
MADVILLAIN / MADVILLAINY (2004)
R.I.P. DOOM (1971. – 2020.)
Justified and ancient seems a long time ago.
MTV i disko klubovi singlovima zagonetnih The KLF nisu dali mira i bilo je teško izbjeći njihove bombastične singlove koji veličaju rave kulturu, clubbing kao takav ili same sebe. Unatoč tome, malo tko je znao i uopće se bavio time tko su Jimmy Cauty i ekscentrični šaljivdžija iz prošlih Nezaboravnih Vatri, Bill Drummond.
Naravno da se ne mislim baviti njima dvojicom, knjigom The Manual, putovanjem u Švedsku u potrazi za članovima pop titana ABBA i dosta kvalitetnom pošalicom/performansom s Brit Awards 1992, jer bi dovelo do digresije od najmanje pola sata skrolanja.
Od svih KLF tema, zadržat ćemo se na dvije važne za ovaj album: ovčicama i sempliranju.
Ovca, koja simbolizira britanskog vikend-partijanera na seoskom raveu, stalno se pojavljivala na skoro svim vizualnim rješenjima, što nije izostalo na omotu ovog izdanja. Zadovoljne ovčice koje se izležavaju na livadi sladak su simbol aftera, a ime albuma govori zapravo sve što trebate znati.
Snimljen nizanjem slojeva već snimljenih (svojih i tuđih) traka uživo u studiju, Chill Out je album na kojem se, tehnički gledano nije odsviralo ni otpjevalo apsolutno ništa. Rezultat je nešto kao poput polusna u kojem vam se miješaju Van Halen, radijski spikeri, zvukovi eksterijera, Glenn Campbell i ambijentalni sintisajzeri karakteristični za to doba. Uz pomoć svakodnevne potrošačke tehnologije današnjice netko vještiji bi ovakav album sastavio u kraćem vremenu nego u njegovih 44 minute trajanja, što ne umanjuje njegovu vrijednost, kao što jednostavnost pjesama koje su napisali The Ramones ili Buddy Holly ne umanjuje njihovu veličinu. Dapače, može samo motivirati buduće i sadašnje glazbenike da uz minimalna ulaganja rade velike stvari. Makar za sebe.
Ovaj album nema singlove, niti ćete ijednu kompoziciju (poglavlje?) integrirati u playlistu plesne muzike iz devedesetih na svom kućnom tulumu. Teško da ćete naići na išta s ovog albuma u trenucima dok šaltate stanice na autocesti, a ocvali DJ se zaželio zvuka Roland TR-909 ritam mašine iz mladosti. Ovo je album kojeg slušate kad ste mamurni, preumorni za Bergmana od tri sata, kad vam se ne da nadvikivati nepotrebno glasnu muziku u ugostiteljskom objektu, kada prolazite dionicu ceste s vjetro-generatorima, kada svojevoljno ugasite zvukovne notifikacije na mobitelu ili zadovoljno meditirate poput ovčice s omota.
Ne treba vam tracklista, sluša se u komadu.
autor: Ivica Antunović, 11/04/2018
Arhiva
Treći Harrisonov solo album, prvi nakon službenog raspada Beatlesa 1970. godine. Megalomanski, trostruki All Things Must Pass kao utočište za…
Kad te Frusciante prozove kao najvećeg gitaristu svih vremena ili Morissey pozove svirati za prvi Marrless i post Smiths album , Viva Hate i ti tako opleteš divote kao Suedehead ili Every Day is Like Sunday, onda si ti jedan od najvećih sinova Manchestera, Vini Rielly. I tvoj bend je The Durutti Column.
Treći album britanskih gruvera Cymande kao pravi adventski bekgraund za sve aktivnosti koje planirate ovaj četvrtak i nedjelju u 15.00 sati.
playlist