
Oaze slobode u Kruševcu i Novom Sadu
Dupli program u 278. K.U.P.E.K. – Kulturno um(j)etnički program edukativnog karaktera. Dupli program, dvije priče sa mogućim različitim razvojem događaja, ali…
Nekad davno u zemlji koju su svi znali kao Jugoslavija postojao je izdavač, i to gotovo u svakoj od republika te Jugoslavije, koji se zvao „Partizanska knjiga“. Jugoslavija je, baš kao i te silne „Partizanske knjige“ doživela svoj neslavan kraj. Danas se pozivati na partizanštinu i jugoslovenstvo i nije baš popularno. Naprotiv. Kako KUPEK nikad nije išao niz dlaku onima koji nameću šta je poželjno, a šta ne, odlučili smo ovo 166. izdanje posvetiti „Partizanskoj knjizi“, ne onima nekadašnjima, već jednoj sasvim novoj izdavačkoj kući, koju su osmislili Banaćani Srđan Srdić (Kikinda) i Vladimir Arsenić (Zrenjanin) koji nam se i pridružio u ovom konspirativnom KUPEK izdanju gde smo pričali o književnoj partizanštini.
Na proleće, leta gospodnjeg 2016. godine svetlo dana ugledalo je novo književno čedo, ako to tako možemo reći. „Partizanska knjiga“, delo je spomenutog dvojca, barem idejno i što se tiče uredništva, a u suštini je čedo talentovanih pisaca sa ovog našeg jezičkog podneblja kojima ranija postavka nije pružala nikakvu priliku, a koji su, dobrim delom prošli kroz sito koje je dvojac Srdić – Arsenić podmetnuo pod književne radionice kojima rukovode.
Slogan „Partizanske knjige“ je: „Verovati, čitati, boriti se“.
„Taj slogan je pozajmljen od jedne partizanske grupe, od TNT grupe, od njihovog prominentnog člana koji baš nije bio sklon partizanima, već nekoj drugoj strani ali svojim delovanjem je dokazao da može da bude i partizan. Radi se o Grunfu. Mi smo taj slogan malo preinačili. Mislimo da jedino kroz možemo da doprinesemo opštem dobru. Vredi da se borimo. Dakle, čitanje, verovanje u dobro čitanje i borba. Neprestana borba protiv šunda i terora protiv svih onih koji nisu partizani“ pričao je Arsenić u KUPEK-u # 166.
Više detalja o „Partizanskoj knjizi“ možete naći i na njihovom portalu, a u ovom KUPEK-u mi smo pričali i o stvarima koje ne postoje na portalu, poput budućih autora koje će ovi partizani potpisati.
Dotakli smo se i famoznog naučnog otkrića da svi govorimo istim jezikom te smo stoga proispitali kakve su mogućnosti da se danas, sutra, prekosutra knjige štampane na tom istom jeziku ravnopravno distribuišu na čitavom tom prostoru?
„Mislim da bi to moglo da se reši kad bi se usaglasile kulturne politike Srbije. BiH, Hrvatske, Crne Gore…U dogledno vreme mislim da se to neće desiti,“ zaključak je Arsenićev.
Kulturna politika, književne nagrade koje zapostavljaju mlađu generaciju književnika/ca, partizanština kao način borbe…Sve su to samo neke od tema koje smo dodirnuli u ovom 166. KUPEK izdanju.
Ako vas zanima kako i sami da se uključite u ovu partizansku borbu za neko bolje sutra onda nam se pridružite u ponedeljak, 17. 10. od 23 h. Emisiju možete poslušati i na KUPEK mixcloud kanalu.
autor: dejan kozul, 17/10/2016
Arhiva
Dupli program u 278. K.U.P.E.K. – Kulturno um(j)etnički program edukativnog karaktera. Dupli program, dvije priče sa mogućim različitim razvojem događaja, ali…
U iščekivanju 250. KUPEK izdanja, ne ostavljamo vas same večeras. KUPEK je sa vama ali u glazbeno/muzičkom izdanju. Posvetili smo…
A taj “Pas i kontrabas” omogućio je Filipu da udahne i zaroni u život jer je sve do momenta upoznavanja…
Samo postojanje jedne ulične galerije u samom centru Beograda već je po sebi neka vrsta fenomena, posebno ako pričamo o…