
Stolačko-mitrovačka škola kontra podjela
Ona „Borba“ naših roditelja nam je i ostavila ovakve podijele a na nama je da ih rušimo, da ih gazimo….
Postoje tako neki ljudi koji jednostavno prate svoj njuh. On ih onda vodi putem kojim se rjeđe ide. Posut je trnjem, neimaštinom, ali i ljubavlju. Nije nadomještaj za pun stomak ali kad se puna stomaka, bilo da je riječ bukvalno, ili prenešeno, pravila umjetnost koja vas tjera da skačete od sreće, ali i plačete u isto vrijeme?
A to je ono što Denis Katanec je i to je ono što radi i gradi, a gradio je to od Felona, Okanagana, benda koji je obilježio njegovo postkanadsko bitisanje, pa do Klinike Denisa Kataneca, kao vrhunac dosadašnjeg djelovanja, a taj vrhunac obilježen je sjajnim albumom “Jada, jada”.
I postavio je Denis visoke standarde, prije svega jer je godinu ranije objavio EP “Rode” i baš sa tom naslovnom pjesmom zaveo nas je i uveo u svoj svijet u kom nam “lomi bića”, a mi mazohisti kakvi jesmo poželjeli smo se još. EP je u redu, ali može to Denis i brže i više i jače. Jedino ono bolje je nemoguće bilo. Ako su “Rode” bile vrhunac djelovanja, “Jada, jada” nas je ponovno dovela do tih visina i ponovo nam Denis sa Klinikom “lomi bića” i vodi nas u svoj svijet koji, kao što rekosmo, je posut trnjem i neimaštinom, ali i ljubavlju.
I već sa “Zvijezdama”, prvom pjesmom na albumu dobijemo sve to o čemu pričamo. Ona je najbolji reprezent albuma jer sa “Zvijezdama” plešemo zagledani u nebo, vrištimo isto tako zagledani u nebo i na kraju ulazimo u “mirnu luku” nakon koje nam slijedi “Grlilica”, pjesma kojoj moramo dopustiti “da nas budi” i da nas vodi ka najdražim bićima.
Na albumu se nalaze pjesme koje znamo i u nekim drugim izvođenjima, poput “Pejotla” , “Male snage II”, pjesme sa albuma Marinade na kom je Denis i bio gost, pa “Huke”… A sve završava sa osmominutnom odom prijateljstvu.
Kad nas Denis jednom odvede na ovaj put onda se možemo samo prepustiti Klinici, jedinoj Klinici u koju ulazimo sa zadovoljstvom i kojoj ćemo se iznova vraćati sa istim tim, pa i većim zadovoljstvom, a vrhunac tog zadovoljstva mora biti na nekom stejdžu jer tu je Denis najjači, bio sam ili sa Klinikom.
Svratite u KUPEK jer vodimo vas u Kliniku DK, ne da bi vas liječili, već da vas povučemo u Denisov svijet. A on je satkan od ljubavi, baš kao što je satkan bio svijet Bekima Sejranovića, kom smo posvetili dio ovog KUPEK-a, 274. po redu.
KUPEK #274 možete slušati ovog ponedjeljka, 25.05.2020. godine od 23 h, a ako vas zavede ovo proljeće i odlučite da nadoknadite ono silno sjedenje doma, od utorka nas možete naći i na KUPEK mixcloud kanalu.
autor: dejan kozul, 25/05/2020
Arhiva

Ona „Borba“ naših roditelja nam je i ostavila ovakve podijele a na nama je da ih rušimo, da ih gazimo….

Krajem marta prošle godine u beogradskom Bitef teatru premijerno je odigrana predstava „Nevidljivi spomenici“. Predstava je bila pomalo neobična. Iako…

Boli kad vas sopstvena sredina ne prihvata ali čemu zapomaganje? Odustajanje? To bi značio poraz. Valja uzvratiti udarac. Upravo to…

Pored ljudskih žrtava, raspad Jugoslavije značio je i raspad industrije i pljačku imovine u koju su radnici i radnice usađivali/e…
playlist