
In Memoriam – Ante Perković i Lazar Stojanović
Za vikend nas je šokirala vijest o smrti dvojice KUPEK prijatelja gostiju – Lazara Stojanovića i Ante Perkovića. I kad…
U dosadašnjoj burnoj istoriji KUPEK-a mogli bi nabrojati barem desetak novih početaka. Većina je bila vezana za krov nad glavom, što je slučaj i sa ovim 154. izdanjem, ali uz jednu bitnu razliku – ovaj krov je na točkovima, a točkovi vam omogućavaju da poziciju prilagodite sadržaju emisije. Mi smo u 154. KUPEK-u ugostili dizajnera, Predraga Stakića, koji je široj javnosti poznat kao autor univerzalnog simbola ljudskih prava. Iskoristili smo tu zgodnu osobinu točkova i o ljudskim pravima, dizajnu, umetnosti pričali na mestu gde su ona učestalo kršena – ispred porušenog Miksališta, mesta koje je vratilo nadu u ljudski rod velikom broju izbeglica na proputovanju kroz Srbiju u potrazi za životom i mirom.
Pod okriljem mraka i postizborne groznice nekoliko neidentifikovanih lica u maskama, uz pomoć mašinerije i zastrašivanja okolnih svedoka sravnilo je sa zemljom omanji kvart u Hercegovačkoj ulici, računajući i prostor koji se zvao Miksalište koji je skoro godinu dana bio kratkotrajna luka spasa i okrepe za brojne izbeglice koje su bežale pred vihorom rata. Prvu emisiju na točkovima, a 154. po redu odlučili smo da posvetimo tom bezumnom činu.
Smestili smo vozilo ispred razrušenog Miksališta, u goste smo pozvali Predraga Stakića i zarolali se.
Predrag je vaskolikom narodu poznat, ili bi bar morao biti poznat kao autor UN-ovog simbola ljudskih prava. Pre više od pet godina Predrag je bio samo jedan od brojnih dizajnera koji se prijavio na konkurs UN-a na kom je u svim fazam odneo pobedu o čemu smo i pričali u ovom KUPEK-u.
A pričati o simbolu ljudskih prava, a ne pričati o ljudskim pravima bilo bi kao imati selo bez crkve. Dobro. Bolje bez škole. A kako takvih sela ima ima i ljudi bez saznanja o sopstvenim pravima.
Koliko mu je sama činjenica da je “popunio svoj CV” pobedom na UN-ovom konkursu pomogla, kao i da li mu je pobeda otvorila vrata, posebno u Srbiji gde i živi? Kakav je odnos prema dizajnu, da li je dizajn umetnost, kakva je uloga umetnosti u prokazivanu fašizama i svih nedaća koje nas okružuju? Ovo su samo neka od pitanja koje smo postavili našem gostu koji se dobrim delom pobrinuo i za muzički izbor. Teške teme pokrili smo lakim notama.
No, da ne otkrivamo baš sve. Ovo prvo izdanje KUPEK-a na točkovima i 154. izdanje od samog početka možete poslušati u ponedeljak, 02. 05. 2016. od 23 h.
autor: dejan kozul, 02/05/2016
Arhiva
Za vikend nas je šokirala vijest o smrti dvojice KUPEK prijatelja gostiju – Lazara Stojanovića i Ante Perkovića. I kad…
U nedjelju, 01.02.2015., KUPEK – Kulturno um(j)etnički program edukativnog karaktera je proslavio svoj četvrti rođendan. Ovaj bitan dan ne spada…
Za sto godina, reći će Monika, ovo što radimo danas prema tim ljudima će se, nadamo se, gledati kao na…
Krajem, sada već, prošle godine u beogradskom Kulturnom centru Rex odigrana je predstava „Hegel i duga lista prevara“. Reč je…