KLFM

community radio

“Neoliberalna fantazija o samoodrživosti kulture” – Kako i zašto financirati kulturu?

Predavanje i diskusija u Razredu Doma mladih.

Pridružite nam se u srijedu 7. veljače, s početkom u 18:30 u Razredu Doma mladih (Ulica slobode 28, južni ulaz, 3. kat) na predavanju “Neoliberalna fantazija o samoodrživosti kulture” – Kako i zašto financirati kulturu? koje će održati mr. sc. Mirko Petrić s Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar – područni centar Split. Nakon predavanja, uslijedit će diskusija na kojoj će se Petriću pridružiti sociologinje prof. dr. sc. Inga Tomić-Koludrović i mag. soc. Blanka Čop.

U recentnoj studiji slučaja o MAC VAL-u Vitry-sur-Seine, prvom muzeju suvremene umjetnosti u Francuskoj otvorenom u radničkom predgrađu, sociolog Philippe Bonnet spominje „neoliberalnu fantaziju o samoodrživosti kulture“ kao jednu od aktualnih prijetnji ostvarivanju izvorne misije te ustanove.

Svrha ovog predavanja mr. sc. Mirka Petrića (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar – područni centar Split) jest pobliže objasniti što navedeni izraz znači i kakve posljedice spomenuta neoliberalna fantazija ima na razvoj kulture i kulturne politike, osobito u zemljama postsocijalističke Europe, u koje se ubraja i Hrvatska.

Naime, u vremenu u kojem i službeni dokumenti Europske komisije pokušavaju afirmirati društvene vrijednosti kulture, u tim se zemljama često i dalje ponavljaju već više od tri desetljeća stare formule o potrebi da se kultura samofinancira i okrene u prvom redu poduzetničkim vrijednostima.

Nakon uvodnog predavanja, koje uključuje prikaz razvoja kulturne politike od međuratnog razdoblja do danas te razmatra (ne)uspješnost neoliberalnog pristupa u osiguravanju kulturnog i društvenog razvoja, uslijedit će kraća diskusija sa sociologinjama, prof. dr. sc. Ingom Tomić-Koludrović i Blankom Čop, mag soc., te rasprava s publikom o temi.

Moderatori razgovora su Kristina Tešija i Dario Dunatov.

Za one koji nam se ne mogu pridružiti u Razredu, snimka razgovora bit će dostupna za naknadno preslušavanje.

Vidimo se!

 

 

Događanje se održava u sklopu programa “Krovna tema” koji provodi Multimedijalni kulturni centar Split u suradnji s community radijem KLFM. Program “Krovna tema” ima za cilj upoznati javnost s temama iz kulture, umjetnosti i lokalne politike njegujući kulturu dijaloga kroz razgovor s relevantnim akterima. Program će obuhvatiti seriju od ukupno šest moderiranih polemika otvorenih za javnost tijekom proljeća i jeseni 2024., a vodit će ih Dario Dunatov i Kristina Tešija, nezavisni novinari u kulturi i radijski urednici na KLFM-u. Program je podržan sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Splita.

autor: Kristina Tešija, 27/01/2024

, , , , , , , ,

Vezane objave

Arhiva

Krovna tema: Ivica Mitrović

29/11/2023.

Posljednje ovogodišnje izdanje diskurzivnog programa u Razredu

Nejednakosti u kulturi: Hrvatska u europskom kontekstu

18:30–20:00 Ponedjeljak 9.10.2023.

U novom izdanju Krovne teme, u Domu mladih gostuju Inga Tomić-Koludrović i Mirko Petrić

KROVNA TEMA: Predstavljanje programa festivala Planet Dom

03/11/2024.

FESTIVAL PROGRESIVNE I SUVREMENE KULTURE

Krovna tema: Antonia Kuzmanić / Festival neobičnih obitelji

25/04/2024.

ponedjeljak, 6. svibnja u 19h / terasa Trokut / Dom mladih

Tjedna rotacija

Arhiva

СОЮЗ / Крок

JOHN COLTRANE / A Love Supreme (1965)

STILL CORNERS / The Crying Game

PRINS THOMAS / Paradise Goulash

ANNA VON HAUSSWOLFF / Live at Montreux Jazz Festival

KOIKOI / O sreći u snovima

playlist

Listen on Online Radio Box! KLFM