AFŽ – svjedočanstvo o masovnoj borbi žena
„Ovdje su svjedočanstva o masovnoj borbi žena, svjedočanstva jedne generacije za koju nije bilo dilema. Revolucija ima svoje pjesme, svoje…
Kunst & Liebe Frequency Machine
Pre nešto više od godinu dana KUPEK je razgovarao sa kustoskinjama izložbe Ženska strana, a pitanje o ženama u muzici se samo po sebi nametnulo. Nismo dali bogznakakav odgovor jer je u nas vrlo malo žena koje žare i pale muzičkom scenom. To, naravno, ne znači da ne postoje i da ne postoje ljudi koji brinu da se i njihov glas čuje. A kako KUPEK tim voli unapred najavljivati svoje goste i gošće, tako smo, još onomad, prošle godine u decembu, požurili da najavimo dva muzička noviteta koji predvode žene, Jules Verne i In Absentias, kao i predstavljanje muzičke kompilacije FEMIXETA 5.0 na kojoj su se ta dva benda našla.
Portal ženskog stvaralaštva Femix info pokrenut je pre nekoliko godina kao deo projekta Femix u okviru kojeg aktivistkinje i aktivisti ispunjavaju svoju misiju afirmacije i promocije žene u raznim umetničkim oblastima. Akcenat je stavljen na muziku. Od 2010. izlazi Femixeta, godišnja kompilacija pesama ženskih bendova, kompozitorki i bendova sa ženskim autorskim učešćem. Oko Femixete je okupljen veliki broj saradnica koji vredno rade na promociji iste, a samim tim rade na pronalaženju i ohrabrivanju žena da pošalju svoje muzičke projekte. Svake godine angažovana je nova selektorka koja po sopstvenom nahođenju i senzibilitetu bira 20-ak najboljih numera. O svemu tome govorila nam je koordinatorka ovog projekta, Tatjana Nikolić. Više nego slaba zastupljenost ženskih bendova na muzičkim festivalima, o seksizmu koji je gotovo pa opšteprihvaćen stav i diskurs u medijskoj prezentaciji žena u muzici, te šta možemo naučiti od švedskih feministkinja koje su od početka umrežene sa ženskim pokretima na ovim prostorima, i što je najvažnije – šta možemo primeniti na sopstvenom primeru.
Nakon zaključivanja priče o Femixeti, usledio je razgovor sa Anom Avramov iz benda In Absentias i sa Evom Zlatković iz Jules Verne-a. Ova dva benda sa svojim mladim predvodnicama postoje nekoliko meseci, iza sebe imaju tek pokoji nastup, ali ta činjenica o njima, zapravo, ne govori mnogo. Oba sastava su pobrala sjajne kritike nekih muzičkih legendi, običnog slušateljstva i autora vaše omiljene radijske emisije. U 112. KUPEK-u Ana i Eva govore o svojim muzičkim postavkama, o svojim željama, žanrovskim odrednicama i planovima za budućnost.
Kao što znate, KUPEK jeste stacioniran u Beogradu, u galeriji za fotografiju Opservatorijum iz koje širimo reč, ali to nipošto ne znači da je beocentričan. Pokazali smo to mnogo puta, kao i sad kada smo putem skajp veze proćaskali o ženama u muzici, njenom aktivnom angažmanu i izvan muzike sa Sarom Renar, kantautorkom iz Zagreba.
Na kraju krajeva nije li najfeminističkije to što bi naše sagovornice bile relevantne gošće bilo da je ona posvećena ženskom ili nekom drugom stvaralaštvu, jer cure imaju šta za reći?!
KUPEK #112 poslušajte u nedelju, 01. 02. baš kad KUPEK obeležava svoj četvrti rođendan. Čestitke primamo i na mail: thekupek@gmail.com. Počinjemo od 16 h.
autor: dejan kozul, 01/02/2015
Arhiva
„Ovdje su svjedočanstva o masovnoj borbi žena, svjedočanstva jedne generacije za koju nije bilo dilema. Revolucija ima svoje pjesme, svoje…
Djeca se ne pitaju za ratove. Ne pitaju se ni za velike odluke. A možda bi trebali? Možda svijet pravljen…
Bohemija je nastala, reći će nam, kao rezultat želje svih šest članova benda, a svako od njih već ima određena…
Prošlo je skoro 25 godina otkako je legenda podzemlja, Zdenko Franjić, u svoj tefter i portfolio upisao ime: Presing. U međuvremenu, Zdenin portolio je postao predebeo, kroz isti su prodefilovali stotine bendova od kojih su neki i stali na tom jednom izdanju, a neki su odperjali dalje jer su prerasli Zdenin način poslovanja, ako se to tako može zvati.
playlist