KLFM

community radio

GusGus u Splitu (R)

20:00–23:00 Četvrtak 18.7.2019.

U prva dva sata ovotjednog Demosa slušamo odabrane stvari iz bogate GusGus diskografije, a u trećem nam svira AM:PM live podcast za Christallization radio show. Zagrijavamo se za GusGus u Splitu!

Collage, novi projekt na hrvatskoj glazbenoj sceni koji za cilj ima organizaciju glazbenih evenata na specijalnim lokacijama, dovodi nam elektro senzaciju s Islanda – GusGus. Dvojac, koji diljem svijeta provjereno tjera na ples, nastupit će 20. srpnja prvi put u Splitu uz podršku iskusnih domaćih snaga AM:PM.

Prva asocijacija na Island su gejziri i lijepa priroda u pomalo surovoj klimi. Njegovi stanovnici su osebujni, a počesto i umješni pa tako u zadnje vrijeme svjedočimo uspjesima islandskog sporta, filma ili glazbe. Kad je riječ o elektroničkoj glazbi, posebna poslastica su GusGus, koji će nakon nekoliko koncerata u Hrvatskoj, prvi put nastupiti u Splitu, i to 20. srpnja na Bedemu Cornaro.

Njihovo ime se, kažu znalci, izgovara upravo po Vuku, a priča kaže da su se nazvali po sceni iz Fassbinderovog filma “Svi drugi se zovu Ali” u kojoj junakinja kuha svom ljubavniku kuskus, izgovarajući ga kao gusgus. Nastali su 1995. godine u Reykjaviku kao umjetnički kolektiv posvećen filmu, no uskoro su se okrenuli elektroničkoj glazbi. Ubrzo nakon osnivanja zamjećuju ih znalci s britanske nezavisne etikete 4AD s kojom Islanđani potpisuju ugovor, postaju naširoko poznati i rasprodaju nastupe diljem svijeta. Primjećuju ih tada i najpoznatija imena elektro i pop scene, pa su se u njihovim suradnjama našli i Björk, Moloko, Depeche Mode i Sigur Ros.

Dosad su izdali deset studijskih albuma, od kojih je najveći uspjeh ostvario “Arabian Horse” iz 2011. godine, no uglavnom su ostali vjerni zvuku stvorenom u 90-ima. Poznati su po eklektičnom zvuku i nekonvencionalnoj fuziji techna, trip-hopa i housea, uspješno ukomponiranoj s drugim glazbenim žanrovima, a sami svoj stil nazivaju techno-soul. Biggi Veira i dalje suvereno vlada analognom opremom koju još uvijek koriste za dobivanje pravog elektroničkog zvuka, dok je u ulozi pjevača Daníel Ágúst Haraldsson, koji je na Islandu postao zvijezda nakon nastupa na Eurosongu, još 1989. kad je pobijedila Riva s “Rock Me Baby”.

Live nastupi GusGusa uzbudljivi su i daleko od mainstreama, a takav je bio i onaj na šibenskoj Tvrđavi sv. Mihovila prije dvije godine, također u organizaciji Collage Eventsa. Zdušno se plesalo unatoč sjedalicama postavljenim na rasprodanoj tvrđavi, a atmosfera je ponijela i Islanđane koji su publiku nazvali prekrasnom, a tvrđavu sv. Mihovila jednim od najljepših mjesta na kojima su svirali.

U Splitu će također nastupiti u jedinstvenom ambijentu kakav pruža Bedem Cornaro gdje će im podrška biti AM:PM. Splitski elektronički dvojac, kojeg čine Antonio Milina i Milan Pivalica, oduševio je i u Šibeniku, također zagrijavši atmosferu svojim deep houseom prije nastupa GusGusa. Njihovo veliko iskustvo u drugim glazbenim projektima čini svaku njihovu live svirku jedinstvenim doživljajem.

Ulaznice nabavite u sustavu Entrio.

Prodajna mjesta Splitu:
GHETALDUS – Marmontova 8
GHETALDUS – Trg Braće Radića 10
DANCING BEAR – Dioklecijanova 6

autor: Ante Marković, 09/07/2019

, , , ,

Vezane objave

Arhiva

Big Thief (R)

20:00–23:00 Četvrtak 30.10.2025.

Capacity, U.F.O.F, Two Hands & Dragon New Warm Mountain I Believe in You

Holydays

20:00–23:00 Četvrtak 28.12.2017.

Jedna nadasve fina selekcija večeras u prednovogodišnjem Demosu. Žifjeli!

Solar

20:00–23:00 Četvrtak 29.6.2017.

Objavljen je dugoočekivani drugi album Macea Plexa. Slušamo ga u trećem satu večerašnjeg Demosa – emisije (ne)popularne glazbe Radija KLFM.

Solstitium

18/06/2015.

Demos ususret solsticiju, prvom danu ljeta i Svjetskom danu glazbe. Emisija (ne)popularne glazbe večeras od 20 sati na Radiju KLFM.

Tjedna rotacija

Arhiva

ALDOUS HARDING / Train on the Island

JEFF BUCKLEY / Grace (1994)

MODEST MOUSE / Third Side of the Moon

Mr.C / Hip Hop To The Rave (R)

MARIZA / concerto em Lisboa (2007)

LETU ŠTUKE / Eter

playlist

Listen on Online Radio Box! KLFM