Ostali bez Jadranke ali ne i snova
Baš na 36-godišnjicu Titove smrti ugasio se još jedan od simbola Jugoslavije. Umrla je Jadranka Stojaković. Ovo nije emisija o…
Kunst & Liebe Frequency Machine
I možda će sve zvučati kao da ništa više nema smisla jer gradovi jesu okupirani, i kako autor kaže, postali su jazbine, sela umiru, ali te šume i gore, ili neke druge šume i gore danas postaju srce neke nove borbe, borbe za rijeke, za planine, za šume, za zrak/vazduh. I tu su svi isti. Svi jednako ugroženi – od Vardara pa do Triglava, pa i šire.
Čitajte roman „Po šumama i gorama“. Čitajte ga kako bi našli svoju ključnu rečenicu, svoj ključni pasus koji će vam objasniti suštinu priče, suštinu čovjekovog sjećanja na ovom ratom poharanom Balkanom.
Moje ključne su: „I potom, kazao je Rajić, kad bi ispratio Salka Ćorkana u smrt, pod majskim suncem ponavljao bi onu poslednju rečenicu, jednu od najlepših ispisanih na ovom našem jeziku. A na zidu je i dalje ležalo kratko i nepomično Ćorkanovo telo, smireno i izbavljeno, oslobođeno zauvek najvećeg od svih zala ljudskih: ponovnog buđenja.“
Salko je bugojanski kopilan, omražen zbog svog podrijetla, svog života, svog duha, a Rajić, Rajić je naš vodič, hodočasnik revolucije duboko povezan sa Salkom jer i Rajić je „bastard“, bastard jezika, bastard podrijetla…
A postao je to onda kad je revolucija u potounosti izgubila svoj sjaj, kad se je dodatno umuljali u blato, polili još katranom i perjem i kao takvoj joj ni sudili nisu, no su je vješali baš kao što vješaju i dan danas njene sljedbenike.
Rajić je jedan od njih. On je jedan od obješenih, onih živih mrtvaca sa sjećanjem i enciklopedijskim znanjem o prvim partizanskim pokretima „po šumama i gorama“ po kojima se kreću u romanu. On je vodič, hodač i hodočasnik revolucije koji nas vodi ka vrhovima „šuma i gora“ ali i ka propasti države 50 godina poslije. I ne samo to, vodi nas ka pravoj okupaciji, onoj na koju smo potiho pristali bez trunke ispaljenog metka o čemu u romanu najbolje svjedoči Oskar Danon, partizan, skladatelj, dirigent, Sarajlija…
Čovjek koji nije morao ići u „šume i gore“ te 1941. godine, iako je bio jevrejskoj podrijetla. Mogao je sa porodicom da izbjegne u Italiju, pa zatim i SAD. Mogao je da stavi traku sa Davidovom zvijezdom i čeka. Ali nije. Oskar je zajedno sa još 278 sarajevskih komunista, od čega 50 žena, među kojima i domaćice, odlučio da se bori jer tad ti gradovi jesu bili okupirani, ali daleko od toga da su bili savladani.
Sa svojih 90 godina Danon je sagledao svoju 1941. i onu 1991, što opisuje i Bodirogić:
„U toj sveopštoj rezignaciji devedesetogodišnjeg Danona, u traženju utehe u muzici, jer ništa drugo nije preostalo, dok posmatra Prvić, sluteći iza njega Rab, Grgur i Goli Otok, njemu je, Rajiću, kazao je bitan datum na koji Danon počinje pisanje svojih uspomena – 22. jun, dan kada je Treći rajh ušao u Sovjetski Savez. I Danon se toga seća, ali samo toga. Ali, zar nije, kazao je Rajić, početak pisanja 22. jun zapravo duboki povratak u mladost, u 22. jun ’41. U Sarajevu, povratak zapretenoj iskri smisla kad su svi oni gradovi kojih se sada odriče, iako okupirani, još uvek bili njegovi, kad se, za njih, najzad moglo boriti. „
A riječi Danona, koje stoje u uvodu knjige i koje je izrekao tog 22. juna 2003. Na Baški, na otoku Krku, su slijedeće:
„Sarajevo nije više ono moje, ni Beograd, ni Zagreb…“
I možda će sve zvučati kao da ništa više nema smisla jer gradovi jesu okupirani, i kako autor kaže, postali su jazbine, sela umiru, ali te šume i gore, ili neke druge šume i gore danas postaju srce neke nove borbe, borbe za rijeke, za planine, za šume, za zrak/vazduh. I tu su svi isti. Svi jednako ugroženi – od Vardara pa do Triglava.
Sve ovo i mnogo više od toga možete poslušati u 280. KUPEK-u u kom je gost upravo Milenko Bodirogić.
Slušamo se od 23 h, a ako se mimoiđemo, već od utorka KUPEK možete naći na mixcloud kanalu.
Smrt fašizmu i ne zaboravite, KUPEK-u će u vremenu koje nam dolazi itekako biti potrebna vaša podrška, stoga #supportKUPEK
PayPal: dejan.kozul@gmail.co
autor: dejan kozul, 14/09/2020
Arhiva
Baš na 36-godišnjicu Titove smrti ugasio se još jedan od simbola Jugoslavije. Umrla je Jadranka Stojaković. Ovo nije emisija o…
Da li je bioskop “Zvezda” reprivatizovan, odnosno da li je “okupacija” bila privatizovana? Na ta pitanja pokušava odgovoriti film ali…
Danas je svakako retkost da bend poput Repetitora opstane duže od albuma. Zanimalo nas je i koja je tajna opstanka benda ali izašli smo i izvan okvira Repetitora, pa i rock and rolla.
O nekim temama se šuti i ćuti više nego o drugima. O nekim temama je veći strah pričati nego o…
playlist