
28. Splitski filmski festival
28. izdanje Splitskog filmskog festivala, najstarije filmske/medijske manifestacije u zemlji (od 1996.) održat će se od 12. – 21. 10.2023….
Povodom svjetskog dana plesa, 29. travnja, u Gradskom kazalištu mladih će se u 21 sat održati plesna predstava ‘Silent Killer’. Sav prihod od ulaznica ide u dobrotvorne svrhe za pomoć splitskoj obitelji zaraženoj HIV-om u suradnji sa Udrugom Help!
29. travnja SVJETSKI DAN PLESA!
Gradsko kazalište mladih 21:00
plesač i koreograf Maja Drobac
plesni projekt SILENT KILLER
Sav prihod od ulaznica ide u dobrotvorne svrhe za pomoć splitskoj obitelji zaraženoj HIV-om u suradnji sa Udrugom Help!
Plesni projekt Silent Killer plesna je predstava u dva dijela inspirirana radom s djecom zaraženom virusom HIV-a u Indiji. Prvi dio predstave, pod nazivom N is for Night, and for Nothing, and Never, priča je o ženi s ulice koja prodaje svoje tijelo unatoč činjenici da boluje od AIDS-a, gdje se koristi vokabular suvremene plesne tehnike. Drugi dio predstave, naslovljen My name is Nisha, suvremena je rekonstrukcija klasične koreografije varnam (najkompleksnije koreografije klasičnog indijskog plesa, bharatanatjama) i govori o petnaestogodišnjoj djevojčici zaraženoj HIV-om, koja kreće u potragu za svojim ocem. Priča je ispričana kroz rase (opis emocija zapisanih u Natya Shastri, indijskoj knjizi o kazališnoj umjetnosti) te koristi tehniku bharatanatjam.
Maja Drobac školovala se u Školi suvremenog plesa Ane Maletić te u Školi za klasični balet u Zagrebu. Nakon završene akademije De Theaterschool u Amsterdamu i stažiranja s Magpie Music and Dance Company, započinje studij Bharatanatyama i karnatik glazbe u Kerali na Bhaskara College of Fine Arts. Diplomu Bharatanatyama stekla je na akademiji u Kerali 2006. godine, te položila Special Music/Dance/Talavadya Examination u Karnataci, Bangalore, u prvoj klasi 2008. godine. Autorica je plesnih predstava Vjeverice na juriš (2007), Vipassana (2009), Duh (sklon promjeni) (2009) koreografiran za Studio za suvremeni ples te Vjeverice uzvraćaju udarac (2011).
www.iksfestival.eu
http://www.nomaddanceacademy.org
NOMAD DANCE ACADEMY CROATIA Nomadska plesna akademija Hrvatska/ Nomad dance academy Croatia okuplja plesne organizacije i samostalne umjetnike koji djeluju na području suvremenog plesa u Hrvatskoj. NDA CRO je mreža kojoj je cilj decentralizacija i jačanje umjetničkih, izvedbenih i edukacijskih potencijala suvremenog plesa u širem hrvatskom društvenom kontekstu. NDA CRO se gradi na ideji promjene odnosa centra i margine u svakom smislu. NDA CRO je pokretna na inicijativu Plesnog centra TALA nakon dugogodišnjeg iskustva unutar regionalne Nomad dance academy mreže koja je okupila najistaknutije plesne profesionalce iz šest zemalja regije. NDA CRO je do sada unutar Hrvatske povezala plesne umjetnike iz Zagreba, Rijeke, Splita, Karlovca, Varaždina, Pule, Samobora, Požege i Zadra. Uspješno je umrežila 4 plesna festivala – Platforma.hr, Dani suvremenog plesa Varaždin, IKS festival Split, Karlovac dance festival. NDA CRO djeluje kao otvorena platforma koja nizom sastanaka-radionica neprekidno promišlja specifične potrebe plesne scene na lokalnim razinama kao i na razini Hrvatske. NDA CRO time nije programski čvrsto ustrojen već razvojni projekt koji usmjerava svoje ljudske i financijske resurse na jačanje onih segmenata plesne scene koji u tom trenutku imaju najveći potencijal za širu zajednicu. NDACRO je tako edukacijski, umjetnički, strukturni i lobistički projekt temeljen na stvarnim potrebama i potencijalima hrvatske nezavisne profesionalne plesne zajednice. Projekti NDA CRO: Go out and dance, Education on the way, Platforma za razmjenu znanja i razvoj kulturnih politika.
autor: Vjeran Stojanac, 28/04/2014
Arhiva
28. izdanje Splitskog filmskog festivala, najstarije filmske/medijske manifestacije u zemlji (od 1996.) održat će se od 12. – 21. 10.2023….
21.11.2023. / 18 — 19:30 h / Razred Pridružite se u utorak 21.11.2023. u 18 sati u prostoru “Razred” na 3. katu Doma mladih Split…
Slim Cessna’s Auto Club, country blues gospel bend iz Denvera, dolazi u zagrebačku Tvornicu kulture u subotu 1. listopada 2016. Na premijerni nastup u Hrvatskoj bend dolazi nakon friško objavljenog albuma “The Commandments According to SCAC”.
playlist