
Bojan Koštić: Das Unbehagen
Bojan Koštić izvest će dio svog rada u eteru KLFM-a.
U srijedu 14. listopada u 19 sati u Domu mladih u galeriji Multimedijalnog kulturnog centra Split otvaraju se tri izložbe iz produkcije Hrvatskog dizajnerskog društva, u suorganizaciji Platforme 9,81, MKC i HDD-a, u partnerstvu s DVK UMAS. Riječ je o izložbi plakata grafičkog dizajnera Vanje Cuculića za Gradsko dramsko kazalište Gavella nastalih od 2005. do 2019. godine, pregledu aktivnosti intermedijalnog projekta i kolektiva NEP / Nova Evropa od ranih 1980-ih do ranih 1990-ih, te tematskoj izložbi posvećenoj teoretičarskom, kritičarskom i zagovaračkom djelovanju Matka Meštrovića. Izložbe ostaju otvorene do 23. listopada 2020.
VANJA CUCULIĆ: DRAMA! PLAKATI ZA GDK GAVELLA 2005. – 2019.
Izložba Vanja Cuculić: Drama! Plakati za GDK Gavella 2005. – 2019. prikazuje izbor iz jednog od najuzbudljivijih i najneobičnijih plakatnih opusa u suvremenom hrvatskom grafičkom dizajnu, onaj Vanje Cuculića za Gradsko dramsko kazalište Gavella. Od 2005. do 2019. godine ovi su plakati oblikovali lice jednog javnog teatra, stimulirali pažnju i imaginaciju promatrača, kreirali snažne vizualne predodžbe o predstavama za koje su dizajnirani, ali i o samom kazalištu te kreativnom potencijalu medija plakata danas. Osim plakata, na izložbi se prikazuje i kratki dokumentarni film (autora Marka Goluba i Ore Mušćet te snimatelja i montažera Mirana Krčadinca) u kojem Vanja Cuculić govori o svom kreativnom procesu i specifičnim promišljanjima medija plakata, uz osvrtanje na pojedine primjere. Kustos izložbe je Marko Golub.
PRAKSA TEORIJE: MATKO MEŠTROVIĆ & DIZAJN
Izložba Praksa teorije: Matko Meštrović & dizajn posvećena je teoretičarskom, kritičarskom i zagovaračkom djelovanju Matka Meštrovića u kontekstu dizajna u razdoblju od ranih 1960-ih do današnjih dana te je svojevrsni portret čovjeka koji je svojim radom snažno utjecao na naše današnje poimanje dizajna i njegove uloge, kao i razumijevanje njegove, ali i naše, relacije s tehnološkim, medijskim, kulturnim, društvenim i ekonomskim okruženjem u kojem živimo. Panorama koju predstavljamo pokriva Meštrovićeve likovnokritičarske početke, ulogu u pokretanju i kreiranju teorijskog diskursa Novih tendencija, svjetonazorsko okruženje Gorgone, aktivnosti Centra za industrijsko oblikovanje, evoluciju njegovog teorijskog pisanja o dizajnu i okolini, dinamičnu mrežu međunarodnih veza i kontakata, rad na Radioteleviziji Zagreb, sudjelovanja u radu brojnih strukovnih žirija, različitih inicijativa za osnivanje visokoškolskog obrazovanja dizajnera koje 1989. kulminiraju pokretanjem Studija dizajna u Zagrebu, do vođenja Zavoda za kulturu Hrvatske, predavanja teorije na Studiju dizajna u Zagrebu i rada Ekonomskom institutu u Zagrebu. Ova izložba artefakata, dokumenata, preslika dokumenata, fotografija i rekontekstualiziranih fotografija i vizualnih materijala, citata i tumačenja, a ne autorovih umjetničkih djela ― ima i simboličku važnost ukazivanja ne samo na teme kojima se bavio i, suvremenim rječnikom, mreže u kojima je djelovao, nego prije svega na ulogu teorije dizajna kao i važnost kritičke društvene teorije za praksu i promišljanje dizajna, odnosno afirmaciju ideje da je teorijska refleksija važan i neizostavan dio svake dizajnerske prakse.
NEP / NOVA EVROPA: KUNST IST ZEITLOS • EUROPA ENDLOS
Izložba NEP / NOVA EVROPA: Kunst ist Zeitlos • Europa endlos, posvećene intermedijskom projektu Nova Evropa i istoimenom kolektivu (Dejan Kršić, Jane Štravs, Gordana Brzović) koji je od ranih 1980-ih do početka 1990-ih djelovao na razmeđu grafičkog dizajna, medijske umjetnosti, teorije, nezavisnog izdavaštva, eksperimentalne glazbe i videa. Izložba daje presjek NEP-ovih aktivnosti i artefakata – fanzina, xerox grafika, kolaža, plakata, fotografija, dizajna publikacija i glazbenih albuma, u rasponu od autorskih radova NEP-a do dizajna za klijente (omotnice ploča Let 3, Rijeka-Paris-Texas, časopis Quorum itd.). Dio izložbe čine i novi grafički radovi, svojevrsni kolektivni hommage Novoj Evropi iz vizure kolega dizajnera, umjetnika i drugih kreativaca različitih generacija.
PRAKSA TEORIJE: MATKO MEŠTROVIĆ & DIZAJN
Autori izložbe i postava: Marko Golub, Dejan Kršić, Ora Mušćet
Grafički dizajn: Dejan Kršić
Hvala: Muzeju arhitekture i oblikovanja u Ljubljani, Cvetki Požar, Kolekciji Sudac, Marinku Sudcu, Branki Čurćić i Zoranu Panteliću iz kuda.org, Institutu za povijest umjetnosti, Ljiljani Kolešnik i Sanji Sekelj, Borisu Ljubičiću i Matku Meštroviću na ustupljenim vizualnim materijalima i pomoći pri realizaciji ove izložbe.
NEP / NOVA EVROPA: KUNST IST ZEITLOS • EUROPA ENDLOS
Kustos i autor teksta: Marko Golub
Dizajn: Dejan Kršić
Dizajn timelinea: Dejan Dragosavac Ruta
Postav izložbe: Marko Golub & Dejan Kršić
Tehnička suradnja na postavu: Ivan Kuharić
Asistentica kustosa: Ora Mušćet
autor: Kristina Tešija, 13/10/2020
Arhiva
Zlatna lubenica iz bek! 2020. Pročitaj!!! Produkcija, izložba, (sitne) pare, nagrada i slava! Ima i katalog.
U petak, 20. prosinca u 20 sati u Galeriji kluba Kocka u Domu mladih Split otvorit će se izložba Lezbijski…
U četvrtak 12. ožujka s početkom u 20h otvorit će se izložba Suvremena topografija Sonje Jankov. Prije otvaranja izložbe, u…