KLFM

community radio

Rogue’s Gallery: Pirate Ballads, Sea Songs, and Chanteys

Pred Vama je dvostruki album ispunjen skladbama moreplovačkog štimunga koje su zadnjih desetljeća i stoljeća nastajale na anglosaksonskom; uglavnom britanskom govornom području. Ima tu pjesama lučkih radnika, pripadnika trgovačke i vojne mornarice, ali i onih manje bezbrižnih, koje su pod jarbolima ukrašenim Jolly Rogerom predstavljale savršen background za hodanje po dasci i slične nemile sportove… Za ovu si priliku natočite koji decilitar ruma i… uživajte!

 

RoguesGalleryCoverPred Vama je dvostruki album ispunjen skladbama moreplovačkog štimunga koje su zadnjih desetljeća i stoljeća nastajale na anglosaksonskom; uglavnom britanskom govornom području. Ima tu pjesama lučkih radnika, pripadnika trgovačke i vojne mornarice, ali i onih manje bezbrižnih, koje su pod jarbolima ukrašenim Jolly Rogerom predstavljale savršen background za hodanje po dasci i slične nemile sportove…

Dakle, trudom američkog producenta Hala Willnera, inače poznatog po radu s Lou Reedom, Marianne Faithfull, Lucindom Williams i drugima, takve su pjesme sakupljene te pružene na ‘obradu’ (ili bolje kazati, udahnjivanje osobnog doživljaja) brojim imenima u rasponu od Stinga, Bona i Bryana Ferryja, pa do Gavina Fridayja, Nicka Cavea, Michaela Stipea ili Marca Almonda (koji, kako je poznato, voli mornare).

Ukoliko se zapitate zašto praktički sve ‘morske’ pjesme nose specifični britansko-irski štimung, odgovor se nameće sam po sebi. Britanija je bila ta koja je stoljećima gospodarila svjetskim morima, a neke su druge nekoć jake mornarice poput francuske, njemačke ili ruske imale važnijeg posla od pjevanja – konkretno, pokušati preoteti primat svjetske pomorske velesile od zločestog Albiona.

wp3c686b44_05_06Zanimljivo kako im to nije polazilo za rukom unatoč brojnim ratovima, čak niti početkom dvadesetog stoljeća kada se bilježi streloviti uspon japanske i američke flote. Ne, britansku je dominaciju svjetskim morima uništio jedan naizgled nebitan detalj; prelazak s modela prijevoza pakiranih i rasutih tereta na onaj kontejnerski. Brodovlje, luke, dokovi, infrastruktura – sve je to bilo podređeno tom klasičnom načinu prijevoza tereta, a kontejnerska je standardizacija prebrzo postavila nove uvjete kojima se konzervativna i promjenama nesklona Britanija čvrsto odupirala. Pedesetih i šezdesetih godina dvadesetog stoljeća zatvaraju se dokovi u Londonu, Bristolu, Glasgowu i Liverpoolu, a novoizgrađeni kontejnerski terminal u Tilburyju, pedesetak kilometara Temzom nizvodno od legendarnih dokova Wappinga, Rotherithea, Limehousea, Isle of Dogsa, Canning Towna i Silvertowna je tek simbolički surogat koji unatoč činjenici da nosi gro britanskog pomorskog importa/exporta niti izdaleka može konkurirati prometu i užurbanosti nekadašnjih dokova.

Završni udarac nekadašnjoj pomorskoj velesili je odradila torijevska premijerka Margareth Tatcher, odlučivši početkom osamdesetih da se britanska flota, okrnjena dijelom i u tada aktualnom Falklandskom ratu obnavlja u Koreji i Japanu. Ova je odluka za posljedicu imala gašenje brojnih, do pred koju godinu nedodirljivih brodogradilišta poput onih u Hullu, Liverpoolu, te posebice u estuariju Clydea kod Glasgowa. No, socijalna neosjetljivost je prirođena osobina neocona (Maggie je jedna od prvih koja je apsolvirala doktrine Jeanne Kirkpatrick i Irvinga Kristola), a priznajte da to ionako nije pretjerano bitno za temu.

Sada kada znate zašto među skladbama uvrštenim na ovoj kompilaciji apsolutno dominiraju one otočkog podrijetla, možemo prijeći na stvar!

Vraćamo se dakle u vremena parnih kotlova, pa i još ranije, u doba jedrenjaka, ruma i pirata, u vrijeme kada je jedan banalni skorbut predstavljao bitno veći problem od Ebole, AIDS-a i Sarsa zajedno.

Ahoy!!!

01 Shane Mac Gowan – Leaving of Liverpool
02 Robyn Hitchcock – Sam’s Gone Away
03 Beth Orton – River Come Down
04 Sean Lennon – Row Bullies Row
05 Tom Waits & Keith Richards – Shenandoah
06 Ivan Neville – Mr. Stormalong
07 Iggy Pop – Asshole Rules the Navy
08 Macy Gray – Off to Sea Once More
09 EdHarcourt – The Ol’ OG
10 Shilpa Ray, Nick Cave & Warren Ellis – Pirate Jenny
11 Johnny Depp & Patty Smith – The Mermaid
12 Chuck E. Weiss – Anthem for Old Souls
13 Ed Pastorini – Orange Claw Hammer
14 The Americans – Sweet and Low
15 Robin Holcomb & Jessica Kenney – Ye Mariners All
16 Gavin Friday & Shannon McNally – Tom’s Gone to Hilo
17 Kenny Wollesen – Bear Away
18 Frank Zappa and the Mothers… – Wedding Dress Song/Handsome Cabin Boy
19 Courtney Love & Michael Stipe – Rio Grande
20 Marc Almond – Ship in Distress
21 Dr. John – In Lure of the Tropics
22 Todd Rundgren – Rolling Down to Old Maui
23 Dan Zanes & Broken Social Scene – Jack Tar on Shore
24 Akron Family – Sally Racket
25 Broken Social Scene – Wild Goose
26 Marianne Faithfull – Flandyke Shore
27 Ricky Jay – The Chantey of Noah and his Ark (Old School Song)
28 Michael Gira – Whiskey Johnny
29 Petra Haden & Lenny Pickett – Sunshine Life for Me
30 Jenni Muldaur – Row the Boat Child
31 Richard Thompson – General Taylor
32 Susanna Hoffs & Tim Robbins – Marianne
33 Kembra Phaler – Barnacle Bill the Sailor
34 Anjelica Houston – Missus McGraw
35 Iggy Pop – The Dreadnought
36 Mary Margareth O’Hara – Then Said the Captain to Me (Two Poems of the Sea)

Saturday_night_at_sea

AHOY !!!

autor: Vjeran Stojanac, 17/10/2014

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Vezane objave

Arhiva

The Dukes of Stratosphear

20:00–23:00 Subota 16.11.2019.

Ne dajte se zavarati, Dukes of Stratosphear su dobri stari XTC u verziji koja bitno više naginje psihodeličnom popu šezdesetih, fluidniji i skloniji Byrdsima nego npr. The Soft Boys u isto vrijeme!

U sjećanje na Joca / Roy Harper – Man and Myth / King Crimson – Live in Warszawa (2005.)

03/10/2013.

Smrt prijatelja, povremenog suradnka u ovoj emisiji… novi album Roy Harpera, nakon 13 godina stagnacije, te nešto veselija vijest o ponovnom okupljanju najvećeg progresivnog sastava svih vremena – King Crimsona. Tako bi izgledao ‘blueprint’ ovosubotnjeg, pomalo turobnijeg eXita!

Blue Orchids

20:00–22:00 Subota 26.6.2021.

Odličan sastav, donekle vezan uz Bansheese.. Manchesterski post punk, pametnom dovoljno!

Robert Wyatt – Different Every Time / Einstürzende Neubauten – Lament

28/11/2014.

Početkom jeseni je Robert Wyatt najavio povlačenje iz svijeta glazbe. ‘Umirovljenje’ ovog velikana je popraćeno izdavanjem ‘Different Every Time’, autoriziranog životopisa iz pera Marcusa O’Daira, te objavljivanjem istoimenog dvostrukog albuma kompilacijskog karaktera sastavljenog od nekih raritetnih snimki i brojnih kolaboracija. Sasvim dostojan oproštaj! U drugom dijelu emisije možete u cijelosti preslušati ‘Lament’, nedavno objavljeni konceptualni album Einstürzende Neubautena, koji se upravo promovira na aktualnoj europskoj turneji!

Tjedna rotacija

Arhiva

MANIC STREET PREACHERS / Critical Thinking

PATTI SMITH / Horses (1975)

TENNIS / At The Wedding

PATRICE BAUMEL / Afterlife Voyage

DURAN DURAN / Do The Madison (1984)

LUNA / Nestvarne stvari (1984)

playlist

Listen on Online Radio Box! KLFM