Napoli Segreta Vol. 2 (R)
Kao najava za ovogodišnje druženje i ples u Lučici ponavljamo u Vatrama.
Kunst & Liebe Frequency Machine
‘Before And After Science’ zatvara Enoovu art-pop tetralogiju sa sredine sedamdesetih i skoro tri desetljeća njegov je posljednji album sa prisutnim vokalnim skladbama. No, ono što ovom uratku daje autentičnost i kvalitetu jest rivalistički odnos onih ritmičkih nauštrb rasplinutih skladbi, a takva je polarizacija tek prividna pošto i u međuprostoru egzstiraju kompozicije koje se ne mogu olako uvrstiti u navedeni stereotip. U svakom slučaju, inovantan i inspirativan album koji definitivno zaslužuje mjesto u rubrici ‘Nezaboravne Vatre’!
Brian Eno jest jedna od onih glazbenih veličina čije zasluge nije potrebno posebno naglašavati. Bilo da je tiječ o doprinosu glazbenoj slici ranih Roxy Musica, pionirskom radu na polju ambijentalne glazbe ili pak karakterističnom producentskom pristupu (U2, Talking Heads, Devo, Bowie…), njegov je autorski potpis jasan i nezamjenjiv. U svakom slučaju, spominjanje Enoovog imena u prvom redu priziva izvrsne minimalističke, ambijentalne uratke poput Discreet Music, Music For Airports, On Land ili Apollo. Ipak, ne treba smetnuti s uma kako je Eno u jednom dijelu karijere, konkretno sredinom sedamdesetih svoje vizije kanalizirao kroz drugačije glazbene forme.
To se konkretno odnosi na ‘art-pop’ tetralogiju, odnosno na albume Here Come The Warm Jets (1973.), Taking Tiger Mountain (1974.), Another Green World (1975.) te Before And After Science (1977.). Štoviše, sadržaj ovog potonjeg je svjetlosnim godina udaljen od one stereotipne predodžbe o neizbježnoj ambijentalnoj auri Enoovih djela. Upravo to čini album Before And After Science tako znakovitim pa možda i krucijalnim u njegovoj karijeri.
Ovo se odskakanje od ionako odskakajuće tetralogije može tumačiti kroz prizmu više razloga. U prvom redu, album je nastajao skoro pune dvije godine tijekom kojih je Eno zadovoljio svoje ambijentalne afinitete na projektima Music For Films i Discreet Music. Pored toga, materijal odiše utjecajima Enoovih vanjskih aktivnosti u tom periodu, dakle suradnjom s Davidom Bowiejem i Tonyjem Viscontijem na albumima Low (1976.) i Heroes (1977.). Treći se bitan element odnosi na brojne glazbenike koji su sudjelovali u nastajanju Before And After Science, poput Phila Manzanere, Joachima Roedeliusa, Dietera Moebiusa, Phila Collinsa te nezaobilaznog Roberta Frippa.
Uočljiva odlika ovog albuma jest raznolikost koja se ponajbolje očituje u teksturi i ritmici priloženih skladbi na način da ti parametri variraju od izrazite čvrstoće prisutne u uvodnoj funkoidnoj No One Recieving ili u krautrockom obojenoj Kurt’s Rejoinder, pa do pastoralne rasplinutosti koja je sve naglašenija kako ploča odmiče prema svojem kraju – najbolji su primjeri za to By This River, Through Hollow Lands, te odjavna Spider And I.
Ipak, preradikalno je i besmisleno polarizirati ove kompozicije na takav isključujući način, pošto neki od ključnih, pa možda i najdojmljivijih brojeva žive u međuprostoru omeđenom navedenim krajnostima. Takva je Backwater sa svojom durskom melodijom koja na trenutke priziva sazvučja ‘british expansiona’ sa sredine šezdesetih i kojoj dodatni razigrani štimung daje Enoov klavir, ili King’s Lead Hat (što je u stvari anagram od Talking Heads, sastava koji je upravo u to vrijeme bljesnuo na sceni i kojemu će Eno kroz godinu i nešto dana producirati album Fear Of Music). Ova druga ispod tanke krautrock opne krije mnogo izraženiji utjecaj netom odrađenih Low i Heroes sessiona, odnosno amalgam funka, soula i bluesa sublimiran i praktički europeiziran do neprepoznatljivosti. Od svih klasifikacija odskače i Energy Fools The Magician koja kreće od pesudoambijentalnih naznaka da bi razvojem zaplovila u sinkopirane ritmičke strukture – naziremo li to ovdje koautorski potpis Roberta Frippa?
Finalna skladba Spider And I simbolički zaključuje jedno glazbeno putovanje, no, kako govori o sanjarenju i putovanju, nije pogrešno kazati da ono upravo tu i počinje. Bilo kako bilo, Eno će se nakon ovog albuma skoro u potpunosti posvetiti eksperimentalnoj glazbi i ambijentalnim instalacijama, a taj će niz narušiti tek 2005., albumom Another Day On Earth.
Što zbog izražene stilske raznolikosti, što zbog poigravanja stereotipima ali i rušenja istih, Before And After Science je inovativan i inspirativan uradak čije je posebno mjesto u Enovoj bogatoj diskografiji sasvim neupitno!
Brian Eno: Before And After Science (Island Records, 1977.)
01 No One Receiving 3:52
02 Backwater 3:43
03.Kurt’s Rejoinder 2:55
04 Energy Fools The Magician (arranged by Percy Jones, Eno) 2:04
05King’s Lead Hat 3:56
06 Here He Comes 5:38
07 Julie With … 6:19
08 By This River (Eno, Hans-Joachim Roedelius, Dieter Moebius) 3:03
09 Through Hollow Lands (for Harold Budd) (arranged by Fred Frith, Eno) 3:56
10 Spider and I 4:10
autor: Vjeran Stojanac, 04/10/2016
Sunny Day Real Estate / Diary (Sub Pop Records, 1994.)
Gogol Bordello / Gypsy Punks: Underdog World Strike (SideOneDummy Records, 2005.)
Arhiva
‘Empires and Dance’ (1980.) je ključni album Simple Mindsa, djelo koje je stapanjem post punk zvuka i ritmičke elektronike najavilo neka nova razdoblja. Definitivno ostvarenje prije svog vremena!
Album izdan ’99 za Drag City nazvan po filmu Nicolasa Roega i sa suludim cover artom Mimiyo Tomozawea. Ali to nije sve.
Ovo je album kojeg treba slušati kad mislite da je sve propalo. I kad to jednom napravite, imate ga negdje uvijek spremnog i štujete tu njegovu neopisivu magiju. Ili nezaboravnu vatru.
playlist