
KORELESS / Agor
Ultrasintetičko i osunčano zvukovlje velškog producenta.
Album tjedna, za sparna poslijepodneva, zanimljive namjere, zvuka i vrijednosti.
Kad Vam neko (legalno) dopusti da pročešljate i služite se čitavim (Columbia) katalogom nemalog naslijeđa Milesa Davisa, a vi to objeručke iskoristite i sklopite album koji nije remix, a kamoli obrada, možda posveta, tada granice koje možete dosegnuti postaju iznimno tanke, nevidljive, a dopušteno je štošta.
Upravo je Robert Glasper dobio takvu priliku, možda ostvarenje životnog sna ili samo nastavak vlastitog predanog rada, nije kopirao original (jedan jedini i jedinstveni) već je pretpostavio interpretaciju, iskoristio (ne)prepoznatljive kolaže i leitmotive te prilagodio ukupne skladbe modernoj produkciji i trenutku. Mnogi će možda reći da je ovakvo što svetogrđe i moram priznati da mi je trebalo dugo vremena – puna tri mjeseca – da se prilagodim zvuku i izvedbi ovog albuma te na posljetku ga i shvatim za ozbiljno. U tome mi je pomogao album Black Radio Robert Glasper Experiment-a iz 2012. (svojstveni prethodnik ovog projekta bez obzira na 2 albuma u međuvremenu), te bio-drama Miles Ahead redatelja i glavnog glumca Don Cheadle-a iz 2015.g. ˝Cilj opravdava sredstvo!˝
Uz mnogobrojne suradnike (Erykah Badu, Bilal, Hermeto Pascoal, Hiatus Kaiyote, John Scofield, Stevie Wonder i mnogi drugi) pred nama je album tjedna, za sparna poslijepodneva, zanimljive namjere, zvuka i vrijednosti.
autor: Ivan Poljicanin, 30/08/2016
Arhiva
Novi YLT prepun najfinijih obrada, dorada, prerada, napjeva i prepjeva u potpunosti zaslužuje KLFM-ov albumski tron ovoga tjedna, a lako moguće i zadnjeg tjedna u godini kada budemo birali album sezone.
Tko god je barem malo u životu slušao hip hop glazbu znat će da je u korijenu hip hop produkcije tehnika koje se zove sampliranje. Riječ je o zvučnom kolažu, odnosno glazbi sastavljenoj uz pomoć samplera i kratkih dijelića druge, nerijetko tuđe, glazbe.
Album sniman u fragmentima posljednjih 7 godina te finaliziran u divljoj ljepoti kraja u kom nema palmi, hladnom škotskom sjeveru, na obalama Loch Mhor-a. Ne Loch Ness-a ali sa istom tom ljubavlju prema izumrloj, sitnovezaškoj, gitarskoj i instrumentalnoj glazbi u maniru nekih izgubljenih prog-acoustic dinosaura sa nekog prašnjavog vinila iskopanog slučajno iz te kartonske kutije daljeg rođaka iz galaksije.
playlist