Ovotjedno će izdanje Soda Fountaina predstavljati glazbeno vozilo kroz uglavnom sive i beznadne sedamdesete, a posvećeno je svima onima koji su rođeni početkom i sredinom tog desetljeća, uključujući i malenkost u vidu potpisnika ovih redaka, dok će priložena glazbena lista pokušati dočarati ambijent u kojemu su ta novorođenčad kmečala, kenjala pelene, borila se s prvim koracima i onim rudimentarnim slogovima i riječima… dok je Svijet po ko zna koji put još jednom pokušavao otići kvragu!
Ovotjedno će izdanje Soda Fountaina predstavljati glazbeno vozilo kroz uglavnom sive i beznadne sedamdesete. Uistinu, izgleda kako je to već pravilo – šarena i lepršava se desetljeća (primjerice, utopističke šezdesete ili pak umjetne i natapirane osamdesete) uredno izmjenjuju s onima koja baš i ne pružaju neku utjehu.
Ipak, unatoč sveopćem sivilu i krahu lažnih nada koje su nudile njemu prethodne šezdesete, ovo je desetljeće na glazbenom planu ponudilo definitivno više no ijedno koje je usljedilo – prisjtetite se tih brojnih trendova u rasponu od njemačkog krauta, britanskog hard rocka i progressivea, preko glama, neizbježnog punka i začetaka novog vala, pa do nekih prekooceanskih pokušaja, primjerice No Wavea.
(intro: Kraftwerk – Uranium)
01 Lou Reed – Lady Day
02 Talking Heads – Artists Only
03 Iggy Pop – The Endless Sea
04 Serge Gainsbourg – Valse De Melody
05 Yes – Long Distance Runaround
06 Marianne Faithfull – The Ballad Of Lucy Jordan
07 John Lennon – Working Class Hero
08 Can – Sing Swan Song
09 T. Rex – Cosmic Dancer
10 Bruce Springsteen – Racing In The Street (intermezzo: Rick Wakeman – Lady Of The Lake)
11 Genesis – Seven Stones
12 Suicide – Johnny
13 The Moody Blues – Melancholy Man
14 David Bowie – Sons Of The Silent Age
15 Emerson, Lake & Palmer – The Sage
16 Peter Gabriel – Indigo
17 Nick Drake – Pink Moon
18 The Kinks – Alcohol
19 Fabrizio De André – Canzone Di Maggio
20 Japan – Alien (intermezzo: jean-Michel Jarre – Equinoxe Part VIII; SF edit)
21 King Crimson – Book Of Saturday
22 Ralph McTell – Streets Of London
23 Vangelis – Chromatique
24 Brian Eno – The Big Ship
25 David Gilmour – Raise My Rent
26 Styx – Boat On The River
27 Jethro Tull – Dun Ringill
28 Pink Floyd – Mudmen (outro: Roxy Music – Mother Of Pearl)
Valjda mora biti tako, pošto glazbeni izričaj u pravilu kompenzira sva ta naizgled bezizlazna zbivanja na globalnoj sceni. A bilo je to doba ekspanzije međunarodnog terorizma (PLO, RAF, Crvene brigade), prvih ozbiljnijih ‘naftnih’ kriza i njima posljedičnih ratova, doba ponovnog hladnoratovskog zaoštravanja… Sedamdesete je tmurnim nijansama obojio i pokolj izraelskih sportaša na Olimpijskim igrama u Münchenu, svrgavanje i ubojstvo predsjednika Allendea od strane čileanske hunte predvođene Pinochetom, Yom-Kipurski rat, sovjetska invazija na Afganistan, ustanak obespravljenog južnoafričkog stanovništva u Sowetu, Pol Potova polja smrti u Kambodži, početak petnaestogodišnjeg građanskog rata u Libanonu, ‘revoluciija’ u Iranu kojom je sekularna monarhija skršena u korist islamske republike, te još hrpa nemilih događaja.
Na arhitektonskom je planu dominirao brutalizam, odnosno njegova pojednostavljena inačica koja je trebala osigurati dovoljno stambenog prostora, kompletirajući tako dvadesetak i više godina dugačak proces transformacije predgrađa velikih gradova kako na zapadu tako i na istoku u depresivne betonske spavaonice. Sasvim dostojan pozadinski ambijent, zar ne?
Na koncu, prva se polovica sedamdesetih praktički preklopila s razdobljem u kojemu su na svijet dolazili najortodoksniji predstavnici tzv. Generacije X; odnosno djece koju su na ovaj svijet iznjedrili produkti onog prvog, poletnog poslijeratnog baby booma.
Ovo je izdanje Soda Fountaina stoga posvećeno svima koji su rođeni početkom i sredinom sedamdesetih, uključujući i malenkost u vidu potpisnika ovih redaka, dok će priložena glazbena lista pokušati dočarati ambijent u kojemu su ta novorođenčad kmečala, kenjala pelene, borila se s prvim koracima i onim rudimentarnim slogovima i riječima…
Bilo kako bilo, uživajte u poklonjenim Vam 120 minuta glazbe nastale prije više od tri desetljeća, imajući na umu jedan veliki, ogromni X!
Ovotjedno izdanje Jutarnjeg programa četvrtkom usko je vezano uz aktualne datume. Kako je to već običaj (barem u matičnoj emisiji eXit), uvijek se u ovo doba godine prisjetimo New Yorka. Pitate se zašto? Pametni znaju čemu služi kalendar!
U svojem eklektičkom ruhu, Soda Fountain nastavlja s relativno dobro prihvaćenim trendom posvetnih lista određenim glazbenim velikanima. Ovog je tjedna izbor pao na skladbe s nekoliko ‘tribute to’ albuma posvećenih Neilu Youngu, djelimično zbog samog izvornog autora i njegovog neospornog utjecaja na suvremenu glazbu, ali i uistinu šarolikih, naizgled nespojivih imena koja su po tom pitanju pružila svoj obol – Sonic Youth, Bongwater, Psychic TV, Pixies, Cowboy Junkies, Nikki Sudden, Low, Nick Cave i Dream Syndicate su tek neki od njih!
U nedjelju, prvog svibnja, obilježena je (ili ne?) 240. godišnjica utemeljenja Iluminata. Stoga se ovotjedna glazbena lista emisije Soda Fountain po drugi put u dvije godine bavi teorijama zavjere, odnosno njihovim manifestacijama kroz suvremenu glazbu. Uživajte u ovom ležernom proljetnom jutru, uz lake i one nešto teže tonove čije poruke variraju od krajnje paranoičnih tema do ismijavanja istih!