
In Memoriam: Scott Walker (1943. – 2019.)
Scott Walker je b jedna od enigmi suvremene glazbe, no ono što zadivljuje jest njegov nepredvidiv razvojni put od općepoznate i prihvaćene pop zvijezde pa do obskurnog kantautora za odabrane.
Homage to The Last Waltz!
Tridesetiosam godina i dva dana nakon čuvenog ‘oproštajnog’ koncerta The Banda (konkretno u srijedu, 27. studenog 2013.), održan je drugi po redu posvetni nastup ovom danas već antologijskom događaju a bilo ih je još. Ali mi se prisjećamo originala! Bilo je to prije 44 godine!
Naime, koncem 1976. članovi The Banda donose odluku o prestanku djelovanja (koje se srećom pokazalo privremenim), te u dvorani Winterland u San Franciscu večer uoči Dana zahvalnosti održavaju koncert na kojem ugošćuju brojne prijatelje iz glazbenog businessa – Paula Butterfielda, Muddy Watersa, Ringa Starra, Neila Younga, Dr. Johna, Joni Mitchell, Erica Claptona, Neila Diamonda, Vana Morrisona i druge, no najzapaženija i najbitnija jest pojava Boba Dylana koji se pri samom koncu nastupa ukazuje u značenju svojevrsnog spasitelja, mesije.
The Band će se ponovo okupiti 1983., ali bez ključnog člana Robbie Robertsona, tako da se spomenuti koncert iz studenog 1976. uistinu može smatrati posljednjim zajedničkim projektom velikog sastava. Eventualna nagađanja o potpunom reunionu su pokopana smrću pijanista Richarda Manuela 1986. Inkarnirana je postava održala tek neke manje zapažene nastupe, uz izuzetak gostovanja Helma, Hudsona i Danka na Watersovom uprizorenju The Walla u Berlinu (21. 07. 1990.), te na svečanom koncertu povodom obilježivanja trideset godina karijere Boba Dylana dvije godine kasnije. Nažalost, ovaj su svijet u međuvremenu napustili i Rick Danko (1999.), te Levon Helm (2012.).
Kultni je nastup u Winterlandu zabilježen i na celuloidu – čitav je koncert uredno arhiviran od strane Martina Scorceseja i njegove ekipe, te 1978. objavljen kao film The Last Waltz.
Pitate li se u čemu leži magičnost te noći? U savršenom odabiru gostiju, retro ambijentu dvorane, neuhvatljivom fluidu u zraku ili nećem sasvim četvrtom? Odgovor Vam može pružiti preslušavanje snimljenog materijala (objavljen kao trostruki album, te kao dvostruki i zatim četverostruki disk), gledanje Scorcesejevog uradka, ili pak treća solucija koja Vam stoji na raspolaganju ako ste daleko od balkanskih vukojebina – posjeta nekom od koncerata odavanja počasti tom neponovljivom događaju.
Upravo tako – kako već piše u uvodnoj rečenici, 27. je studenog u njujorškom Capitol Theatreu održana druga u nizu takvih priredbi (prva, manje zapažena datira iz 2012.). Iako na popisu izvođača nema dvojice preostalih članova The Banda – Robertsona i Hudsona, kao ni imena s liste izvornih gostiju iz 1976., supstitucijska je skupina vrsno odabrana. Tu su primjerice Sam Cohen, Cass McCombs, Scott McMicken, Joice Adams, Ryan Bingham, John Roderick, Ira Elliot i drugi, a među zvučnijim se imenina izdvaja ono Nilsa Clinea, gitarista sastava Wilco koji će, kao i prethodne godine izvesti dvije Claptonove skladbe, All Our Past Times i Further Up On The Road.
Jesu li se Hudson i Robertson na koncu ipak pojavili skadbi Caravan, u trenutku pisanja ovih redaka nije poznato, no njihova se imena nisu našla na službenoj najavi, tako da se ta eskapada može protumačiti odavanjem počasti preminulom Helmu.
Bilo kako bilo, strpite se dok ove snimke procirkuliraju, a KLFM Vam u zamjenu nudi ono istinsko remek djelo, izvorni The Last Waltz iz 1976.
autor: Vjeran Stojanac, 23/10/2020
Arhiva
Scott Walker je b jedna od enigmi suvremene glazbe, no ono što zadivljuje jest njegov nepredvidiv razvojni put od općepoznate i prihvaćene pop zvijezde pa do obskurnog kantautora za odabrane.
U ovotjednom izdanju možete preslušati kultni Springsteenov album, dvostruki ‘The River’ iz 1980., ali i praktički čitav materijal koji je u to doba odbačen iz finalne produkcije, a koncem 2015. ugledao danje svjetlo u vidu četverostrkog izdanja ‘The Ties That Bind: The River Collection’.
Nedugo po objavi svojeg dotad najpopularnijeg (mada ne i najboljeg) albuma Born in the USA, Bruce Springsteen i njegov The E-Street Band polaze na cjelogodišnju turneju, a po okončanju iste objavljuju peterostruki LP koji donosi i neke starije koncertne zapise nastale u periodu 1975. – 1985. Upravo se ovih dana navršava 30 godina od početka te mitske turneje, pa će ovotjedno izdanje emisije eXit u potpunosti biti posvećeno tom vrijednom live-izdanju, istina u nešto skraćenoj formi kakvu diktira orar radija KLFM!
Prvo izdanje eXit-a u godini 2016. biti će repriznog karaktera i biti će realizirano u vidu reemitiranja jednog cjelovitog izdanja. Razlozi su dvojaki – time je izbjegnuto nekakvo kompiliranje najboljih trenutaka iz 2015. (na koncu, kako uopće izdovjiti najbolje trenutke iz tematskog, zaokruženoog djela?), plus što je uredništvu donekle omogućen slobodni termin za punjenje kreativnih baterija. Izbor je pao na emisiju “(post)nuklearna pjesmarica”, izvorno emitiranu 10. srpnja. Također, uredništvo se potrudilo izdvojiti neke od slušanijih izdanja kako eXita, tako i Soda Fountaina, te ih predstaviti u vidu linkova na pripadne najave. Mazel Tov!