KLFM

Kunst & Liebe Frequency Machine

DAVID SYLVIAN / Brilliant Trees (1984.)

‘Brilliant Trees’ iz 1984. prvi je samostalni album davida Sylviana, a pobrao je oduševljene reakcije kako fandoma tako i kritike. Prožet je funky zvukom i stiliziranim jazz ritmovima, no istovremeno fluidan i atmosferičan, ponajviše zahvaljujući neponovljivom izboru suradnika kao što su Danny Thompson, Jon Hassell, Ryuichi Sakamoto, Steve Nye, Holger Czukay te Davidovi suradnici iz bivšeg sastava Japan, Steve Jansen i Richard Barbieri. Sylvian je stvorio istinsko remek djelo, album koji dokazuje kako eksperiment, minimalistički pristup i perfekcija pop pjesme itekako mogu ići ruku pod ruku.

 

Nakon što je koncem 1982. raspušten art rock projekt Japan, ključni čovjek sastava, David Sylvian, nastavlja s uspješnom samostalnom karijerom protkanom kolaboracijama sa srodnim glazbenicima poput Roberta Frippa, Ryuichi Sakamota, Holgera Czukayja i drugima. Ponekad se čak javlja dvojba o tome koliko je Japan u kreativnom smislu bio sastavljen od pet ravnopravnih individua a koliko samo Sylvianov prateći bend, no takva razmatranja bitno ne mijenjaju vrijednosti koje je postavio jedan od najvećih art rock projekata ikad (mada dvojbe postoje).

emarch3Jer, kako je sam Sylvian u više navrata ustvrdio, dotadašnji rad s Japanom bio je neiskren, forsiran, i tek je pišući pjesme za oproštajni album shvatio na koji se način želi istinski izraziti. Bio je itekako u pravu – primjerice, ambijentalni i minimalistički duhovi Ghostsa u narednim će desetljećima biti svojevrsni pokretački fluid koji će lebdjeti nad cjelokupnim Davidovim opusom!

Prvi samostalni Sylvianov album Brilliant Trees izlazi 1984. i odmah nailazi na oduševljene reakcije kako fandoma tako i kritike. Prožet je funky zvukom i stiliziranim jazz ritmovima, no istovremeno atmosferičan, ponajviše zahvaljujući neponovljivom izboru suradnika kao što su Danny Thompson, Jon Hassell (koji je ujedno i koautor dvije kompozicije), Ryuichi Sakamoto, Steve Nye, Holger Czukay te Sylvianovi suradnici iz bivšeg Japana, Steve Jansen i Richard Barbieri.Sylvian je ovim uratkom ne samo ostao dosljedan odluci koja je kumovala razilaženju Japana, već je istovremeno stvorio istinsko remek djelo, album koji dokazuje kako minimalistički pristup i perfekcija pop pjesme itekako mogu ići ruku pod ruku.

Iako skladbe naizgled variraju – uvodna Pulling Punches ima tipičnu funky pop strukturu, Red Guitar sa svojim jazziranim pasažima zvuči kao labuđa pjesma Japana, dok je Weathered Wall rasplinuta minimalistička simfonija nošena fluidnim ritmom – čitav je album nedjeljiva cjelina, jedno od onih ostvarenja koje volite sve više svakim novim preslušavanjem, uočavajući uvijek nove detalje, te posebice nekakvu naizgled nevidljivu zajedničku poveznicu među pjesmama.

Ovu će dokazano uspješnu formulu Sylvian primjenjivati u brojnim narednim ostvarenjima (Gone to Earth, Secrets of the Beehive, Dead Bees on the Cake, Blemish i dr.), a neki će od tih albuma svojom formom, sadržajem i izvedbom čak i nadmašiti savršenost u jednsotavnosti koja prožima Brilliant Trees, no taj će album i dalje ostati kamen međaš, egzemplar briljantnog početka jedne uspjele glazbene karijere!

 

david_sylvian_brilliant_trees

David Sylvian: Brilliant Trees (Virgin Records, 1984.)

01 Pulling Punches 5:02
02 The Ink in the Well 4:29
03 Nostalgia 5:40
04 Red Guitar 5:05
05 Weathered Wall 5:42
06 Backwaters 4:50
07 Brilliant Trees 8:34

 

Vjeran Stojanac

 

autor: Vjeran Stojanac, 22/07/2015

, , , , , , , , , , ,

Vezane objave

Arhiva

GEORGE HARRISON / All Things Must Pass (1970)

15:00–16:00 Nedjelja 2.12.2018.

Treći Harrisonov solo album, prvi nakon službenog raspada Beatlesa 1970. godine. Megalomanski, trostruki All Things Must Pass kao utočište za…

MADONNA / Confessions on a Dance Floor (2005)

15:00–16:00 Nedjelja 16.6.2019.

Ultimativni disco album 21. stoljeća.

KING CRIMSON / Discipline (Polydor, 1981.)

14/09/2016.

Kada je u rujnu 1981. objavljen album Discipline najavivši tako novu epohu u djeovanju sastava King Crimson, većina je štovatelja i kritičara smatrala kako se radi tek o ponavljanju već viđenog. Srećom, Robert Fripp je imao sasvim drugačiju viziju. Šest godina (1975. – 1981.) neaktivnosti sastava iskoristio je na najbolji mogući način, usavršavajući stil i viziju, tako da uskrsnuće King Crimsona nipošto nije značilo šturo ponavljanje prošlosti, već istinski novi početak, start sa sasvim drugačijih pozicija kao najava trke planirane u neistraženom pravcu.

COWBOY JUNKIES / The Trinity Sesssion (1987.)

23/11/2015.

Prije 28 godina, poluanonimni je kanadski folk rock sastav Cowboy Junkies ušao u na jedan dan zakupljeni prostor crkve Sv. Trojstva (The Church of Holy Trinity) u Torontu, kako bi u prikladnoj akustičnoj atmosferi snimio svoj drugi album. Tog 27. studenog 1987. ništa nije upućivalo na činjenicu da će projekt radnog (i finalnog) naziva ‘The Trinity Session’ uskoro polučiti kultni status te postati jedan od ključnih katalizatora u renesansi glazbene ‘americane’. Također, bez obzira na neke pogrešne poteze benda u vidu suvišnog jubilarnog recikliranja vlastitog materijala (‘Trinity Revisited’, 2007.), ‘The Trinity Session’ i dalje ostaje skriveni dragulj folk rock glazbe, album koji ne blijedi, već prolaskom vremena samo dobija na vrijednosti i ljepoti.

Tjedna rotacija

Arhiva

Lorenzo Morresi & Le Isole / Pop Flop

RAMONES / Road To Ruin (1978)

MESHELL NDEGEOCELLO / Virgo

REBOLLEDO / RA Mix

SADE / Lovers Live

MARINADA / Nalik na nalik

playlist

Listen on Online Radio Box! KLFM