Prvi dan zime
Eina dottv
berr Alfra ðvll
aþr hana Fenrir fari;
sv scal riða,
þa er regin deyia,
modvr bra tir mer.
/Vafthrudnismál st.47, Poetic Edda/
community radio
Može li se nešto pametno napisati o dubokim emocijama poput straha, očaja, mržnje, euforije, bijesa i sličnih? Teško. Pošto među takve spada i ljubav, pojam koji bi trebao figurirati kao jedna od glavnih niti vodilja ovotjedne Jutarnje liste četvrtkom, ne očekujte nekakav bitniji tekstualni uvod. Tek termin, a je ionako naveden na plavoj markici gore lijevo!
Ovotjedno je izdanje Jutarnjeg programa četvrtkom poprilično neuobičajeno. Umjesto posvećenosti nekoj od bjelosvjetskih tema, okrenuto je jednoj krajnje osobnoj svakome od nas. Na koncu; možda takav introspektivni pristup dobro dođe u smislu nekakvih svođenja računa i punjenja kreativnih baterija za ozbiljnije, manje emotivne poduhvate.
Ljubav? Najvjerojatnije nešto prilično nestalno i prolazno, nešto što se događa u etapama, dakle tek jedan kraj dijalektičke oštrice…. slično kao i postojanje koje se temelji na ciklusima umiranja i ponovnog rađanja, ciklusima koji mogu skončati jedino uzdignućem na višu razinu, valjda.
François Truffaut: Les Mistons (1957.)Ukoliko je već po tome ljubav bliska smrti, onda se o njoj i ne može napisati puno pametnih stvari. A o onome o čemu ne treba pisati se i ne piše. Možda se tek može ostaviti neka naznaka potencijalnog teksta (pada mi na pamet Harveyjevo nedorečeno četvrto poglavlje) koji će čitatelj/slušatelj popuniti po želji:
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx …
François Truffaut: Antoine et Collete (1962.)01 Philip Glass – Helen’s Tune
02 Idlewild – Too Long Awake
03 Richmond Fontaine – Laramie, Wyoming
04 The Church – Tristesse
05 Saint Etienne – A Slavic Beauty With A Rose Between Her Teeth
06 Malcolm Middleton – Death Love Depression Death Love
07 Mojave 3 – To Whom I Should Write
08 Cowboy Junkies – Misguided Angel
09 Marianne Faithfull – Boulevard Of Broken Dreams
10 The National – Karen
11 Donovan – Catch The Wind
12 Opal – A Falling Star
13 The House Of Love – Shine On
14 Laura Marling – Goodby England (Covered In Snow)
15 Belle & Sebastian – Dog On Wheels
16 Steve Wynn – The Death Of Donnie B.
17 The Clean – Safe In The Rain
18 Drugstore – Saturday Sunset
19 Dream City Film Club – Porno Paradiso
20 Nick Cave & The Bad Seeds – From Her To Eternity
21 R.E.M. – Pale Blue Eyes
22 Mick Harvey – The Story Of Love
23 Siouxsie & The Banshees – Trust In Me
24 Crime & The City Solution – Rose Blue
25 Navadey Ha-Ukaf – Lebanon, Boker Tov!
26 Steve Earle – Valentine’s Day
27 Mark Lanegan – Field Song
28 Laibach – Die Grösste Kraft
29 Lowlights – Flowers (In Her Hair)
30 M. Ward – Sad, Sad Song
31 Michael J. Sheehy – Torriano Avenue
32 Pink Floyd – Hey, You
François Truffaut: Jules et Jim (1962.)powered by eXit
autor: Vjeran Stojanac, 05/02/2014
Arhiva
Eina dottv
berr Alfra ðvll
aþr hana Fenrir fari;
sv scal riða,
þa er regin deyia,
modvr bra tir mer.
/Vafthrudnismál st.47, Poetic Edda/
Šum kiše u svitanje, zvuk uspavanki i glazbene kutije, snovi na granici noćnih mora… sve se to može svesti pod pojam bijega iz sivila realnosti! Eto tu leži dodirna točka snova i glazbe!
Nemojte se prerano ponadati. Ovotjedno izdanje Soda Fountaina neće biti ispunjeno veselim napušenim pjesmicama o blagom sunčanom svjetlu i skakutanjima po livadama i plažama. Sunce je ovog puta uzeto kao zajednički nazivnik priloženih skladbi, no u bitno određenijem kontekstu.
U pitanju je dakle ta plinovita užarena kugla sa svim svojim termonuklearnim fuzijskim reakcijama, koronom, fotosferom i protuberancama, i u takvom svjetlu treba razmatrati njezin upliv ako već ne na zemaljski život, onda barem na priloženu listu!
Soda Fountain nastavlja uhodanim ritmom….
playlist