KLFM

Kunst & Liebe Frequency Machine

The Birthday: Back to the 70’s

Ovotjedno će izdanje Soda Fountaina predstavljati glazbeno vozilo kroz uglavnom sive i beznadne sedamdesete, a posvećeno je svima onima koji su rođeni početkom i sredinom tog desetljeća, uključujući i malenkost u vidu potpisnika ovih redaka, dok će priložena glazbena lista pokušati dočarati ambijent u kojemu su ta novorođenčad kmečala, kenjala pelene, borila se s prvim koracima i onim rudimentarnim slogovima i riječima… dok je Svijet po ko zna koji put još jednom pokušavao otići kvragu!

 

Ovotjedno će izdanje Soda Fountaina predstavljati glazbeno vozilo kroz uglavnom sive i beznadne sedamdesete. Uistinu, izgleda kako je to već pravilo – šarena i lepršava se desetljeća (primjerice, utopističke šezdesete ili pak umjetne i natapirane osamdesete) uredno izmjenjuju s onima koja baš i ne pružaju neku utjehu.

Ipak, unatoč sveopćem sivilu i krahu lažnih nada koje su nudile njemu prethodne šezdesete, ovo je desetljeće na glazbenom planu ponudilo definitivno više no ijedno koje je usljedilo – prisjtetite se tih brojnih trendova u rasponu od njemačkog krauta, britanskog hard rocka i progressivea, preko glama, neizbježnog punka i začetaka novog vala, pa do nekih prekooceanskih pokušaja, primjerice No Wavea.

J54BJ1OBPGONAAHHDsLldpM3oer7FdFzRjon5_Ke0D7a9LJlDRkX-rYDBCHqscfW

(intro: Kraftwerk – Uranium)
01 Lou Reed – Lady Day
02 Talking Heads – Artists Only
03 Iggy Pop – The Endless Sea
04 Serge Gainsbourg – Valse De Melody
05 Yes – Long Distance Runaround
06 Marianne Faithfull – The Ballad Of Lucy Jordan
07 John Lennon – Working Class Hero
08 Can – Sing Swan Song
09 T. Rex – Cosmic Dancer
10 Bruce Springsteen – Racing In The Street
(intermezzo: Rick Wakeman – Lady Of The Lake)
11 Genesis – Seven Stones
12 Suicide – Johnny
13 The Moody Blues – Melancholy Man
14 David Bowie – Sons Of The Silent Age
15 Emerson, Lake & Palmer – The Sage
16 Peter Gabriel – Indigo
17 Nick Drake – Pink Moon
18 The Kinks – Alcohol
19 Fabrizio De André – Canzone Di Maggio
20 Japan – Alien
(intermezzo: jean-Michel Jarre – Equinoxe Part VIII; SF edit)
21 King Crimson – Book Of Saturday
22 Ralph McTell – Streets Of London
23 Vangelis – Chromatique
24 Brian Eno – The Big Ship
25 David Gilmour – Raise My Rent
26 Styx – Boat On The River
27 Jethro Tull – Dun Ringill
28 Pink Floyd – Mudmen
(outro: Roxy Music – Mother Of Pearl)

 

70s-Design-4Valjda mora biti tako, pošto glazbeni izričaj u pravilu kompenzira sva ta naizgled bezizlazna zbivanja na globalnoj sceni. A bilo je to doba ekspanzije međunarodnog terorizma (PLO, RAF, Crvene brigade), prvih ozbiljnijih ‘naftnih’ kriza i njima posljedičnih ratova, doba ponovnog hladnoratovskog zaoštravanja… Sedamdesete je tmurnim nijansama obojio i pokolj izraelskih sportaša na Olimpijskim igrama u Münchenu, svrgavanje i ubojstvo predsjednika Allendea od strane čileanske hunte predvođene Pinochetom, Yom-Kipurski rat, sovjetska invazija na Afganistan, ustanak obespravljenog južnoafričkog stanovništva u Sowetu, Pol Potova polja smrti u Kambodži, početak petnaestogodišnjeg građanskog rata u Libanonu, ‘revoluciija’ u Iranu kojom je sekularna monarhija skršena u korist islamske republike, te još hrpa nemilih događaja.

Na arhitektonskom je planu dominirao brutalizam, odnosno njegova pojednostavljena inačica koja je trebala osigurati dovoljno stambenog prostora, kompletirajući tako dvadesetak i više godina dugačak proces transformacije predgrađa velikih gradova kako na zapadu tako i na istoku u depresivne betonske spavaonice. Sasvim dostojan pozadinski ambijent, zar ne?

Na koncu, prva se polovica sedamdesetih praktički preklopila s razdobljem u kojemu su na svijet dolazili najortodoksniji predstavnici tzv. Generacije X; odnosno djece koju su na ovaj svijet iznjedrili produkti onog prvog, poletnog poslijeratnog baby booma.

Ovo je izdanje Soda Fountaina stoga posvećeno svima koji su rođeni početkom i sredinom sedamdesetih, uključujući i malenkost u vidu potpisnika ovih redaka, dok će priložena glazbena lista pokušati dočarati ambijent u kojemu su ta novorođenčad kmečala, kenjala pelene, borila se s prvim koracima i onim rudimentarnim slogovima i riječima…

Bilo kako bilo, uživajte u poklonjenim Vam 120 minuta glazbe nastale prije više od tri desetljeća, imajući na umu jedan veliki, ogromni X!

 

powered & provided by ©eXit

 

autor: Vjeran Stojanac, 28/04/2015

, , , , , ,

Vezane objave

Arhiva

Jutarnji program četvrtkom – New York, New York…

11/09/2013.

Ovotjedno izdanje Jutarnjeg programa četvrtkom usko je vezano uz aktualne datume. Kako je to već običaj (barem u matičnoj emisiji eXit), uvijek se u ovo doba godine prisjetimo New Yorka. Pitate se zašto? Pametni znaju čemu služi kalendar!

Mr. Young Revisited

10/11/2015.

U svojem eklektičkom ruhu, Soda Fountain nastavlja s relativno dobro prihvaćenim trendom posvetnih lista određenim glazbenim velikanima. Ovog je tjedna izbor pao na skladbe s nekoliko ‘tribute to’ albuma posvećenih Neilu Youngu, djelimično zbog samog izvornog autora i njegovog neospornog utjecaja na suvremenu glazbu, ali i uistinu šarolikih, naizgled nespojivih imena koja su po tom pitanju pružila svoj obol – Sonic Youth, Bongwater, Psychic TV, Pixies, Cowboy Junkies, Nikki Sudden, Low, Nick Cave i Dream Syndicate su tek neki od njih!

“240” or Conspiracy 2.0

04/05/2016.

U nedjelju, prvog svibnja, obilježena je (ili ne?) 240. godišnjica utemeljenja Iluminata. Stoga se ovotjedna glazbena lista emisije Soda Fountain po drugi put u dvije godine bavi teorijama zavjere, odnosno njihovim manifestacijama kroz suvremenu glazbu. Uživajte u ovom ležernom proljetnom jutru, uz lake i one nešto teže tonove čije poruke variraju od krajnje paranoičnih tema do ismijavanja istih!

Cafe Bizarre

10:00–12:00 Četvrtak 22.2.2018.

My Pussy belongs to Daddy!

/Faye Richmonde/

Tjedna rotacija

Arhiva

CARIBOU / Honey

MGMT / Oracular Spectacular (2007)

KOKOROKO / Three Piece Suit (feat. Azekel)

RED AXES / Dekmantel

LOU REED / Live at Alice Tully Hall

MARY MAY / Now Tell Me How You Break (R)

playlist

Listen on Online Radio Box! KLFM