
JUDIN JAM
Otkazano
NEVIDLJIVI KNIFER & KAKO SE PRIJAVITI NA NATJEČAJ I NE UPROPASTITI SVE SVOJE ŠANSE
Zadovoljstvo nam je najaviti dva predavanja Janke Vukmir, povjesničarke umjetnosti, likovne kritičarke, kustosice i voditeljice Instituta za suvremenu umjetnost Zagreb.
Predavanja će se održati u srijedu, 5. ožujka 2025. u Amfiteatru na adresi Teslina 10 (prvi polukat), ulaz kroz zgradu Prve gimnazije.
Organizacija: Odsjek za slikarstvo Umjetničke akademije Split (UMAS) i Institut za suvremenu umjetnost Zagreb
Trajanje predavanja: 70 minuta
Predavanje Nevidljivi Knifer ukazuje na činjenicu da je Julije Knifer, jedan od najčešće spominjanih hrvatskih umjetnika, jedan od onih umjetnika čije je radove teško naći u stalnim postavima muzejskih ili galerijskih prostora. U Splitu, za svojeg života, nije nikada izlagao samostalno. Istodobno, istraživanje njegovog velikog i preko pedeset godina stvaranog opusa, premda obrađivano, daleko je od dovršenog, i napreduje polagano.
Tijekom 2024. godine, koja je obilježila 100 godišnjicu Kniferovog rođenja i 20 godišnjicu njegove smrti, organizirani su međunarodna konferencija Knifer 100, i izložba Julije Knifer: iz zbirki MSU, u suradnji Instituta za suvremenu umjetnost i Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu, te više izložbi u galerijama u Europi i SAD-u.
Projekt istraživanja i transkripcije Kniferovih dnevnika, koje je pisao od 1955., pa sve do svoje smrti 2004. godine, i koji su velikom većinom još uvijek nepročitani, a o kojemu će govoriti predavanje i kojega su pokrenuli Janka Vukmir i Institut za suvremenu umjetnost, otkriva metode i procese Kniferovog rada, njegova razmišljanja, te razne do sada nepoznate detalje kojima nam Knifer sam pomaže razumjeti svoj rad i djela, a ponekad i život.
Organizacija: HULU – Split i Institut za suvremenu umjetnost Zagreb
Trajanje predavanja: 70 minuta
Predavanje je osmišljeno kao vodič za sve zainteresirane kandidate koji planiraju prijavu na Natječaj za Nagradu Radoslav Putar 2025. Predavanje će pružit upute i savjete koji će pomoći sudionicima da svoje prijave oblikuju na način koji povećava njihove šanse za uspjeh. Sudjelovati mogu svi zainteresirani, bez obzira na dobnu granicu ili namjeru da se prijave na ovogodišnji natječaj Nagrade Radoslav Putar.
Oba predavanja su otvorena za javnost.
Janka Vukmir je povjesničarka umjetnosti, likovna kritičarka i kustosica iz Zagreba. Suosnivačica je i predsjednica Instituta za suvremenu umjetnost. Prije toga bila je ravnateljica i pomoćnica ravnatelja SCCA – Zagreb, Soros Centra za suvremenu umjetnost. Prije nego što se angažirala s umjetničkim organizacijama, samostalno je radila kao kustosica suvremene umjetnosti i likovni kritičar u brojnim tiskanim i elektroničkim medijima. Većina njezinog rada posvećena je neovisnim umjetničkim inicijativama, organizacijama i umjetnicima, tako da je bila angažirana ili angažirana u raznim kapacitetima mnogih organizacija, poput osnivača i koordinatora Zagrebačkog vikenda galerija, suosnivačica je i organizatorica Nagrade Radoslav Putar, bila je suosnivačica i predsjednica Hrvatskih neovisnih nakladnika, izvršni direktorica, ZGRAF 10, članica Izvršnog odbora AICA Hrvatska, članica savjeta galerije Proširenih medija…
Njezini tekstovi objavljivani su u brojnim katalozima samostalnih i grupnih izložbi poput Venecijanskog bijenala, hrvatske prezentacije (Martina Kramer); Documenta 10, vodič kroz izložbu (Slaven Tolj); Vodič Documenta 11, vodič kroz izložbu (Andreja Kulunčić); Radikale Bilder, 2. Fototriennale, Neue Galerie, Graz, Austrija; After the Wall, (Slaven Tolj), Moderna Museet, Stockholm, Švedska; Art is Not Alowed Here, Regensburg, Njemačka; Hrvatska suvremena umjetnost; Lalit Kala Akademi, Nacionalna akademija umjetnosti New Delhi; Tomislav Gotovac, Anticipator kriza, Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Rijeka, Hrvatska. Surađivala je s u raznim publikacijama i knjigama iz područja suvremene umjetnosti i umjetničkog menadžmenta.
Autorica je knjige Percepceptualna umjetnost – Slaven Tolj, SCCA Zagreb i urednica mnogih drugih publikacija, poput Grupe šestorice, CD publikacije Anto Jerković (1958. – 2005.), Dokumentacija (s Jelenom Perić); Checkpoint, SCCA Zagreb; Od dijaspore do različitosti, (urednik i autor), nevladina organizacija Esperanza Svjetski kulturni centar, ( Robert Alagjozovski, Janka Vukmir, Miroslav Karić, Mirjana Peitler, Darka Radosavljević-Vasiljević). Bila je suosnivačica i glavna urednica časopisa Radionica.
S Institutom za suvremenu umjetnost je suizdavač (s Institutom za povijest umjetnosti, Zagreb) dva sveska knjige s Radoslav Putara: Kritike, studije, zapisi 1967. – 1987 .; 2016/17, Zagreb. Godine 2019. uredila je (s Igorom Kuduzom) opsežni zbornik tekstova Marina Viculin: Vrijeme bez namjere.
Njezin kustoski rad predstavljen je u hrvatskim i međunarodnim galerijama.
autor: Kristina Tešija, 04/03/2025
Arhiva
Ovu subotu, 18.02., zaboravite na sve ostale planove i nacrtajte se u Kocki na koncertnu promociju jednog od omiljenih nam HR bendova, Porto Morto.
Od 14. do 19. kolovoza na Lastovu u uvali Sv. Mihovila održava se glazbeni festival LAstovo.OTOKGLAZBE.2019., u organizaciji Udruge LA!UVO!,…
playlist