KLFM

Kunst & Liebe Frequency Machine

Soda Fountain

Četvtrtkom od deset do podneva slušajte Soda Fountain, blok koji ravnomjerno presjeca zadnjih šezdesetak godina popularne (i one manje popularne) glazbe, ne kršeći pritom temeljna načela radiofoničnosti kako to često radi njegov izvornik eXit!

Novosti u ionako eklektički posloženom glazbenom programu radija KLFM su i jutarnje autorske emisije koje se emitiraju utorkom, srijedom i četvrtkom u terminu od 10 do 12 h.

fifties-diner-david-lee-thompson

Po tom je predlošku četvrtak rezerviran za Soda Fountain, dvosatni presjek kroz povijest suvremene popularne glazbe pod budnim okom uredništva emisije eXit. No, kako su sati neposredno prije podneva u pravilu blještavi i poletni, ovaj će glazbeni blok tek izdaleka odsijavati pomalo mračne i neistražene puteve subotnjih večeri, odbacujući ono transcendentno u korist konstruktivnog.

Slično emisiji čiji je ‘derivat’, Soda Fountain ne forsira niti sugerira stilske razlike, sagledavajući glazbene izričaje prošlog i tekućeg stoljeća bez nepotrebnih razgraničavanja. Ipak, skladbe ugurane u tom dvosatnom bloku neće težiti pretjerivanju, već će biti prilagođene radiofoničnoj formi, što bi u pravilu trebalo značiti jednoznamenkastu minutažu.

Prve kompozicije prenošene na ranim radijskim mrežama nisu poštovale danas takva uvriježena pravila, pošto su tadašnji kriteriji bili kreirani prema dominirajućim stilskim odrednicama.  Rano je dvadeseto stoljeće obilježio dualistički sukob ‘ozbiljne’ glazbe (koja se u doba kasnog impresionizma ionako počela profanirati) s jedne, te nadolazećih trendova divljih, znatno ritmičkijih pravaca poput ragtimea i jazza s druge strane. Vremenom se u taj sukob koji je istovremeno razarao i stvarao uključio i dotad potpuno zanemareni folk element, a rezultati tog eklektičkog glazbenog melting pota su se kristalizirali sredinom stoljeća, i bili su upravo veličanstveni!

Nova, više manje trominutna forma je odmah zagospodarila medijima – u prvom redu onim radijskim, postavivši standarde koji se, uz određena odstupanja i danas poštuju. Glazbeni blok nazvan Soda Fountain slijedi upravo takve predloške, dok terminološki prekriva otvoreni interval koji započinje tamo negdje pedesetih, šezdesetih; što na domišljat način, prizivajući jednu epohu novih startova sugerira i njegov naziv.

Za veći prikaz kliknite sliku Glazba u XX stoljeću (za veći prikaz kliknite sliku)

Stilski, tu ne bi trebalo biti previše dvojbi – izbor će slijediti središnju crtu razvoja popularne glazbe, stapajući u jedinstvenu cjelinu r’n’r, blues, folk, punk, new wave, art rock, prog rock te sve ostale stilove, odnosno pravce karakteristične za zadnjih šezdesetak godina. Možda naizgled prešaroliko, ali ipak svedeno na onaj temeljni izraz, kako to već nalaže duh vremena.

Naravno, uvijek ostaje otvorena mogućnost da će neki nadolazeći trendovi iz temelja izmijeniti osnovna pravila radiofoničnosti, te da će klasična ‘trominutna’ forma otiću u povijest, ustupivši svoje mjesto kraćoj ili dužoj minutaži, i to vjerojatnije ovoj drugoj…

…jer, kako su još na početku karijere izjavili članovi kultnog, no danas umirovljenog sastava Pink Floyd, uvijek smo smatrali da u glazbi postoji nešto više od izvođenja Louie Louie ili Johnny Be Good!

Mada, ovaj glazbeni blok neće bježati od takvih pionirskih pokušaja, već će ih u skladu s vlastitim imageom dosljedno zastupati!

autor: Vjeran Stojanac, 07/05/2013

, ,

Vezane objave

Arhiva

A Handful of Covers

29/07/2015.

Nema nikakve velike filozofije po pitanju covera, ili po naški, obrada tuđih pjesama. Oni su jednostavno to što im ime kaže. Današnje je izdanje Soda Fountaina prožeto s tridesetak takvih pjesama, a pravilo kojeg se uredništvo držalo jest da obrađena skladba bude pristojno drugačija od izvornika, ako već ne i bolja. U svakom slučaju, mora posjedovati određene kvalitete u smislu djelimičnog zadržavanja atmosfere kakvu je zamislio sam autor, ali se u zvuku dotičnog covera treba osjetiti utjecaj imena koje se odvažilo na takav postupak prekrajanja tuđe kompozicije. Jednostavno, zar ne?

Give My Heart To London

10:00–12:00 Četvrtak 16.4.2020.

London squinted as it floated along, milky pink, without caring where it was going /Jevgenij Zamjatin/ New Cross – omanja…

Summerland

23/06/2015.

“Summerland” nije samo ime tragičnim požarom opustošenog resorta na obali otoka Man, već i naziv ovotjednog izdanja Soda Fountaina. Započelo je godišnje doba koje donosi žege, vrtoglavice, umor i želju za konstantnim izležavanjem pod klima uređajem, a KLFM će, naravno, to popratiti prigodnom glazbenom listom!

Jutarnji program četvrtkom – Denmark Street

24/07/2013.

I dalje uglavnom na tlu starog kontinenta; ovaj put s težištem na glazbi koja ima direktne ili indirektne veze sa ‘najmuzikalnijom’ londonskom ulicom – Denmark Streetom!

Tjedna rotacija

Arhiva

MIDLAND / Fragments Of Us

THE JIMI HENDRIX EXPERIENCE / Electric Ladyland (1968)

SLEAFORD MODS & HOT CHIP / Nom Nom Nom

ACID PAULI / Get Lost (R)

J MASCIS / Fed Up And Feeling Strange (Live)

LIBERTYBELL / Lisica (R)

playlist

Listen on Online Radio Box! KLFM