
URBAN / Žena dijete (1998)
Iz upravo objavljene knjige Album na dan: 365 najvažnijih domaćih & ex-YU albuma koje morate poslušati
Prvi album Porto Morto kao prvi dio trilogije benda koju slušamo ovaj i sljedeća dva tjedna. Dok nestrpljivo čekamo live u amfiteatru MKC. Album je, kako se i može vidjeti iz najave u nastavku, izdan 2016 i tada smo ga imali u prestižnoj kategoriji “album tjedna”.
Kad me pitaju na ulici / Dal’ imam malo vremena / To me nekad rastuži / To zbog čega me pitaju / i to zbog čega nemam Nemam vremena
Kada bend skoro šest godina snima materijal u različitim uvjetima, postavama i pod različitim, neminovno u tako brojnom kolektivu, utjecajima i iznjedri nešto ovako, u sumrak 2016., možemo samo reći “Hvala vam na vremenu” . Sasvim iskreno i sućutno znajući da je vrijeme ono najvrijednije što imamo i što ističe i troši se bez mogućnosti reseta ili refilla.
Ta samouvjerenost benda u to da stvaraju vanvremenski materijal, istovremeno čvrsto se oslanjajući i grubo odgurujući od glazbenih trendova, potpuno je prenešena na zvučni zapis i Porto Morto očito stvarno poštuje tu instituciju “albuma”. Ne toliko u stremljenju ka nekakvoj konceptualnosti već u tom najiskonskijem umjetničkom porivu o zaokruživanju cjeline.
“Hrast”, “Ručak u podne”, “Isplazi krovove” i “Previše kraljeva” već slušamo neko vrijeme u programu KLFM-a, imali smo tu sreću da smo ih uspjeli dovesti na prošlogodišnji RADIO NA CESTI u Splitu, i evidentno smo potpuno subjektivni i pristrani što se tiče daljnjeg pisanja bilo kakve ozbiljne recenzije. Zato, poslušajte i procijenite sami.
autor: el5egundo, 19/09/2022
Arhiva

Iz upravo objavljene knjige Album na dan: 365 najvažnijih domaćih & ex-YU albuma koje morate poslušati
U ateljeu radno. Ulazi Andi, pali komp. Sejvam fajlove, uzmem bocu i čašu i na kauč. Krene pelin i bass:

U ovotjednom Balkanizatoru prisjećamo se splitskog benda Leut Magnetik i njihovog drugog albuma.
playlist