Nikom glazbeno pismenom ne treba pojašnjavati što je prirodni amfiteatar Redrocks kod Denvera u Coloradu niti što se krije iza naziva “Under a Blood Red Sky”!
O legendarnom live nastupu U2 u Redrocksu kod Denvera, održanom petog lipnja 1983. sve znate ako ste rođeni sedamdesetih. Pa i kasnije generacije, bar pojedinci ili pojedinke koje su ostale bliske sa nekim iz sedamdesetih.
OK, glazba se sluša a o njoj se ne piše, da malo ocrnim samog sebe. Osobno ne znam za energičniji, dekorativniji i bolje odsviran koncert, a treba uzeti u obzir da ga je izvela četvorka – Bono, Edge, Adam i Larry, dakle glas, gitara, bas i bubanj, s tim da bi na pojedinim skladbama Edge odložio gitaru zbog klavira (October, New Year’s Day...). Ipak onda su U2 i0š bili veliki sastav, a nakon Zoorope to više nisu.
Skicirali su vlastitu karikaturu.
Vjerojatno uočavate kako ste suočeni sa punom verzijom nastupa, LP verzija je sadržavala tek osam skladbi, DVD dvanaest, a mi donosimo necenzuriranu verziju od osamnaest kompozicija!
Eh i ovo – prvijenac Boy iz 1980. je dijelom nastajao u londonskom Britannia Row studiju u Islingtonu.
Tamo su susreli ćlanstvo Joy Divisiona i Ian Curtis im je dao svojevrsni blagoslov. Pošto je Boy kompletiran nakon njegove tragične smrti 18. svibnja 1980., (nastajao je koncem 1979. i početkom 1980., terminološki malo dulje od Closera. Pjesma A Day Without Me je posvećena upravo Ianu!
I ovo: Britannia Row je bio u vlasništvu Pink Floyda, prije no što su 1978., prije snimanja The Walla zbog poreza nakratko to jest na koju godinu kliznuli iz Britanije!
Godina 1967. bila je itekako burna i turbulentna u političkom smislu. No, nije na odmet spomenuti da aktualni događaji dobrim dijelom kreiraju umjetničku, posebice subkulturalnu scenu. Pogledate li kako se ta godina odrazila na primjeru popularne glazbe – vrhunac karijere Beatlesa, Stonesa, Kinksa i Byrdsa, te nastupni albumi The Doorsa, Pink Floyda, Velvet Undergrounda, Leonarda Cohena i drugih; postaje nam jasno u kojoj nas je mjeri ta 1967. zadužila, stekavši tako neoboriv primat koji će potrajati sve do pojave punka sredinom sedamdesetih. Stoga i nije čudno što je ovotjedno izdanje Soda Fountaina upravo u znaku glazbe kreirane te godine kada većina nas još nije bila niti u planu!
Čuveni “Wow!” signal, zaprimljen davne 1977. na Univerzitetu države Ohio desetljećima je podgrijavao nadu kako nismo sami u svemiru. Nažalost, jedan je američki znanstvenik 15. siječnja ove godine razbio tu krhku iluziju. Svejedno, nada i dalje postoji… možda je dokučite iz priložene tematske pjesmarice ovotjednog izdanja emisije ‘Soda Fountain’!
Ovoga vas četvrtka u 10.00 h čeka, dakle, pjesmarica obojena psećom tematikom. Ukoliko spadate u domenu dog-lovera, onda je to prava jutarnja uživancija i razbibriga za vas. Ako pak gajite neke predrasude prema psima, svejedno nećete izbjeći ovotjedno izdanje Soda Fountaina! K’ nozi!