon oproštaja od Laufera već je dala nagovijestiti fascinaciju mogućnošću kalemljenja moderne plesne elektronike na žice električne gitare.

Sve je to struja, a „Žena dijete“ uz produkciju Dragana Lukića stavlja prste u utičnicu za dobrobit svojih slušatelja. „Privatni Romeo“ sjajno spaja različite glazbene svjetove. „Black Tattoo“ nimalo ne zaostaje – to je slika kožne jakne na plesnom podiju, u isto vrijeme zadimljen kaubojski barski fajt, ali i (tada) suvremeni britanski indie rock umočen u kulturu acid-housea, s laganim uletom TBF-a. „Mala truba“ je feelgood hit koji zvuči kao lauferovska ostavština, a „Odlučio sam da te volim“, bezvremenski baladni klasik, nepogrešivo je urbanovski. Taj je izraz svoje puno značenje i smisao dobio s ovim albumom, remek-djelom Muškarca Klinca koji je protrčao ispod duge izrasle iz njegove ćelave glave.

(Velimir Grgić, „365 najvažnijih domaćih & ex-YU albuma koje morate poslušati“)

albumnadan.com

* prilikom narudžbe koristite kod KLFM15 za 15% popusta

Popis pjesama:

1Romeo (Intro)
2Privatni Romeo
3Mala Truba
4Black Tatoo
5“Ruzina” (Intermezzo)
6Žena Dijete
7Odlučio Sam Da Te Volim
8Samo…
9Insekt
10Untitled
11Ruke
12Duga

autor: Ante Marković, 24/11/2025

Vezane objave

Arhiva

ESC Life / Born To Be Mild

15:00–16:00 Utorak 15.1.2019.

Nara, Elvis, Ante i Andro u nastavku power pop rock punk avanture koja se zove ESC Life. Ali uz ovakvu glazbu baš i ne pada na pamet iskejpat lajf. Dođe ti ga živit do kraja i urlat od sreće.

KENSINGTON LIMA / The Beat That Saved Our Lives

15:00–16:00 Utorak 12.11.2024.

Novi album Josipa Radića i njegove družine slušamo u ovotjednom Balkanizatoru.

Izae / Kvamb (2019.) (R)

15:00–16:00 Utorak 12.8.2025.

Komorni orkestar ozbiljne strukture

NEW GONDOLIERS / Art Cartel (R)

17:00–18:00 Nedjelja 23.2.2025.

Drugi album splitskih New Gondoliersa.

Tjedna rotacija

Arhiva

ALDOUS HARDING / Train on the Island

JEFF BUCKLEY / Grace (1994)

MODEST MOUSE / Third Side of the Moon

Mr.C / Hip Hop To The Rave (R)

MARIZA / concerto em Lisboa (2007)

LETU ŠTUKE / Eter

playlist

Listen on Online Radio Box! KLFM