KLFM

Kunst & Liebe Frequency Machine

JONI MITCHELL / Hejira

Vraćamo se iskapanjima zaboravljenih blaga! Tako ovog tjedna u rubrici ‘Nezaboravne vatre’ donosimo čuveni album ‘Hejira’ kantautorice Joni Mitchell, snimljen 1974!

 

Nemam običaj “silovat” glazbu. Znate ono, uzmete sve albume nekog pjevača kojeg cijenite pa ih idete poslušat, ili poslušat 20 najboljih albuma koji su prethodne godine izašli, po mišljenju nekog “kipsterskog” portala..( dobro, samo ponekad ).

Više konzumiram po modelu“kako mi dođe”. Netko dobaci cd, pročitam u knjizi pa pronjuškam, vidim link od prijatelja.. Još nisam poslušao neke, vjerovatno odlične albume izvođača koje volim, pa čak I onih koji su mi “vrh!”. Ali budem već.

joni-mitchellIsto je sa Joni Mitchell. “Blue” je vrhunski album I preslušao sam ga stotinu puta ( Kako se drugačije valorizira neki album i, ako ti je odličan, zašto slušat išta drugo ?? ) Poklonila mi ga je Vinka prije desetak godina, kao i mnoge druge ne bi li me navukla na country I rock koji štuje..

Pa ipak, onaj album koji me na drugačiji način “omađijao” I kojega nekako ne mogu uhvatit ni za glavu ni za rep je “Hejira” dotične dame ( Joni, ne Vinke ).Na njega sam nabasao prije par godina I svojm me atmosferom I magičnom zvučnom slikom jednostavno prebacio u neki drugi svijet. Hladan , nedokučiv,

harmonijski savršen i naravno, stilski originalan, onako kako samo ona to zna..

Joni je na njemu potražila rješenja i zvuk je upotpunila fretless basom kojega je tako jednostavno I maestralno odsvirao Jaco Pestorius, ali to u stvari nije ono šta vi čujete.. Ono što čujete je jedna velika emocija u kojoj se Joni tako maestralno snalazi. Kada krene sa “i am traveling in some vehicle” u akordima razbacanoj naslovnoj stvari ili kad se spusti do “Staten islanda” u predivnoj “Song for Sharon”, nemate baš puno izbora nego da se “spustite” sa njom.

Joni je, navodno, većinu albuma sklepala u par dana, putujući autom kroz ameriku, pa to cijelom albumu daje dodatnu draž.

Ako i nije, nema veze – dobra joj je “priča”.

autor: Vjeran Stojanac, 13/11/2014

, ,

Vezane objave

Arhiva

THIN WHITE ROPE / Sack Full Of Silver (1990.)

29/10/2014.

Iako krajnje podcjenjeni, Thin White Rope su ostavili dubok trag na glazbenoj sceni, što se najbolje vidi u činjenici da je njihova valorizacija uslijedila tek nakon prestanka djelovanja. Jednostavno, bili su stoner prije stonera, desert rock prije Giant Sanda i Calexica, grunge prije grungea, alter country prije no što je zaživio termin ‘No Depression’. Njihov je silovit, mračan i agresivan zvuk uz nadrealne stihove Guy Kysera stvorio jednu snovidnu pustinjsku domenu u kojoj se poput dana i noći izmjenjuju slike ekstaze i užasa. Album ‘Sack Full of Silver’ možda ponajbolje opisuje rečeno!

The Specials (1979)

15:00–15:45 Nedjelja 25.12.2022.

A Message To You Terry

JAPAN / Tin Drum (1981.)

01/08/2017.

Iako se čitav opus britanskog novovalnog sastava Japan može tretirati kao uspjela eklektična fuzija svedena pod art rock nazivnik, vrhunac je njihovog izraza zasigurno zaključni album ‘Tin Drum’.

NICK DRAKE / Bryter Layter (1971)

15:00–16:00 Nedjelja 2.4.2023.

“Could have been your statue, could have been your friend,
A whole long lifetime, could have been the end.”

Tjedna rotacija

Arhiva

FATHER JOHN MISTY / Mahashmashana

THE JIMI HENDRIX EXPERIENCE / Electric Ladyland (1968)

DJ KOZE / Pure Love ft Damon Albarn

ACID PAULI / Get Lost (R)

José González & The String Theory / Live in Europe

LIBERTYBELL / Lisica

playlist

Listen on Online Radio Box! KLFM