Pozvan(i) i prizvan(i)
Kažu za film “Pozvan i prizvan” da je politička komedija sa tragičnim posledicama. Tu vidite Srbiju koja traži svoj put…
Kunst & Liebe Frequency Machine
U 106. KUPEK-u gost je novinar, satiričar i pjesnik Tomislav Marković koji je nedavno objavio svoju drugu zbirku poezije “Čovek zeva posle rata”.
U 106. KUPEK-u gost je bio novinar, satiričar i pjesnik Tomislav Marković koji je nedavno objavio svoju drugu zbirku poezije “Čovek zeva posle rata”.
Tomu Markovića smo već jednom imali prilike ugostiti u KUPEK-u kad je bio gost sa Đorđem Brankovićem (Ah ahilej) koji je njegove tekstove iz knjige “Vreme smrti i razonode” uglazbio. Bio je to 28. KUPEK na Dan Republike.
Povod za ovo gostovanje je knjiga koju je nedavno objavila kuća “Levo krilo”. Ime joj je “Čovek zeva posle rata”, što je parafraza pesme Dušana Vasiljeva “Čovek peva posle rata”, koja je napisana po završetku Prvog svjetskog rata. Vasiljev je, kao učesnik Rata, shvatio apsurdnost ratovanja , a posebno se razočarao poslijeratnim periodom što je zajednička karakteristika sa našim gostom u 106. izdanju KUPEK-a. Odatle i ta iga riječi sa naslovom knjige, što je inače jedna od glavnih karakteristika Tome Markovića.
Toma je u knjizi obuhvatio sve važne periode srpske mitologije – od bitke na Kosovu do osvajanja Wimbledona. Mač ili reket? U rukama srpskog junaka sve je ubojito oružje, gdje žrtva nije ni kolateralna šteta.
Sa Tomom smo razgovarali i o uzrocima propasti kulture u Srba, o sukobljavanju sa Igorom Mandićem, suradnji sa književnicima iz Prištine, književnom festivalu Polip, a ukoliko budete pažljivi možda čujete i par Tominih čitanja.
Zaokružimo ovu najavu 106. KUPEK-a citatom Harisa Imamovića koji stoji na stražnjoj strani korica knjige:
“Ipak, tvrdoglav u svojim belogardejsko-pinočeovskim namjerama, Marković ne odustaje od borbe protiv socijalizma, kako na političkom, tako i na planu ekonomije jezika. Godinama taj poštovalac Hajekovog, Mizisovog i Fridmenovog poetskog neoliberalizma provodi privatizacijsku otimačinu jezika srpskog naciona i s obzirom na količinu poetskog kapitala kojim trenutno raspolaže, opravdano ga se može odrediti kao pjesničkog tajkuna.”
Toma Marković je živi dokaz da poezija itekako treba da postoji i poslije Auschwitza i poslije Srebrenice. Baš u dišpet. Uključite se u nedjelju, 7.12. u 16 h.
autor: dejan kozul, 07/12/2014
Arhiva
Kažu za film “Pozvan i prizvan” da je politička komedija sa tragičnim posledicama. Tu vidite Srbiju koja traži svoj put…
U ovom KUPEK-u niko ne napušta studio jer ga i nema. KUPEK dolazi vama i donosi atmosferu sa Zemljopisa u…
Došli smo do kraja još jedne K.U.P.E.K. sezone, pa je red da se oprostimo u velikom stilu. Donosimo atmosferu sa…
Prije tačno 30 godina, na #DanŽena, u jeku rata, u Beogradu je osnovan Centar za ženske studije. Polazna pretpostavka i…
playlist